WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розрив матки - Реферат

Розрив матки - Реферат

повний поширення гематоми параметрія поєднується з внутрішньочеревною кровотечею.
Втрата крові при розривах матки може бути відразу дуже значною і призвести до швидкої загибелі хворої. Інколи події розгортаються по-іншому. Зниження артеріального тиску, уповільнення течії крові та погіршення діяльності серця сприяють тромбоутворенню та припиненню кровотечі. Настає уявне поліпшення стану: жінка приходить до тями, артеріальний тиск підвищується, що призводить до поновлення кровотечі. Таке "перемежовування" шоку та поліпшення стану, якщо не надати негайної допомоги, може повторюватися кілька разів, поки не наступить необоротний стан. Тому розраховувати на повне й остаточне припинення кровотечі при розриві матки не можна, спроба консервативного лікування неповного розриву матки є помилкою, і досить ризикованою.
Розриви матки по рубцю після корпо-рального кесаревого розтину можуть виникати раптово, швидко або під час вагітності, або на початку пологів і супроводжуються бурхливою клінічною картиною: симптоми анемізації, шоку та загибель плода розвиваються надзвичайно швидко. Подальша клініка така сама, що й при типовому механічному розриві матки.
Розриви матки по рубцю у нижньому сегменті матки найчастіше виникають під час пологів, вони супроводжуються не такими сильними кровотечами, і шок розвивається дуже рідко. Інколи в таких випадках утворюється заочеревинна гематома.
При розриві матки по рубцю, вкритому припаяним до ділянки рубця сальником, кишками та іншими органами, симптоми розриву матки бувають настільки стертими, що їх вважають за прояв якихось терапевтичних захворювань (непрохідність кишківника, харчове отруєння тощо). Часто ознаки розриву зводяться до несильного болю внизу живота; пальпація тканин над лобком викликає відчуття крепітації, як при підшкірній емфіземі, інколи відчувається випуклість та болісність у ділянці рубця. Незабаром приєднується біль і відчуття важкості у надчеревній ділянці, нудота, нетривале запаморочення, блювання, невеликий парез кишківника, у подальшому з'являються гіпоксія плода та невиразні симптоми подразнення очеревини, згодом розвивається перитоніт.
Діагностика завершеного розриву матки. Цілком безсимптомно розрив матки статися не може. Тому для правильної та своєчасної постановки діагнозу необхідно уважно прислухатися до скарг вагітної та роділлі, ретельно оцінювати анамнез та всі виникаючі під час пологів особливості. У типових випадках діагностика завершеного розриву матки утруднень не викликає, діагноз встановлюють на підставі попередньої бурхливої картини симптомокомплексу Бандля, раптового затишшя з подальшим, також швид-ким, розвитком клініки гострої анемії та шоку. При повному розриві матки та зганянні плода у черевну порожнину легко пальпуються його частини, сам плід стає рухомим, фіксована раніше голівка відходить угору. Серцебиття плода зникає. Поряд з плодом може промацуватися скорочена матка. Характерне погіршення стану роділлі (або вагітної) з виразною картиною шоку, симптоматикою внутрішньої кровотечі та швидким розвитком перших ознак перитоніту.
Якщо матка відірветься від склепіння піхви (кольпорексис), клінічна картина загрозливого розриву супроводжується типовим симптомокомплексом Бандля, сам момент відриву матки від склепіння піхви роділля не завжди може визначити, але після нього, як після завершеного типового розриву матки, відразу припиняється пологова діяльність, розвивається геморагічний шок, з'являються кров'янисті виділення з поло-гових шляхів і діагноз розриву матки не викликає сумніву.
Зазначена симптоматика повного розриву матки буває не завжди. Частіше трапляються менш виразні ознаки розриву матки, особливо при його гістопатичній та травматичній етіології. У таких випадках треба враховувати додаткові симптоми розриву матки, властиві окремим акушерським ситуаціям при даній патології, наприклад, якщо акушерська операція - внутрішній поворот плода на ніжку або декапітація - спочатку не вдалася, незважаючи на певні зусилля, а потім несподівано легко завер-шилася. У такому разі треба під наркозом увійти рукою у порожнину матки, відокремити і виділити послід і дуже ретельно перевірити цілість усієї стінки матки, потім оглянути шийку матки за допомогою дзеркал. Те саме показане при будь-якому піхвовому розродженні з приводу загрозливого розриву матки, при кровотечі у послідовий період, після безуспішних спроб виділити послід зовнішнім прийомом за допомогою методів Гентера та Креде.
Додатковою діагностичною ознакою може бути наявність крові у сечі, отриманої за допомогою катетеризації, що може свідчити про супутню розривові матки травму сечового міхура або бути наслідком надмірного стискування стінки сечового міхура між голівкою плода й тазом матері.
Важче діагностуються неповні розриви матки, які не проникають у черевну порожнину. Плід у таких випадках перебуває у порожнині матки, а інколи народжується самостійно, оскільки пологова діяльність після неповного розриву матки припиняється не завжди. При цьому важливою ознакою неповного розриву матки є поява та збільшення заочеревинної гематоми. Вона виявляється з боку лівої або правої здухвинної ділянки поряд з маткою як м'яка без чітких контурів пухлина, причому збільшення гематоми поєднується з поступово наростаючою картиною геморагічного шоку: блідість шкірних покривів, прискорений пульс, зниження артеріального тиску, падіння вмісту гемоглобіну в крові. Важливою діагностичною ознакою є наявність болю під час пальпації в ділянці нижньої частини живота, особливо на тому боці, де розташована гематома.
Додатковою діагностичною ознакоюпри неповному розриві матки є різкий біль у ділянці крижів, який віддає у праву або ліву ногу з боку гематоми. У деяких випадках крізь розрив стінки матки в навколоматкову клітковину й далі крізь навколоміхурову - на передню черевну стінку проникає повітря, що зумовлює крепітацію (відчуття хрусту) під час пальпації живота - це дуже важливий симптом розриву матки.
Під час піхвового дослідження відчувається, як рухається голівка, її легко відсунути вгору, хоч незадовго до цього вона була фіксована у вході в малий таз. Для розриву матки характерна поява зовнішньої кровотечі із заочеревинної гематоми, якщо відсувається голівка. Для уточнення діагнозу розриву матки відразу після пологів слід провести ретельне ручне обстеження порожнини матки та оглянути шийку матки й склепіння піхви за допомогою дзеркал.
Розрив матки по рубцю діагностується за фактом наявності неповноцінного рубця на матці і за симптоматикою атипового розриву матки. Інколи симптоми розриву матки по рубцю бувають настільки стертими, що їх вважають за прояв різних терапевтичних захворювань, і правильний діагноз встановлюється надто пізно, тобто тоді, коли розвивається картина перитоніту або непрохідності кишок. Тому для уточнення діагнозу у всіх випадках, коли можна запідозрити розрив матки, відразу після народження дитини або в будь-який день післяпологового періоду необхідно зробити ретельне ручне обстеження порожнини матки. Якщо виконати його неможливо, допустиме дуже обережне зондування порожнини матки.
Прояви рідкісних форм розриву матки, зумовлених порушенням її стінки ворсинками хоріона, подібні до проявів порушеної позаматкової вагітності: слідом за раптово виниклим нападом болю у животі розвивається картина гострої внутрішньої кровотечі. Діагностика цього розриву дуже важка, оскільки матка залишається м'якою, майже безболісною,

 
 

Цікаве

Загрузка...