WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Характеристика біологічно активних добавок. Особливості їх використанні у клінічній практиці. Лікарські препарати - Курсова робота

Характеристика біологічно активних добавок. Особливості їх використанні у клінічній практиці. Лікарські препарати - Курсова робота

функціональної активності органів та систем організму.
Наскільки обґрунтовано з наукової та практичної точки зору використання БАД? Чи заслуговують вони такої уваги? Концепція БАД являється, по суті, синтезом ряду медичних наук.
По-перше, це новий етап розвитку народної медицини, виготовлення препаратів з рослин (водяних форм - відварів, настоїв, та спиртових форм - екстрактів та настойок).
По-друге, в концепцію БАД входять і принципи дієтології: вітаміни та мікроелементи використовуются при лікуванні захворювань, пов'язаних з дефіцитом цих компонентів. Крім того, задіяні принципи та поняття патофізіології, біохімії, біофізики, фармакології, - все, що стосуєгься принципів регулювання та оптимального функціонування систем та органів людського організму. Таким чином, БАД - це практичне втілення результатів нової науки, що межує між науками про харчування та фармакологією. її називають фармаконутріціологією або мікронутріентологією. Біологічно активні добавки до їжі, як вважають багато вчених, займуть важливе місце в структурі харчування людини XXI століття, яке буде складатися з трьох взаємнодоповнюючих компонентів:
- традиційні (натуральні) продукти,
- натуральні продукти заданого хімічного складу,
- БАД-нутріцевтики.
Згідно даних статистики, 70% населення розвинутих країн регулярно вживають БАД. І це пов'язано не з новою модою, агресивною рекламою чи масовим обманом довірливих споживачів. БАД не могли не з'явитися на світ. Головною причиною цього стало "соціальне замовлення" - прагнення людей до здорового життя. Відмова від куріння та міцних спиртних напоїв, масове захоплення спортом - все це активно стимулювалося та грамотно регулювалося, поки не стало політикою суспільства. Але головне - показники здоров'я населення дійсно зросли. Для прикладу в СІІІА оздоровлення населення регулюється на владному рівні. Так, ще в 1994 р. був прийнятий спеціальний Державний Акт про БАД. В ньому підкреслюється, що ефективність БАД доказана науково; популяризація цих продуктів оголошена одним із пріорітетних напрямків охорони здоров'я, а їх виробництво - "інтегральною частиною індустрії країни". В країнах колишнього СРСР багато питань, пов'язаних з виробництвом, сертифікацією, стандартизацією, клінічною апробацією та розповсюдженням БАД активно обговорюються в наукових та медичних колах. На сьогоднішній день існує серйозна законодавча база по врегулюванню цих питань, розроблена методологія оцінки якості продукту. Клінічні випробування у ведучих медичних закладах країни доказали ефективність БАД.
За дуже приблизними даними, в Україні БАД поки що регулярно вживають не більше 5% населення. Однак для нас застосування цих продуктів є набагато актуальнішим, ніж для країн Західної Європи і Америки. Причини зрозумілі: несприятлива екологічна ситуація, низький рівень життя, не завжди доступна медична допомога. Для малозабезпечених людей БАД можуть стати головним (якщо не єдиним!) способом підтримки деякого мінімального "рівня здоров'я".
Які ж проблеми, пов'язані із здоров'ям, можуть допомогти вирішити БАД?
В залежності від того, до якого класу відносяться БАД, використання їх рекомендується в слідуючих ситуаціях:
Застосування нутріцевтиків (білка та окремих незамінних амінокислот; ліпідів та окремих жирних кислот, зокрема поліненасичених; вуглеводів та цукрів; вітамінів і вітаміноподібних речовин; макро- і мікроелементів, харчових волокон) - корисне для того, щоб поповнити недостачу цих компонентів в раціоні.
По узагальнених даних Міністерства охорони здоров'я за 1990-1996 pp., у 70-100% населення України виявлено недостатність вітаміну С, у 40- 80% - вітамінів групи В та фолієвої кислоти та у 40-60% - недостатність бета-каротину. Використання нутріцевтиків може стати ефективною формою профілактики та лікування хронічних захворювань - ожиріння, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, імунодефіциту, злоякісних новоутворень.
Застосування парафармацевтиків допомогає запобігти розвитку злоякісних новоутворень, знижують рівень холестерину, проявляють антиоксидантний, імуномодулюючий та антимікробний ефекти. До парафармацевтиків також відносяться БАД, які регулють апетит, сприяють підтримці нормального складу та функціональної активності мікрофлори кишечника (еубіотики).
Крім цього використання БАДів дозволяє:
- полегшувати вивід з організму продуктів обміну та шкідливих речовин,
- швидко поповнювати дефіцит необхідних харчових речовин,
- підвищити виносливість та працездатність організму,
- скоректувати вагу,
- підвищити імунітет,
- скоректувати передхворобливий стан,
- підтримати роботу окремих систем організму,
- покращити психологічний стан,
- покращити зовнішний вигляд.
ОСОБЛИВОСТІ У ВИКОРИСТАННІ ФІТОПРОДУКТІВ (БАДІВ) У КЛІНІЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Результати багаточисельних наукових досліджень свідчать, що основною перевагою застосування лікарських рослин в клінічній практиці є їх мала токсичність та можливість тривалого застосування без істотних побічних явищ. Разом з тим, не слід протиставити препарати, створені на основі хімічного синтезу, засобам рослинного походження. Для медичної практики однаково важливими є ті, й інші. Кожний лікувальний препарат незалежно від способу його отримання займає своє місце в лікувальному процесі - має свій характер фармакологічної дії, специфіку терапевтичної ефективності, оптимальний діапазон показань до застосування. Наприклад, антибіотики, гормональні і психотропні засоби незамінні при інтенсивній терапії, і, навпаки, при функціональних розладах, незначних патологічних змінах для проведення підтримуючої терапії слід надавати перевагу лікарським рослинам.
Використання фітотерапії залишається актуальним для клінічної медицини. У зв'язку з цим потрібна розробка сучасних наукових трактовок традиційних підходів до лікування лікарськими рослинами з урахуванням етіологічних, патогенетичних принципів і визначення їх місця в комп-лексному лікуванні і, зокрема, з урахуванням хімічного складу раціонів харчування людини.
Останнім часом значна увага дієтологів приділяється класу природних компонентів їжі - мікронутрієнтів (або мінорних харчових речовин), яким притаманні виражені фізіологічні та фармакологічні впливи на організм та його основні регуляторні і метаболічні процеси. Йдеться про широку область лікувально-профілактичного використання біологічно активних добавок до їжі (БАД), яку ще називають мікронутрієнтологією. Вона виникла не випадково, має свою давню історію і, безперечно, своє велике майбутнє. Але, ставшиоб'єктом діяльності багаточисельних комерційних компаній, фірм і часто майже "кустарних" виробництв і, не будучи в достатній мірі визнаними, офіційною медициною, біологічно активні добавки, як і раніше, зустрічають двозначне, а часто і невірне тлумачення серед лікарів, пацієнтів та широкої громадськості. Такий стан справ, з одного боку, несправедливий, а з іншого може призводити до серйозних помилок та невірних організаційних висновків і дій.
У зв'язку із вищезгаданим, основною метою нашої роботи стало узагальнення результатів багаторічних наукових досліджень щодо використання спеціальних продуктів харчування у клінічній практиці і, зокрема, біологічно активних добавок до їжі та даних літератури з цього питання. Це дало можливість сформулювати наступні основні принципи використання

 
 

Цікаве

Загрузка...