WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасні методи контрацепції - Реферат

Сучасні методи контрацепції - Реферат


Реферат
на тему:
Сучасні методи контрацепції.
Планування сім'ї - важливий етап у житті жінки, який передбачає народження лише бажаних дітей. У нашій країні висока частота штучних абортів, що протягом багатьох років традиційно є головним методом планування сім'ї. Виходячи з ускладнень, які виникають після штучній абортів (запальні процеси органів малого таза, безплідність, невиношування вагітності, кровотечі, аномалії пологової діяльності, третина причин материнської смертності), зниження кількості абортів може суттєво вплинути на акушерську та гінекологічну захворюваність і знизити рівень материнської смертності.
Один із шляхів зниження кількості абортів - широке впровадження засобів контрацепції. Питаннями контрацепції повинні займатись не лише центри планування сім'ї, які останнім часом широко відкриваються в Україні, але й дільничні лікарі, акушерки; санітарно-просвітницьку роботу з цього питання можуть проводити медичні сестри, тому вони повинні знати цю проблему. Застосування контрацептивних засобів має важливе значення для охорони здоров'я жінки репродуктивного віку ще й тому, що використання деяких з них (презервативи, піхвові контрацептиви) дає можливість запобігти виникненню захворювань, що передаються статевим шляхом - гонореї, хламідіозу, мікоплазмозу, трихомонозу, гарднерельозу, герпетичної і цитомегаловірусної інфекції, у розвитку яких має значення інфекційний фактор. Пропагуючи контрацептиви, медпрацівники повинні пояснювати, що негативного впливу на народжуваність вони не мають, а лише запобігають абортам.
Вибір методів контрацепції проводиться з урахуванням багатьох факторів - неконтрацептивних властивостей, які можна використати для покращання здоров'я жінки і профілактики низки захворювань, ефективності методу, його безпеки, а також індивідуального ставлення жінки до протизаплідного засобу. Жінку слід детально проінформувати про переваги того чи іншого контрацептиву, про показання та протипоказання до застосування тих чи інших контрацептивів. Знання жінки і можливість власного вибору підвищують ефективність методу. Ефективність будь-якого контрацептиву виражається індексом Перля, який визначається кількістю вагітностей у 100 жінок, що використовували цей метод протягом року.
Серед контрацептивів розрізняють гормональні, внутрішньоматкові, бар 'єрні, хірургічні й посткоїтальні.
Гормональна контрацепція
З метою гормональної контрацепції використовують такі засоби:
o комбіновані (естроген-гестагенні) оральні контрацептиви;
o гестагенні оральні контрацептиви (міні-пілі);
o пролонговані ін'єкційні контрацептиви;
o імплантаційні контрацептиви.
За даними ВООЗ, оральною гормональною контрацепцією користуються від 100 до 120 млн. жінок світу щорічно.
Існують однокомпонентні, які містять лише прогестин та комбіновані оральні контрацептиви. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) - високоефективні засоби, які містять естрогенний та гестагенний компонент. У даний час синтезовано близько 500 різновидностей КОК, які відрізняються фазністю, дозуванням і типом гестагену.
У монофазних препаратах (марвелон, мерсилон, мікрогінон, мінізис-тон, силест, фемоден) усі таблетки мають однаковий склад. Низькодозова-ним оральним контрацептивом є логест (20 мкг етинілестрадіолу, або 75 мкг гестодену), який має високу надійність контрацепції, хорошу перено-симість, підтримує стабільність ваги тіла. До цієї групи препаратів також належить діане-35 (ципротерону ацетат/етинілестрадіол) - монофазний, комбінований оральний контрацептив з антиандрогенним ефектом.
Комбіновані двофазні (антеовін) контрацептиви мають постійну дозу естрогенів і різну дозу гестагенного компоненту в різні фази циклу.
Трифазні препарати (триквілар, трирегол) містять таблетки трьох різних складів, що відрізняються дозуванням естрогенного та гестагенного компонентів.
Механізм дії всіх КОК однаковий і не залежить від фазності препарату, дозування і типу прогестагену, який входить до складу препарата:
o гальмування синтезу ФСГ і ЛГ гіпофізом та пригніченні овуляторного
піку ЛГ. На фоні прийому КОК протягом 21 дня підйому рівня ендогенних естрогенів та прогестерону, ФССГ, ЛГ немає;
o прогестагенний компонент робить її більш в'язкою і непрохідною для
сперми;
o мозаїчні зміни в ендометрії роблять малоймовірною імплантацію зап-лідненої яйцеклітини Це, загалом, обумовлено дією прогестагенового
компоненту КОК. Хоча такий контрацептивний ефект потенціюється
однаковою дозою естрогену, який міститься в таблетці. Лише протягом 7-денної перерви після 3-тижневого вживання КОК може відмічатися активність яєчника та гіпофіза;
o крім того, КОК сприяють зменшенню менструальної кровотечі (за три
валістю і кількістю втраченої крові), менструального болю, знижують
ризик розвитку деяких запальних захворювань органів малого таза;
до недоліків можна віднести патологічні стани, які іноді супроводжують прийом КОК. Насамперед, це незначна нудота, зміна маси тіла, психоемоційної сфери (біль голови, запаморочення, погіршення настрою, лібідо). Слід пам'ятати, що ефективність КОК може знижуватися при одночасному прийомі деяких медикаментів (протисудомні, протитуберкульозні);
o КОК призначають відразу після аборту (або протягом 7 днів) та через
три тижні після пологів, якщо жінка не годує грудним молоком. Як
правило, гормональні ОК використовують в тих випадках, коли дія естрогенного компонента гормонального контрацептиву є небажаною
(наприклад, жінкам, які курять, мають порушення згортальних властивостей крові). Слід пам'ятати, що пацієнтки, які недавно перенесли
інсульт, не повинні користуватися чисто прогестиновими таблетками,
за винятком тих випадків, коли більш оптимальні методи контрацепції
недоступні чи неприйнятні.
Перевагами методу є: висока ефективність, простота застосування, оборотність, наявність сприятливої дії на репродуктивну функцію й організм жінки в цілому. Регулярний і тривалий (не менше 2 років) прийом КОК значно знижує частоту злоякісних захворювань матки та її придатків, виникнення мастопатій та постменопаузального остеопорозу.
Протипоказаннями до вживання КОК є вагітність, судинні порушення в даний час або в анамнезі (гіпертензія, тромбофлебіти, ІХС), куріння у віці понад 35 років, захворювання печінки з порушенням функції, гормо-нозалежні пухлини, наявність кровотеч невизначеної етіології, виражене ожиріння.
Схеми вживання. Монофазні таблетки зазвичай вживають з 1-го дня менструального циклу із 7-денною перервою. При використанні фазних таблеток їх прийом повинен збігатися з фазою. Монофазними препаратами, якщо їх приймати без перерви, можна відстрочити менструацію на 3 тижні. Аналогічну ситуацію викликають трифазними препаратами, якщо вживають з наступної упаковки (після завершення приймання попередньої) таблетки третьої фази. У цьому випадку кровотеча буде відстрочена на 7-8 днів, якщо необхідно щепродовжити відстрочку менструації на більший термін, то після приймання трифазного препарата можна одразу перейти до приймання монофазних препаратів - і відстрочка кровотечі продовжиться на 21 день.
При порушенні правил приймання таблеток знижується гарантія дії контрацептиву. Слід пам'ятати, що коли пропустити приймання таблетки менше ніж на 12 год., треба відразу ж прийняти пропущену таблетку. Якщо минуло понад 12 год., слід прийняти таблетку і вдаватись до додаткових методів контрацепції протягом 7 днів. При цьому, якщо до закінчення упаковки залишилось не більше 7 днів, не слід робити 7-денну перерву, а одразу ж переходити до наступної упаковки. Якщо пропущено 2 таблетки і більше, треба припинити приймання препарата на 7 днів і розпочати нову упаковку. Оглядати жінку, що приймає КОК, слід через 3 місяці, потім - через півроку, а надалі - раз на рік.
Гестагенні оральні контрацептиви. До складу цих таблеток не входять естрогени, а лише прогестини в кількості 1 мг або менше у вигляді похідних нортестостерону - норетистерон, лінестерол, етинодіол-діаце-тат, левоноргестрел, екслютон.
Ефективність гестагенних оральних контрацептивів вища в жінок старшого віку. Як і в комбінованих контрацептивів, надзвичайно важливе значення має дотримання режиму приймання препаратів.
Ці препарати дають позитивний ефект при болючих і надмірних мен-струаціях,

 
 

Цікаве

Загрузка...