WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рефлюксна хвороба - Реферат

Рефлюксна хвороба - Реферат

(лосек) по 20 мг 2 рази на доба протягом 4 тижнів.
При РЕ III ступені ранітидин. призначався в поєднанні з прокінетиками (мотіліум або координакс) і сукральфатом у вищезгаданих дозах на 6 тижнів. Якщо протягом даного терміну наступала ремісія, то надалі хворий перекладається на безперервну підтримуючу терапію ранітидином (150 мг/сутки), що приймається через 1 годину після вечері (в 19-20 годину) протягом 12 місяців. За відсутності ремісії РЕ до закінчення 6-тижневого курсу лікування замість ранітидина призначався омепразол по 20 мг 2 рази на день, і лікування продовжувалося 4-6 тижнів. Тривалість прийому прокінетиків складала не більше 6 тижнів, а сукральфата - 8 тижнів. Відсутність або незначний ефект від даної терапії давали підставу для обговорення можливості хірургічного лікування.
При РЕ IV ступені лікування починалося з призначення омепразола по 20 мг 2 рази на доба в поєднанні з прокінетиком і сукральфатом у вищезгаданих дозах протягом 6-8 тижнів. По досягненні ремісії хворі продовжували безперервну терапію ранітидином (150 мг/сут), при появі симптомів захворювання дозволявся додатковий прийом антацидів. За відсутності ефекту після 8-тижневого курсу лікування виникала необхідність обговорення можливості хірургічного лікування.
При РЕ V-й ступені консервативна терапія проводилася як допоміжна, передуючої оперативному лікуванню. Її принципи аналогічні терапії РЕ IV-й ступеня.
Хвороба (ЯБ) язви - хронічне, рецидивуюче і прогресуюче захворювання, схильне до розвитку ускладнень. ЯБ виникає і рецидивує на фоні хронічного активного гастриту (ХГ) і дуоденіта, асоційованого з Helicobacter pylori (Hp) (3,5). Для уточнення діагнозу разом з клінічними дослідженнями необхідне проведення езофагогастродуоденоскопії з біопсією (не менше 2 шматочків з різних відділів шлунку) для виявлення Нр (4).
Відсутність в біоптаті З антрального відділу Нр є підставою припустити інші, більш рідкісні причини гастродуоденальних виразок: язви, викликані прийомом лікарських препаратів (ацетилсаліцилова кислота і ін.); язви, що виникли в результаті різко вираженій шлунковій гіперсекреції HCl (синдром Золлінгера-Еллісона, гіперпаратиреоїдизм, системний мастоцитоз); укритий виразками рак або лімфома; стресові язви і ін. (3).
Проте, згідно нашим даним, гастродуоденальні виразки набагато частіше є проявом ЯБ і хронічного активного гастродуоденіту, асоційованих з Нр. При ендоскопічному дослідженні шлунку і дванадцятипалої кишки крім язв виявляється Нр - асоційований ХГ, що характеризується перш за все вираженою запальною і судинною реакцією у вигляді яскравої дифузної або осередкової (плямистої) гіперемії і набряком нерідко з множинними плоскими, іноді підведеними ("повними") ерозіями в антральному відділі.
Головною морфологічною особливістю хелікобактерного гастриту є наявність в З Нр, які виявляються не тільки в бацилярної (вегетативної) формі, але і у вигляді коків. Активність хронічного гастродуоденіту визначається по нейтрофільній інфільтрації власної пластинки і (або) епітелію, а його вираженість - по наявності в інфільтраті плазматичних кліток і лімфоцитів (3).
Діагностика Нр - інфекції грунтується на результатах скринінгових обов'язкових тестів - цитологического і уреазного. Для цитологічного дослідження використовуються мазання відбитки (1-2 і більш) з біоптатів З антрального відділу шлунку, в яких після відповідної обробки виявляються Нр. По швидкості виявлення Нр в З цитологічному не поступається біохімічним експресом-метод, заснованим на уреазної активності Нр, що отримав назву кампи-тесту. При необхідності можна використовувати додаткові методи діагностики Нр: мікробіологічні, дозволяючі висівати Нр з біоптатів З, і гістологічні, при яких Нр виявляються при мікроскопії після відповідних забарвлень мікропрепаратів. Менш точним в оцінці персистенції Нр опинився імунологічний метод, заснований на визначенні антитіл до Нр (4,5).
До теперішнього часу запропонована безліч схем комбінованої терапії хворих ЯБ, асоційованої з Нр-інфекцією, включаючих антисекреторний препарат ранітидин або фамотидин, або омепразол з одним або двома, або навіть трьома антибактеріальними препаратами, переважно де-нолом, амоксіцилліном, тетрацикліном, метронідазолом, кларитроміцином в різних поєднаннях (5, 7, 8, 9).
Нами вивчена ефективність ранітидина 300 мг/сутки як в монотерапії, так і в поєднанні з одним або з двома антибактеріальними препаратами (амоксіциллін, колоїдний субцитрат вісмуту і кларитроміцин в ріхних поєднаннях) у 350 хворих ЯБ Нр +.
Антибактеріальні препарати амоксіциллін 0,5 г 4 рази на день і кларитроміцин 0,25 г 2 рази на доба призначалися під час їжі у вигляді суспензії протягом 7-10 днів, а колоїдний субцитрат вісмуту (пілоцид або де-нол) приймався за 30-40 мін до їжі протягом 3-4 тижнів. Під час прийому антибіотиків ранітидин. призначався по 150 мг 2 рази на день, з подальшим переходом на прийом 300 мг препарату через 1 годину після вечері. Середні терміни згасання больового синдрому у хворих, одержуючих ранітидин у вигляді монотерапії (I група), ранітидин + амоксіциллин (II група) і ранітидин + кларитроміцин (клацид) + пілоцид або де-нол (III група) істотно не розрізнялися і склали 3,5 дні. Частота рубцювання язв до закінчення 4-тижневого курсу лікування досягла 82%, 80% і 90,9% в I-й, II-й і III-й групах відповідно (відмінності неістотні).
Ліквідація Нр (відсутність мікроорганізму в біоптатах З через 1 місяць після припинення антибактеріальної терапії) спостерігалася у 12,1%, 64,2% і 90,9% хворих I-й, II-й і III-й груп відповідно. Хворі, одержуючі ранітидин як у вигляді монотерапії, так і в комплексі з антибактеріальними засобами, практично не мали побічних ефектів.
Висновок: ранітидин ефективно пригнічує шлункове кислотоутворення, забезпечуючи зниження агресивних чинників, що беруть участь у формуванні РЕ і ЯБ, а так само створює оптимальний рН для дії антибактеріальних засобів. Препарат може широко використовуватися для лікування килотозалежних захворювань, у тому числі РЕ в індивідуально підібраних дозах і хворобі язви по 300 мг/сутки в поєднанні з двома антибактеріальними препаратами. Ранітидин є безпечним препаратом, що не надає істотних побічних ефектів.
Література.
.Геллер Л.І., Бессонова Г.А., Петренко В.Ф. Ерозійний рефлюкс-эзофагит і його лікування// Тер. архів, 1991, N1, c.81-84.
.Григорьев П.Я., Колодкин А.М. Шлунково-стравохідний рефлюкс і эзофагит// Лікар, 1993, N10, с.8-11.
.Григорьев П.Я., Яковенко Э.П. Діагностика і лікування хвороб органів травлення. - М.: Медицина, 1996. - 508 з.
.ИльченкоА.А., Смотрова И.А., Жуховицкий В.Г., Аруин Л.И. Виявлення пилорических кампилобактеров// Сов. мед. - 1990, N4, з. 19-23.
.Логинов А.С., Аруин Л.И., Ильченко А.А. хвороба Язви і Helicobacter pylori. Нові аспекти патогенетической терапії. - М., 1993 - 230 з.
.Рысс Е.С., Фишзон-Рысс Ю.И. Рефлюксная хвороба: поняття, клінічні прояви, діагностика, лікування//Тер.архив, 1994, N2, с.80-82.

 
 

Цікаве

Загрузка...