WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Плазма крові та її склад - Реферат

Плазма крові та її склад - Реферат


Реферат на тему:
Плазма крові та її склад
ПЛАН
1. Поняття та склад плазми крові
2. Основні білки плазми крові
Список використаної літератури
Висновок
1. Поняття та склад плазми крові
Кров - рідка сполучна тканина, що циркулює в судинній системі і складається з рідкої частини - плазми (55- 60 %) та кров'яних клітин, або формених елементів (40- 45 %).
Плазма крові являє собою рідку (точніше, колоїдну) міжклітинну речовину. Вона містить 90% води, близько 6,6 - 8,5% білків та інші органічні і мінеральні з'єднання - проміжні чи кінцеві продукти обміну речовин, які переносяться з одних органів в інші.
Плазма крові, рухаючись через кровоносні капіляри, безперервно отримує і віддає різні речовини, однак її склад залишається відносно сталим. Плазма містить близько 92 % води, 7-8 - білків, 0,12 - глюкози, 0,7-0,8 - жирів, 0,9 % солей.
Склад плазми крові:
2. Білки - 8% (альбуміни, глобуліни, фібриноген). Вони утримують воду в плазмі (при голодуванні, зменшується кількість білків, вода переходить з крові до тканин, утворюючи голодні набряки) глобуліни можуть перетворюватись на антитіла, які знешкоджують мікроби і утворюють імунітет; білки створюють певну в'язкість крові, яка зростає при втраті води (потіння, пронос), що може привести до утворення тромбів; фібриноген - бере участь у зсіданні крові; білки також переносять поживні речовини, продукти розпаду білків та н.к., гормони, мікроелементи, вітаміни.
3.Жири - 0,8%.
4.Глюкоза - 0,12%. При зниженні - підвищується збудження клітин головного мозку (судоми), порушується кровообіг, дихання, настає смерть.
5.Сечовина та сечова кислота - 0,05%.
6.Мінеральні солі - 0,9%, з них найбільше припадає на долю NaCl, солі Са, К, Мg. Ця концентрація підтримується на сталому рівні.
Водний розчин солей, концентрація якого дорівнює 0,9% - фізіологічний розчин (ізотонічний). Його використовують в клінічній практиці при значних крововтратах або при обезводненні організму.
За допомогою гіпертонічних розчинів відтягується рідина з тканин.
В крові є близько 20 важливих мікроелементів. Багато з них (залізо, нікель, кобальт) беруть участь у кровотворенні.
2. Основні білки плазми крові
Білки плазми крові характеризуються різними специфічними функціями і властивостями, їх поділяють на три основні групи: альбуміни - 4,5 %; глобуліни - 1,7-3,5 і фібриноген (один з глобулінів) - 0,4 %. Фібриноген відіграє важливу роль у процесах згортання крові; гаммаглобулінова фракція містить антитіла, що забезпечують імунітет, стійкість проти різних інфекційних захворювань; інші види білків беруть участь у підтриманні колоїдноосмотичного тиску, який регулює вміст води в крові.
До основних білків плазми крові відносяться альбуміни, глобуліни і фібриноген.
Альбуміни складають більше половини всіх білків плазми, синтезуються в печінці. Вони обумовлюють колоїдно-осмотичний тиск крові, виконують роль транспортних білків для багатьох речовин, включаючи гормони, жирні кислоти, а також токсини і ліки.
Глобуліни - неоднорідна група білків, у якій виділяють альфа- бета- і гама- фракції. До останнього відносяться імуноглобулини, чи антитіла, - важливі елементи імунної (тобто захисної) системи організму.
Фібриноген - розчинна форма фібрину, - фібрилярного білка плазми крові, який утворює волокна при підвищенні згортанні крові (наприклад, при утворенні тромбу). Синтезується фібриноген у печінці. Плазма крові, з якої вилучений фібриноген, називається сироваткою.
Згортання крові захищає організм від крововтрати в разі випадкового пошкодження судин. Воно пов'язане з перетворенням розчинного білка плазми фібриногену на нерозчинний білок фібрин. Тонкі нитки фібрину утворюють сітку, в якій "застряють" клітини крові. Утворюється щільний кров'яний згусток (тромб), який закупорює пошкодження в судині.
Механізм згортання крові - складний ферментативний процес, у якому можна виділити три основних етапи. Перша реакція пов'язана з руйнуванням тромбоцитів і вивільненням речовини, яку називають тромбопластином. Під час другої реакції фермент тромбопластин каталізує перетворення протромбіну на тромбін. Протромбін - один з білків плазми, для синтезу якого потрібен вітамін К, перетворюється на тромбін лише за наявності іонів Са2+. Тому якщо хімічно зв'язати кальцій цитратом натрію, введеним у кров, то її згортання не відбудеться. Нарешті, тромбін каталізує перетворення фібриногену на фібрин. Ці етапи згортання крові можна схематично подати так:
Глюкоза є основним джерелом енергії для клітин. Зменшення кількості глюкози в плазмі крові спричинює різке підвищення збудливості клітин головного мозку, що призводить до появи судом. У разі подальшого зниження концентрації глюкози порушуються кровообіг, дихання і настає смерть.
Висновок
Отже, плазма крові є її рідкою частиною, що складається з розчинених у воді білків, вуглеводів, солей, біологічно активних речовин (гормонів, ферментів тощо), а також продуктів клітинної дисиміляції, що мають бути видалені з організму.
До мінеральних речовин плазми відносять солі натрію, кальцію, калію та ін. Співвідношення і концентрація іонів цих елементів відіграють важливу роль у життєдіяльності організму.
В клінічній практиці використовують розчини, які за осмотичною активністю (для людини 0,85-0,9 % NaCl), а іноді й за своїм кількісним і якісним складом відповідають плазмі. Такі розчини називають ізотонічними.
Сталість хімічного складу плазми крові підтримується за допомогою нейрогуморальної регуляції органів, які вводять у кров чи виводять з неї відповідні компоненти.
Плазма крові є достатньо складним біологічним середовищем. Вона знаходиться в тісному зв'язку з тканинною рідиною організму. В склад плазми входять вода (90-2%) і сухий залишок. Сухий залишок складається із органічних і неорганічних речовин. До органічних речовин плазми крові відносять:
1) білки плазми альбуміни ( 4,5%), глобуліни (2-3,5%, фібриноген (0,2-0,4%). Загальна кількість білка в плазмі 7-8%;
2) необілковані азотутимуючі з'єднання (амунокислоти, поліпептиди, сечовина, сечова кислота, креатин, креатинин, аміак). Загальна кількість необілкового азоту в плазмі складає 11-15 ліноль/л (30-40 мг%).
3) безазотисті органічні речовини: глюкоза - 4,4-6,65 ммоль/л, нейтральні жири, ліпіди.
4) ферменти і проферменти: деякі з них беруть участь в процесах згортання крові і фібриноліза. В плазмі є також ферменти, які розчиняють глікоген, жири, білки.
Неорганічні р-ни плазми крові складають 1% від її складу. До цих речовин відносяться в переважній більшості катіони - і аніони .
Із тканин організму в процесі його життєдіяльності в кров поступає велика кількість продуктів обміну, біологічно-активні речовини, гормони, із кишковика всмоктуються поживні речовини, вітаміни і т.д. Однак, склад плазми суттєво не змінюється. Стабільність складу плазми забезпечується регулярними механізмами, які маютьвплив на діяльність окремих органів і систем організму, відновлюючих склад і якості його середовища.
Зміна складу плазми крові згубно діє на організм.
Список використаної літератури
1. Біологія: Навч. посіб. / За ред. та пер. з рос. В. О. Мотузного. - 3тє вид., випр. і допов. - К.: Вища шк., 2002. - 622 с.
2. Медична енциклопедія. В 4-х тт. - М., 1996.

 
 

Цікаве

Загрузка...