WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сифіліс - Реферат

Сифіліс - Реферат


Реферат
на тему:
Сифіліс
Сифіліс - хронічна інфекційна хвороба, збудником якої є бліда трепонема, а джерелом зараження- хвора людина.
Захворювання передається переважно статевим шляхом та характеризується специфічним ураженням усіх органів і систем організму. Крім того, можливий побутовий шлях зараження- використання спільного посуду, через зубні щітки при умові пошкодження цілісності слизової оболонки чи шкіри. Однак, як відзначають Є.В.Боровський та А.Л. Машкіллейсон (2001), деякі дослідники "допускають можливість проникнення збудника через непошкоджену слизову оболонку". При вродженому сифілісі бліда трепонема попадає в організм плода через плаценту від хворої матері.
Важливе значення для стоматології має той факт, що зараження сифілісом може відбутись шляхом безпосереднього потрапляння його збудника в кров під час лікувальних маніпуляцій.
СОПР і червона облямівка губ поражаються на всіх стадіях захворювання, крім інкубаційного періоду, який триває 3-4 тижні і не має ніяких клінічних признаків.
Первинний період сифілісу починається з виникнення на місці проникнення блідої трепонеми твердого шанкеру або первинної сифіломи.
Часто первинна сифілома локалізується на губах, яснах, язику, мигдалинах. Розвиток твердого шанкеру починається з появою обмеженого почервоніння, в центрі якого за 2-3 дні появляється ущільнення-інфільтрат. В центральній частині інфільтрату розвивається некроз і утворюється ерозія яскораво-червого кольору, рідше-виразка. Ерозія округлої форми, розміром від 3 мм (карликові шанкери) до 1,5 см, дещо припідняті і рівні краї: вона безболісна, з хрящеподібним інфільтратом при пальпації, дно спочатку мясочервого кольору, щільне, блискуче, склерозоване, потім-сірувато-біле з "сальним" нальотом. Частіше розвивається одна первинна сифілома, рідще дві і більше. Якшо приєднується вторинна інфекція ерозія переворюється у виразку з брудно-сіруватим некротичним нальотом.
Через тиждень після появи твердого шанкеру на стороні пораження збільшуються регіональні лімфовузли (бубон або регіональний склераденіт). Лімфовузли розташовуються у вигляді ланцюжка з перемичками, величиною від 0,5 см до 1,5 см, щільні, переважно безболісні, рухомі, шкіра над ними не змінена.твердий шанкер у більшості хворих зберігається на протязі всього первинного і напочатку вторинного періоду хвороби. На протязі останнього тижня первинного періоду сифілісу розвивається поліаденіт всіх або більшості лімфовузлів. Поліаденіт зберігається на протязі 2-3 місяців.
Суб'єктивні симптоми при первинному періоді сифілісу слабо виражені. Іноді хворі скаржаться на відчуття дискомформу в місці пораження, незручність при розмові чи під час прийому їжі.
В залежності від локалізації первинна сифілома має деякі особливості. Так, первинна сифілома губи, яка переважно локалізується на червоній облямівці, як правило одиночна, має округлу форму. Внаслідок постійного подразнення виразка покривається кровянистою кірочкою, часто спостерігається значний набряк губи. Шанкер на губах зберігається досить довго. При заживленні первинної сифіломи утворюється щільний рубець.
При локалізації в кутах рота, перехідній складці, на яснах, твердий шанкер має вид глибоких , безболісних інфільтрованих тріщин.
На язику первинна сифілома має вид щільної інфільтрації, що замітно підноситься над довколішніми таканинами, з гіперемійованою поверхнею, часто звиразковується. При локалізації шанкеру в складках язика має вид щілини. На яснах твердий шанкер має вид ерозії яскраво-червоного кольору в формі півмісяця оточує один або два зуби.
При пораженні мигндаликів шанкер може протікати в одній із трьох форм: виразкова, ангіноподібна і комбінована. Поражаються мигдалики на одній стороні. При виразковій формі мигдалик ущільнений, збільшений. На цьому фоні спостерігається яскраво-червона овальної форми виразка з пологими рівними краями. При ангіоподібному шанкері ерозія або язва відсутні, мигдалик збільшений, мідночервоного кольору, щільний, безболісний. Прояви загального характеру відсутні, температура тіла нормальна.
Діагностика первинного сифілісу часто затруднена, так як серологічні реакції дають позитивний ефект лише через 3 тижні після появи твердого шанкеру. Основним аргументом являється виділення блідої трепонеми в виділеннях первинної сифіломи або пунктаті регіонального лімфовузла і результати реакції іммобілізації блідих трепонем. Диференціювати твердий шанкер необхідно від міхурчатого лишая, при якому перед висипанням появляється зуд і печіння, потім міхурці лопають і утворюються ерозії. Ерозії розташовані на гіперемійованій поверхні, поліциклічної форми, швидко покриваються кіркою, яка відпадає на 6-8 день захворювання. Регіональні лімфовузли збільшені і болючі.
Виразкова форма твердого шанкеру відрізняється від банальної виразки наявністю бубона в підщелеповій ділянці, відсутністю запальних явищ довкола шанкеру, його безболісністю і наявністю блідої трепонеми у виділеннях із виразки.
Виразку при твердому шанкері на губі і СОПР потрібно диференціювати з раковою виразкою. На відміну від твердого шанкеру, ракова пухлина розташована глибше, краї дуже щільні, нерівні, дно покрите грануляціями і легко кровоточить.
Виразки при міліарно-виразковому туберкульозі СОПР, на відміну від твердого шанкеру багаточисельні, мають нерівні підриті краї, неболючі, на дні яких можна побачити жовті точки-зерна Треля.
Травматичні ерозії і виразки СОПР і ерозії при афтозах; пузирчаті відрізняються від твердого шанкеру безболісністю і наявністю харакретного хрящеподібного ущільнення основи. Ерозії при кератозах (червоний плоский лишай, червоний вовчак, лейкоплакія) відрізняються наявністю характерних для цих захворювань елементів пораження.
Дуже складно диференціювати шанкероформну піодермію з первинною сифіломою. Шанкероформна піодермія зустрічається дуже рідко. Процес починається з гнійничка (пустули). При мікроскопії матеріалу з поверхні виразки виявляють стрептостафілококові асоціації.
Вторинний період сифілісу становить новий етап захворювання і поділяється на:
-свіжий
-рецидивний
-прихований (латентний)
Він починається через 2-3 місяці після інфікування і триває 3-4 роки (без лікування).
Вторинний період сифілісу на СОПР проявляється у виді розеол, папул і пустул(виразок).
Вторинні сифіліси характеризуються такими признаками:
-висипання в основному не викликають пошкодження тканин;
-не супроводжуються суб'єктивними відчуттями;
-в 100% випадках харакрерно позитивні серологічні

 
 

Цікаве

Загрузка...