WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Токсикози вагітних - Реферат

Токсикози вагітних - Реферат

лікування). При цьому не слід класти в одну палату двох вагітних із блюванням.
Слід також по змозі усувати всі чинники, що можуть бути причиною виникнення токсикозів, тому добре організований лікувально-охоронний режим у пологовому будинку є однією з найголовніших умов успішного лікування хворих на токсикоз вагітних.
Призначення медикаментозних засобів. Медикаментозні засоби тільки в разі легких форм токсикозу вагітних можна застосовувати перорально. При важкому блюванні їх слід вводити за допомогою клізм та внутрішньовенно.
Лікування блювання вагітних повинно бути комплексним, до нього мають входити: а) лікування захворювань, супутніх вагітності; б) вплив на центральну нервову систему; в) боротьба з голодуванням та зневоднюванням організму; г) створення сприятливих умов для розвитку та життєдіяльності внутрішньоутробного плода; д) загально-зміцнювальне лікування.
Тривалий час одним із основних методів лікування блювання вагітних був метод Н.В.Кобозєвої, за яким слід було застосовувати препарати брому та кофеїну. Однак у наш час замість них використовують аміназин, пропазин, дипразин, транквілізатори (мепротан, феназепам, сибазон або триоксазин), гормони кіркової речовини надниркових залоз, засоби естрогенопо-дібної дії (сигетин), спленін тощо.
Аміназин, що має виражену протиблю-вотну дію, є високоефективним засобом лікування блювання вагітних; 1 мл 2,5 % розчину його вводять внутрішньом'язово 2 рази на день. У разі надмірного блювання Л.С.Персіанинов успішно застосовував аміназинвнутрішньовенно крапельним методом - 1-2 мл 2,5 % розчину аміназину в 500 мл 5 % розчину глюкози щоденно протягом 7-8 днів. Після кожного внутрішньом'язового і тим більше внутрішньовенного введення аміназину, щоб уникнути ортостатичного колапсу, хвора обов'язково (!!!) повинна лежати на спині Згод.
Транквілізатори (мепротан, феназепам, сибазон, триоксазин) призначають парентерально - 10-15 мг/кг маси тіла хворої щоденно протягом 10-12 днів (600-800 мг на добу).
Спленін вводять підшкірно або внутрішньом'язово - 2 мл 2 рази на день протягом 10-12 днів.
Із гормонів кіркової речовини надниркових залоз призначають дезоксикортико-стерону ацетат (ДОКСА) внутрішньом'язово - 0,005 г на добу через день протягом 10-12 днів.
Деякі автори повідомляють про ефективне застосування кортикотропіну (АКТГ) - 40 ОД на добу через день протягом 10 днів.
У зв'язку з тим що порушення обміну речовин з утворенням проміжних недоокис-нених продуктів обміну (молочної та піровиноградної кислот), які виникають під час токсикозу вагітних, токсично діють на ембріон і можуть призвести до його загибелі, матері необхідно щодня вводити 60 мл 40 % розчину глюкози з 5 ОД інсуліну, 5 мл 5 % розчину аскорбінової кислоти, призначати комплекс вітамінів групи В (1 мг 5 % розчину тіаміну броміду та 1 мг 5 % розчину піридоксину гідрохлориду).
Рекомендують також введення лужних розчинів (30 мг 7 % розчину натрію гідрокарбонату) та кальцію хлориду (10 мг 10 % розчину).
Щоденне внутрішньовенне введення 2 мл 2 % розчину сигетину протягом 7-8 днів, а також глутаміну діє досить ефективно на внутрішньоутробний плід у разі виникнення загрози гіпоксії.
Для боротьби з гіпопротеїнеміїю та зневодненням організму призначають внутрішньовенне вливання плазми через день, а також ін'єкції альбуміну (100 мл 10 % розчину), протеїну (100 мл 10 % розчину) та інших білкових препаратів. Вводять також розчин Рінгера до 1000 мл (під контролем рівня електролітів у крові), а також підшкірно і внутрішньовенно 5 % розчин глюкози (500 мл) та ізотонічний розчин натрію хлориду (500 мл). За добу вагітна має одержати не менше як 2-2,5 л рідини. В окремих випадках можна вдатися до переливання одногрупної крові дрібними дозами (по 80-100 мл кожні 2-3 дні).
їсти хвора має часто (кожні 2 год) і невеликими порціями, причому їжа має бути різноманітною, легко засвоюваною та багатою на вітаміни. Найкраще, коли хвора обере собі дієту сама. Усі страви дають трохи піді-грітими або холодними. Якщо організм хворої зовсім не затримує їжу, слід призначати 2-3 рази на день живильні клізми (молоко, яєчний жовток, глюкоза, бульйон, гідролізин).
Крім перелічених засобів для лікування блювання вагітних, можна рекомендувати діатермію черевного сплетення, психотерапію, внутрішньовенне введення 15- 20 мл 0,5 % розчину новокаїну щоденно.
Непоганий лікувальний ефект справляє дедалон - 1-2 таблетки 3-4 рази на день.
Питання про застосування того чи іншого засобу лікування у кожному випадку вирішують індивідуально.
Із барбітуратів можна рекомендувати мединал або амітал-натрій. Мединал призначають по 0,5 г у поєднанні з бромідами, амітал-натрій - по 0,2 г.
Броміди: 10-20 мл 10 % розчину натрію броміду можна також вводити внутрішньовенно. Внутрішньовенні вливання бромідів рекомендується поєднувати з підшкірними ін'єкціями кофеїн-бензоату натрію - 1 мл 10 % розчину 2 рази на день.
У деяких випадках добрий ефект досягається поєднанням вищезазначених засобів з гормональною терапією (ін'єкції прогестерону - 5-10 мг 1 раз на день протягом 6- 7 днів).
Якщо їжа, яку дають хворій орально, починає засвоюватися, слід обмежити введення в організм рідини та живильних речовин за допомогою клізм та ін'єкцій. Крім того, в деяких випадках доцільно застосувати фізичні методи лікування (наприклад, гальванізацію або діатермію ділянки шийних симпатичних вузлів), а також переливання одногрупної донорської крові - по 100-150 мл 1-2 рази на тиждень.
Слинотеча (птіалізм). Цей токсикоз, як правило, супроводжує блювання вагітних. Однак в окремих випадках він може бути самостійним ускладненням вагітності. При цьому добова порція слини, що виділяється, може досягати 1 л, а то й більше. Така сильна слинотеча призводить до зне-воднення організму вагітних та до значної втрати білків, вуглеводів, вітамінів і солей. Слинотеча викликає мацерацію слизової оболонки губів та шкіри довкола рота, є причиною нервово-психічних реакцій у вагітних.
Лікування птіалізму загалом таке саме, як і в разі блювання вагітних. Іноді корисно ввести атропіну сульфат (1 мл 0,1 % розчину 2 рази на день). Рекомендують також полоскання рота настоями ромашки та шавлії.

 
 

Цікаве

Загрузка...