WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розрив матки - Реферат

Розрив матки - Реферат

проходження плода пологовим каналом при типовій клініці утруднень не викликає. Діагностика полегшується при своєчасному розпізнаванні причин, які створили перешкоду для проходження плода крізь таз матері (вузький таз, великий плід, неправильне вставлення голівки, поперечне положення плода тощо).
При загрозливому розриві матки внаслідок змін у міометрії бурхливої пологової діяльності бути не може. Перейми часті, болісні, але не дуже сильні. Спостерігаються також і інші симптоми (перерозтягнення та болісність нижнього сегмента матки, набряк шийки матки, піхви та зовнішніх статевих органів, порушення сечовипускання тощо), але вони бувають менш виразні, ніж при загрозливому розриві внаслідок механічних причин.
Діагностика загрозливого розриву матки при патологічних змінах маткової стінки завжди утруднена. Як правило, у жінок цієї групи попередні пологи й викидні ускладнювалися аномаліями пологової діяльності, травмами шийки матки, кровотечами, акушерськими операціями, запальними процесами жіночих статевих органів, мертвона-родженнями. Майже у всіх жінок цієї групи при загрозі розриву матки є невідповідність між болем і характером перейм, неефективна пологова діяльність, поява потуг при високому стоянні голівки, несвоєчасне від-ходження навколоплідних вод, поява ознак гіпоксії плода. Діагностика в таких випадках утруднена, оскільки ознаки загрозливого розриву матки виражені нечітко.
Загрозливий розрив матки за наявності рубця на матці відбувається атипово. Постійною ознакою є скарга на біль у ділянці післяопераційного рубця, під час пальпації виявляється стоншення, наявність ніш та болісність рубця.
Треба звернути увагу на неспокій роділлі, невідповідність її скарг на болісність перейм об'єктивній оцінці їх сили. Часто при зовні інтенсивній пологовій діяльності шийка матки не розкривається або розкривається дуже повільно, передлежача частина плода довго залишається рухомою. Нерідко навколоплідні води відходять невчасно, але розрив матки може статися й при цілому плідному міхурі. Поява непродуктивних потуг при високому стоянні голівки плода викликає підозру на загрозу розриву матки по рубцю.
Діагностика загрозливого розриву матки по рубцю значною мірою полегшується знанням самого факту перенесеної операції на матці. Про неповноцінність рубця свідчать такі дані: лихоманка у післяопераційний період, загоювання швів вторинним натягом, невеликий (до 2 років) проміжок часу між перенесеним кесаревим розтином та даною вагітністю, дані гістерографії, якщо вона проводилася до вагітності, та біль у ділянці рубця під час даної вагітності.
Важливими діагностичними ознаками загрозливого розриву матки по рубцю є: сильний біль у ділянці рубця, який не зникає між переймами, пальпаторне виявлення болючих місць, стоншення та ніші на рубці, болісна й дискоординована пологова діяльність, затримання просування плода, поява потуг при неповному розкритті шийки матки, кров'янисті виділення з пологових шляхів. Діагностика неповноцінності рубця полегшується за допомогою ультразвукового сканування.
Лікування. Допомога роділлі з ознаками загрозливого розриву матки має бути надана негайно, бо розрив матки може статися у найближчу мить. Допомога надається на місці, будь-яке транспортування протипоказане, оскільки віддаляє надання допомоги, а пов'язані з ним перекладання, трясіння та інші фізичні навантаження можуть прискорити розрив матки. Як тільки виникають симптоми загрозливого розриву матки, необхідно вжити таких заходів: а) припинити або ослабити пологову діяльність; б) негайно завершити пологи оперативним шляхом.
Для припинення (або ослаблення) пологової діяльності існує єдиний шлях - ввести роділлю у стан глибокого наркозу. При загрозливому розриві матки наркоз потрібен не стільки для знеболювання, скільки для розслаблення скорочених м'язів матки, тому грубою помилкою є застосування коротко-термінового поверхневого наркозу, ін'єкцій промедолу, пантопону, які, притуплюючи болісні відчуття, не припиняють скоротливої діяльності матки і не запобігають її розривові, а коли він настає, змазують клінічну картину й утруднюють діагноз.
Вид наркозу залежить від клінічних можливостей. Найкращим є ендотрахеальний ефірно-кисневий наркоз або наркоз сумішшю закису азоту з киснем у поєднанні з міорелаксантами та апаратною штучною вентиляцією легенів. У надзвичайних ситуаціях не можна нехтувати навіть примітивним наркозом крізь маску Есмарха. Тільки тоді, коли роділля перебуває у гли-бокому наркотичному сні, а матка цілком розслабилася, жінку можна перекласти на каталку й перевозити до операційної, класти на операційний стіл.
Розродження проводять надзвичайно обережно і обов'язково під глибоким наркозом. Якщо плід живий і ознак інфекції немає, застосовують кесарів розтин, а якщо плід мертвий, пологи завершують плодо-руйнівною операцією. Для інших розроджу-вальних операцій (накладання акушерських щипців, вакуум-екстр'акція плода, поворот плода на ніжку з подальшим діставанням), якщо існує загроза розриву матки, прогаяний час, пропущені умови для їх виконання, існують категоричні протипоказання. У разі загрози розриву матки не можна робити поворот плода на ніжку й накладати аку-шерські щипці, оскільки навіть сама спроба зробити їх неминуче призведе до розриву матки. Якщо надати вчасно кваліфіковану допомогу не можна, загрозливий розрив матки переходить у завершений.
Завершений розрив матки
Клінічна картина завершеного розриву матки дуже відрізняється від клініки загрозливого розриву матки. У момент розриву матки виникає надзвичайно гострий біль у животі, відразу після розриву пологова діяль-ність цілком припиняється. Роділля більше не кричить, не кидається, а лежить спокійно, не ворушачись, обличчя апатичне, перейми припинилися, біль стих, хвора заспокоюється. Проте вдаване поліпшення самопочуття хво-рої дуже швидко минає, роділля стає млявою, загальмованою, з'являються слабкість, холодний піт, запаморочення. Незабаром настає важкий стан, пов'язаний з травматичним шоком та зростаючою крововтратою. Шкіра та видиміслизові оболонки бліднуть, риси обличчя загострюються, пульс стає ниткоподібним, частим, артеріальний тиск різко падає. Часто трапляються нудота й блювання. Форма матки змінюється, живіт набуває невиразної форми, під час пальпації - болісний на всьому протязі, але більше у нижній половині. Симптом Щоткіна-Блюмберга позитивний. Живіт швидко здувається внаслідок метеоризму, причиною якого є рефлекторний парез кишківника. Під час перкусії у пологих частинах живота відзначається притуплення звуку.
При завершеному розриві матки плід гине й цілком або частково виходить крізь новоутворений отвір у черевну порожнину. Тому під час пальпації частини плода виразно промацуються безпосередньо під черевною стінкою. Передлежача частина плода, раніше фіксована, відходить угору, стаючи рухомою. Поряд з плодом вдається промацати скорочене тіло матки. Серцебиття плода не прослуховується.
При неповному розриві матки вихід плода або частин його з матки також можливий, але плід у таких випадках менш рухомий і гірше промацується. Зовнішня кровотеча звичайно не дуже сильна, інколи навіть незначна. При розриві матки кров вливається у черевну порожнину (в разі неповного розриву матки у рихлій клітковині таза утворюється гематома).
Заочеревинна гематома промацується як болісна пухлина тістуватої консистенції, з нерізкими контурами, які злилися зі стінками таза. При переході неповного розриву у

 
 

Цікаве

Загрузка...