WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Токсикози вагітних - Реферат

Токсикози вагітних - Реферат

реакція системи не адекватна специфічному подразнику. Кора головного мозку вмикає механізми компенсації, посилюючи або гальмуючи функцію окремих систем. У разі, коли компенсація недостатня, виникає клінічна картина порушення функції системи або систем організму, що дістала назву пізнього токсикозу вагітних.
Інертність рефлекторних систем може бути зумовлена особливостями індивідуального розвитку жінок як в анте-, так і в постнатальний період. Не можна також заперечувати можливого впливу навколишнього середовища на ці реакції. Якщо вагітність доношується, безумовнорефлекторні реакції на вагітність у жінок, які перенесли пізній токсикоз, відновлюються до нормального фізіологічного рівня і в разі наступної вагітності можливість появи патологічного станувиключається. Токсикоз при повторних вагітностях звичайно виникає на основі органічних уражень систем організму як на рівні вищих відділів центральної нервової системи, так і на рівні ефекторних органів. Розрізняють токсикози першої і другої половини вагітності, або ранні та пізні токсикози вагітних.
РАННІ ТОКСИКОЗИ ВАГІТНИХ
Найбільше практичне значення в діагностиці ранніх токсикозів вагітних мають такі симптоми, як блювання вагітних та слинотеча, що трапляються найчастіше.
Слід розрізняти два етапи розвитку блювання вагітних: блювання вагітних та надмірне (нестримне) блювання вагітних.
Блювання вагітних. Основним клінічним симптомом цього токсикозу є блювання, що може бути частим, але при якому частина спожитої їжі все-таки затримується. Апетит може зберігатися, іноді він ослаблений, однак явної відрази до їжі не буває. Нудота звичайно є тільки супутнім симптомом. Спостерігаються деяка слабкість, втрата маси тіла, закреп, але загальний стан вагітної лишається задовільним. Пульс дещо прискорений, до 90 на 1 хв. Температура тіла лишається нормальною. У крові відхилень від норми не виявляється. У сечі патологічних елементів немає. У декого із жінок можна відзначити тенденцію до артеріальної гіпотензії.
У більшості (80-90 %) випадків блювання вагітних легко піддається лікуванню або припиняється й без лікування. З'являється апетит, поліпшується самопочуття, нормалізується пульс, швидко відновлюється маса тіла.
Розпізнати блювання вагітних звичайно неважко. Проте слід пам'ятати, що блювання є супутнім симптомом і багатьох інших захворювань, наприклад, харчової інтоксикації, хвороб травної системи, захворювань головного і спинного мозку тощо. Основні симптоми перелічених захворювань настільки характерні, що диференціальна діагностика звичайно не становить труднощів.
Надмірне, або нестримне, блювання вагітних. Цей токсикоз звичайно виникає внаслідок поступового прогресування й наростання симптомів блювання вагітних. Зрідка перехід блювання вагітних у надмірне блювання відбувається швидко.
Ознаки надмірного блювання вагітних завжди проявляються чітко. Блювання буває часте (до 20 разів на добу й більше), тоді споживана їжа не затримується. Пульс прискорений до 120 на 1 хв. й більше. Температура тіла субфебрильна (37,1-37,9°С), а в подальшому, в разі прогресування про-цесу, може бути й вищою. Значно зменшується маса тіла, підшкірна жирова клітковина зникає, шкіра стає сухою й в'ялою, очі запалі. В окремих випадках спостерігається жовтяничне забарвлення шкіри, досить часто відзначається артеріальна гіпотензія. Хворі скаржаться на слабкість, відразу до їжі, поганий сон. З боку нервової системи відзначається підвищення шкірних і сухожильних рефлексів, у важких випадках збудження змінюється апатією й загальною адинамією. У дуже важких випадках може виникати марення, що є поганим прогностичним симптомом.
Сеча, як правило, містить ацетон, а в разі наростання токсикозу в ній з'являються кетонові тіла. Спостерігається олігурія. Сеча стає концентрованою, у важких випадках містить білок і циліндри, що свідчить про вторинне ураження нирок.
Досить часто підвищується вміст білірубіну в крові. У більшості випадків надмірне блювання, як і блювання вагітних, піддається лікуванню без переривання вагітності, але іноді після ремісії бувають рецидиви.
Смертні випадки від важкого блювання, які траплялися раніше, в наш час бувають надзвичайно рідко.
В окремих випадках виникають життєві показання до переривання вагітності, що, як правило, призводить до швидкого припинення блювання і цілковитого вилікування. Проте штучний аборт може виявитися безрезультатним, якщо видалене не все плідне яйце і якщо навіть невелика частина ворсинок хоріона ще лишається зв'язаною з маткою. Безрезультатним (запізнілим) може виявитися переривання вагітності й у тих випадках, коли під впливом важкого токсикозу у найважливіших органах хворої встигли розвинутися необоротні явища. Ознаками цього можуть бути важкий загальний стан хворої, жовтяничне забарвлення шкіри, температура тіла вища за 38°С, стійке прискорення пульсу - понад 120 на 1 хв., зниження артеріального тиску, велика кількість білка, циліндрів, ацетону в сечі, коматозний стан або марення хворої тощо.
Враховуючи все це, лікар зобов'язаний підходити до розв'язання питання про переривання вагітності з великою обережністю, щоб, з одного боку, не прийти до необгрунтованого рішення про проведення штучного аборту, коли в цьому немає потреби, а з другого - так само необгрунтовано не обмежитися консервативним лікуванням, коли воно не дає результатів, а стан хворої прогресуюче погіршується. Тому за кожною вагітною жінкою з надмірним блюванням необхідно встановити ретельний нагляд і лікувати її треба обов'язково в стаціонарі.
Лікування блювання вагітних. Виходячи з того, що в патогенезі блювання вагітних вирішальне значення має стан центральної нервової системи, порушення регулюючої та організуючої її ролі, необхідно всі терапевтичні заходи спрямувати на усунення тих обставин, які можуть подразнювати нервову систему.
Лікування жінок, які страждають на ранні токсикози, зокрема на блювання вагітних, має складатися з низки заходів, з яких найважливішими є такі.
Організація режиму хворої. Хвору треба помістити в палату вагітних пологового будинку або пологового відділення загальної лікарні (часто хворі видужують відразу після госпіталізації навіть без будь-якого спеціального

 
 

Цікаве

Загрузка...