WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) - Реферат

Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) - Реферат

зернистість нейтрофілів, збільшення ШОЕ.
Аналіз сечі виявляє невелику кількість білка (0,03 - 0,3г/л), одиничні циліндри і солі. Лейкоцитурія з'являється при ускладненні нефролітіазу пієлонефритом.
Велике значення у діагностиці сечокам'яної хвороби має хромоцистоскопія. Вона дозволяє побачити камінь, якщо він "народжується" із сечоводу у сечовий міхур, або ознаки його близького розташування біля устя (набряклість, гіперемія та розрихленість устя сечоводу).
Рентгенологічне дослідження займає провідне місце у розпізнаванні каменів нирки і сечоводу. Самим розповсюдженим методом є оглядова урографія. З її допомогою можна визначити величину і форму каменя, а також орієнтовно його локалізацію.
Оглядова урограма повинна охоплювати всю область нирок і сечових шляхів з обох боків.
Диференційна діагностика
Розпізнавання ниркової кольки звичайно не викликає ускладнень. Проте у 25% хворих вона протікає атипово (біль розповсюджується по всьому животу, іррадіює в підложечкову область, лопатку, плече і т.д.). В подібних випадках необхідне знання основних симптомів ряду гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини для правильного диференціювання їх від ниркової кольки.
При гострому апендициті хвороба розвивається поступово, починається з підвищення температури тіла і болю в епігастральній, а потім у підвздошній області, нудоти, блювання. Характерною рисою є спокійна поведінка хворого і положення на правому боці чи спині. Рух посилює біль. Пульс прискорений, виражені симптоми Ровзінга і Щоткіна-Блюмберга. Лейкоцитоз крові звичайно високий, з зсувом лейкоцитарної формули вліво.
Гострий холецистит викликає сильний біль у правому підребер'ї, який виникає раптово, іррадіює в праву надключичну ямку (френікус-симптом), праву лопатку, спину. Біль, як правило, виникає в результаті неправильного харчування. Підвищується температура тіла, нерідко спостерігається жовтяниця склер і шкіри. Відмічається напруження м'язів черевної стінки, більше справа. Жовчний міхур збільшений, його пальпація болюча. Наявний лейкоцитоз крові.
Проривна виразка шлунка або дванадцятипалої кишки проявляється сильним, "кинджальним" болем в епігастральній області, який виникає раптово в момент перфорації. Надходження вмісту шлунка і кишечнику в черевну порожнину призводить до перитоніту. Хворий лежить нерухомо, черевна стінка дошкоподібно напружена. При перкусії живота визначають тимпаніт в зоні печінкової тупості. При рентгенологічному дослідженні в черевній порожнині під куполом діафрагми виявляють газ у вигляді серпа.
Гостра непрохідність тонкого кишечнику починається раптово з сильного переймоподібного болю в животі, затримки калу і газів, здуття живота, блювання. Можливість рефлекторного парезу кишечнику при ниркових кольках ускладнює диференціальну діагностику, для якої необхідні спеціальні методи дослідження: хромоцистоскопія, екскреторна урографія.
Непрохідність товстого кишечнику розвивається більш поступово, біль у животі значно слабший, що полегшує диференційну діагностику.
Гострий панкреатит проявляється сильним болем в епігастральній області, який іррадіює в спину, плече, підребер'я, і швидко набуває оперізуючого характеру. Спостерігаються перитонеальні явища, блювання. Загальний стан тяжкий, але температура тіла нормальна. Вміст діастази у крові і в сечі підвищений.
Для позаматкової вагітності характерні постійні болі внизу живота, положення на спині із зігнутими ногами, симптоми подразнення очеревини, картина внутрішньої кровотечі.
Лікування
Консервативне лікування. Приймаючи до уваги, що багато питань етіології і патогенезу сечокам'яної хвороби до теперішнього часу не вирішені, видалення каменя із нирки оперативним шляхом не означає вилікування хворого. В зв'язку з цим широко застосовують і консервативне лікування, яке направлене на ліквідацію больових відчуттів і запального процесу, на профілактику рецидивів та ускладнень хвороби. Існує багато препаратів, які сприяють спонтанному відходженню каменів. В останні роки в практику також впроваджують лікарські препарати, які сприяють розчиненню каменів.
Консервативне лікування показане в основному в тих випадках, коли конкремент не викликає порушення відтоку сечі, гідронефротичної трансформації чи зморщування нирки в результаті запального процесу, наприклад, при невеликих каменях в ниркових чашечках. Консервативну терапію проводять також при наявності протипоказань до оперативного лікування нефроуретеролітіазу.
Консервативна терапія складається із загальноукріпляючих заходів, дієтичного харчування, медикаментозного і санаторно-курортного лікування. Раціональна дієта сприяє відновленню нормального обміну речовин і підтримки гомеостазу. Її призначають в залежності від виду порушення сольового обміну. При уратурії та утворенні уратних каменів необхідно обмежувати прийом продуктів, які сприяють утворенню сечової кислоти (мозок, нирки, печінку, м'ясні бульйони і т. д.). При фосфатурії і фосфатних каменях сеча має лужну реакцію. Таким хворим необхідна дієта, яка передбачає менше введення вапна з їжею і сприяє окисленню сечі. Призначають переважно м'ясну їжу, виключають молоко, овочі та фрукти. Окрім м'яса, рекомендують вживати рибу, сало, мучні страви, рослинні жири. При оксалатних каменях обмежують введення в організм щавлевої кислоти, виключають салат, шпинат, щавель, зменшують вживання картоплі, моркви, молока.
Неабияке значення у комплексному лікуванні хворих сечокам'яною хворобою має санаторно-курортне лікування.
Важлива роль у лікуванні хворих нефроуретеролітіазом належить лікарським препаратам, які застосовують для боротьби з сечовою інфекцією. Їх призначають з урахуванням результатів посіву сечі і чутливості її мікрофлори до антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів.
Оперативне лікування. Оперативне втручання є провідним методом видалення каменів із сечових шляхів. Видалення каменя не звільняє хворого від сечокам'яної хвороби, але в той же час запобігає патологічним змінам ниркової паренхіми. До оперативного лікування у зв'язку з цим розроблені певні показання. Операція необхідна, якщо камінь викликає біль, який залишає хворого непрацездатним; при порушенні відтоку сечі, яке призводить до зниження функції нирок і до гідронефротичної трансформації; при атаках гострого пієлонефриту чи прогресуючому хронічному пієлонефриті; при гематурії.
Операції на нирці у хворих нефролітіазом можуть бути органовиносними (нефректомія) чи органозберігаючими (пієлолітотомія, нефролітотомія, резекція нирки). Перед операцією слід визначити наявність другої нирки та її функціональну здатність. В день операції необхідно здійснити контрольний оглядовий знімок у двох-трьох проекціях, так як конкременти нерідко міняють своє місцезнаходження. Найбільш доцільно зробити контрольний знімок безпосередньо перед операцією після вкладання

 
 

Цікаве

Загрузка...