WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Спостереження і догляд за хворим з порушенням функцій серцево-судинної системи - Реферат

Спостереження і догляд за хворим з порушенням функцій серцево-судинної системи - Реферат


Реферат
на тему:
Спостереження і догляд за хворим з порушенням функцій серцево-судинної системи
П л а н :
1. Болі в області серця.
2. Дослідження пульсу.
3. Вимірювання артеріального тиску.
4. Загальний догляд за хворим з захворюванням серцево-судинної системи.
5. Організація роботи медичної сестри кардіологічного відділення.
Основними симптомами при патології органів кровообігу є болі в області чи серця за грудиною, серцебиття, перебої в роботі серця, задишка, набряки.
Болю в області серця і за грудиною. Це найчастіша скарга хворих з патологією серцево-судинної системи. Болю можуть мати різний характер, локалізацію й іррадіацію, різні умови виникнення і купирования. Причини хворій в області серця і за грудиною найрізноманітніші , часто безпечні для здоров'я і життя хворого. Однак відрізнити ці болі від приступів, зв'язаних з поразкою коронарних судин серця, кожний з який може привести до розвитку гострого інфаркту міокарда, кар-диогенному шоку, раптової коронарної смерті, може тільки лікар. У зв'язку з цим кожен приступ хворій в області серця повинний розцінюватися середнім ме'-й-цинским персоналом як приступ стенокардії, заходу щодо купированию якого потрібно починати негайно.
Невідкладна допомога полягає в наступному. У момент приступу необхідно різко обмежити фізичну активність хворого, чи укласти посадити його, заспокоїти. На область серця і грудину ставлять гірчичники. Під мову хвор дають 1 таблетку нітрогліцерину. Попередньо необхідно з'ясувати в хворого, як він переносить цей препарат.
Якщо болю в області чи серця за грудиною не ку пировались після проведення зазначених заходів протягом 3-5 хв, необхідно викликати лікаря.
Серцебиття, перебої в роботі серця виникають у зв'язку з частішанням, посиленням серцевих скорочень, різноманітними порушеннями ритму серця. У здорових людей це може спостерігатися при фізичному навантаженні, хвилюванні, уживанні кава.
Задишка. Одним з найважливіших факторів розвитку задишки при захворюваннях серця є підвищення тиску крові в капілярах легень, збільшення змісту вуглекислого газу в тканинах, що настають у результаті зниження скорочувальної здатності лівого желудочка. Дуже характерною ознакою при серцевій патології є посилення задишки в горизонтальному і зменшення у вертикальному положенні. Порозумівається це тим, що в горизонтальному положенні приплив венозної крові до серця і судин легень полегшується, а відтік з лівого желудочка утрудняється через його слабість, унаслідок чого підвищується тиск у капілярах легень.
Невідкладна допомога при раптовому посиленні задишки, розвитку приступу ядухи повинна виявлятися невідкладно.
Необхідно негайно обмежити фізичну активність і заспокоїти хворого, додати йому в постелі напівсидяче положення з опущеними ногами.
На кінцівці з метою зменшення венозного припливу до серця варто накласти джгути. Для цього може бути використаний звичайний кровоспинний джгут, що представляє собою смужку товстої гуми шириною 2 див, гумові бинти, трубки. Накладають його поверх марлевої чи серветки рушника. При правильно накладеному джгуті кінцівка синіє, вени набухають, але пульсація периферичних артерій продовжує визначатися. Такі турнікети на кінцівці накладають на 30 хв.
З метою зменшення обсягу циркулюючої крові роблять кровопускання в обсязі 400 мол.
Проводять оксигенотерапію шляхом масочной подачі кисню зі швидкістю 8-10 л/хв чи за допомогою катетера, введеного в ніс зі швидкістю 6 л/хв.
Терміново викликають лікаря.
Набряки. Розвиваються внаслідок скупчення рідини в интерстициальном просторі в результаті порушення повернення її в кровоносне русло. Основними механиз
мами розвитку набряків при захворюваннях серця є підвищення гідростатичного тиску у вену-лах і порушення водно-сольового обміну, що виникають у зв'язку з падінням скорочувальної здатності міокарда.
Необхідно відзначити, що хворі з захворюваннями серцево-судинної системи мають потребу в особливо ретельному спостереженні. Це порозумівається тим, що стан таких хворих може погіршитися раптово і надзвичайно швидко, протягом декількох хвилин (приступ стенокардії, кардиогенный шок, набряк легень, фибрилляция желудочков і т.д.). І це зажадає від медичного персоналу невідкладних заходів.
Контролюючи стан хворих із захворюваннями органів кровообігу, необхідно вміти досліджувати пульс, вимірювати, артеріальний тиск, стежити за діурезом. Так, що раптово розвивається блідість шкірних покривів у сполученні з різким посиленням пітливості, збільшенням числа серцевих скорочень може говорити про падіння артеріального тиску (колапс).
Посилення задишки в таких хворих буде говорити про наростання серцевої недостатності, що виявляється падінням скорочувальної здатності лівого желудочка, що приводить до застою крові в легенях.
Запам'ятаєте! При виникненні хворій в області серця необхідно: а) укласти хворого; б) дати таблетку нітрогліцерину під мову; в) поставити гірчичники на .область серця, якщо болю не купировались протягом 5 хв, терміново викликати лікаря.
При виникненні ядухи необхідно: а) укласти хворого з піднесеним узголів'ям; б) накласти джгути на кінцівці;
в) застосувати оксигенотерапію; г) терміново викликати лікаря.
Дослідження пульсу
Найбільш часте дослідження пульсу в хворих (мал. 1) проводять на променевих артеріях. Однак у ряді випадків буває необхідно визначити пульс на інших периферичних артеріях - ліктьові, пахові, підколінні, стегнові артерії, артерії тилу стопи (мал. 1, а). Чи відсутність зниження пульсації говорить про порушення їхньої прохідності. У ряді випадків буває важливо визначити пульсацію центральних артерій (мал. 1, б, в). Так, наприклад, для оцінки ефективності штучного масажу серця визначають пульсацію сонних артерій.
Пульсом називають періодичні коливання стінок артерій, обумовлені викидом крові із серця в артеріальну систему і зміною в ній тиску протягом систоли і діастоли. Дослідження пульсу виробляється одночасно на двох руках (мал. 1, г). Для його визначення кисті досліджуваного, розташовані на рівні серця, охоплюють руками так, щоб перший палець розташовувався на ліктьовій стороні передпліччя, а інші пальпували променеву артерію, притискаючи її до променевої кісти. При однаковому наповненні пульсу на обох руках дослідження продовжують на одній руці. Підрахунок пульсових ударів повинний вироблятися не менш чим протягом 30 з, при цьому отриману цифру множать на 2. При аритмічному пульсі підрахунок проводять протягом хвилини.
Мал. 1. Методика і дослідження пульсу. а-визначення пульсу на a. dorsalіs pedіs; б- визначення пульсу на скроневій артерії; в - визначення пульсу на сонній артерії; г - визначення пульсу одночасно на двох руках.
При дослідженні пульсу визначають наступні його параметри"
Частота. Частотою пульсу називають число пульсових хвиль у 1 хв. У нормі частота пульсу складає 60-90 ударів у 1 хв. Збільшення частоти серцевихскорочень більш 90 в І хв називають тахікардією. Зменшення числа серцевих скорочень менше 60 ударів у 1 хв називають брадикардією.
Напруга. Визначається силою, що застосовується при натисненні на стінки артерій, щоб припинити пульсацію. По ступені напруги пульсу можна приблизно судити про величину максимального тиску:
чим воно вище, тим пульс напруженіше.
Наповнення. Визначається кількістю крові, що утворить пульсову хвилю, і залежить від систолического обсягу серця. При гарному наповненні пульсу можна намацати під пальцями високу пульсову хвилю, а при поганому - слабкий пульс, коли пульсові хвилі малі, погано помітні. Ледь відчутний пульс називається нитковидним.
Ритм. У нормі пульсові хвилі випливають друг за другом через рівні проміжки часу. Порушення ритму серця може виявлятися у виді э к с т р а с і с-т о л и і

 
 

Цікаве

Загрузка...