WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розрив матки - Реферат

Розрив матки - Реферат

мають таку чітку, добре вивчену картину, що при появі цього симптомокомплексу, вчасному розпізнаванні його та лікуванні загрозі розриву матки можна запобігти, не допустивши його.
Вимушені розриви матки виникають або внаслідок прямої грубої травми (удар у живіт тощо), або в результаті додаткового розтягнення нижнього сегмента матки при грубому й невмілому оперуванні, особливо якщо з'явиться загроза розриву матки (спроба повернути плід на ніжку при запущеному поперечному положенні плода, накладання високих акушерських щипців у разі невідповідності між розмірами голівки плода й таза матері, застосування окситоцину, пітуїтрину в разі неповного розкриття шийки матки й невідповідності розмірів голівки плода й таза, під час піхвового дослідження при загрозливому розриві матки, що проводиться без глибокого наркозу тощо).
За ступенем ушкодження стінки матки розриви поділяються на повні, неповні й тріщини, коли є лише невеликий надрив маткової стінки.
Якщо ушкоджені всі шари матки (слизова та м'язова оболонки, очеревина), розрив матки називається повним (мал. 432). У цих випадках порожнина матки безпосередньо сполучена з черевною порожниною, а вміст їх може помінятися місцями, таке трапляється, коли плід, кров, навколоплідні води виходять у черевну порожнину, а петлі кишківника й сальник про-никають у матку.
Якщо розрив захоплює слизову й м'язову оболонки, не ушкоджуючи очеревину, розрив матки називається неповним (мал. 433). Рихло прикріплена очеревина над розривом м'язової стінки матки не розривається, а відсувається вмістом та кров'ю, що виходять із матки, в такому разі розви-вається гематома у заочеревинному просторі, збільшення її супроводжується внутрішньою кровотечею.
Часто плід або частини плідного яйця зганяються в ділянку гематоми, тоді цей процес супроводжується розривом очеревини, розрив матки переходить із неповного у повний, що проникає у черевну порожнину.
Локалізація розриву матки. Найчастіше матка розривається у ділянці нижнього сегмента. Розриви матки можуть бути поперечні, навскісні, поздовжні, можуть переходити на бічні або на передню та задню поверхні матки, можуть мати різноманітну форму та величину.
Рідше трапляються розриви в ділянці дна й тіла матки (мал. 434).
При розривах матки по рубцю або в разі проростання її хоріоном локалізація розриву може бути дуже різноманітною, зокрема в ділянці дна та по задній поверхні матки (це буває досить рідко). Розриви матки по рубцю обмежуються ділянкою давнього рубця або переходять на незмінений м'яз матки. У цьому випадку найчастіше розвиваються шок та анемія.
У виняткових випадках як казуїстику описують "подвійні" розриви матки - розриви в різних місцях, розділені неушкод-женою тканиною. Ще рідше розрив матки виникає по лінії прикріплення шийки до склепіння піхви, в такому випадку матка відривається від нього (мал. 435). Цей відрив матки, що виникає поблизу шийки у передній або задній частині склепіння піхви, може бути повним, проникаючим у черевну порожнину, та неповним, обмеженим ушкодженням склепіння піхви без порушення цілості вкриваючої його очеревини.
Щодо часу виникнення розривів матки, то більшість з них виникає під час пологів, найчастіше в період зганяння плода. У разі неповноцінності міометрія (інфантилізм, рубцеві зміни стінки матки, аномалії прикріплення плаценти з глибоким вростанням хоріона тощо) або при прямій травмі живота розрив матки може статися під час вагітності чи при перших переймах. Тільки 8:-10% розривів матки виникають під час вагітності.
За клінічним перебігом розриви матки поділяють на загрозливі, розпочаті та завершені. Поняття "загрозливий розрив матки" означає стан, коли ні розриву матки, ні надривів (тріщин) у її стінці ще немає. Початковий розрив характеризується наявністю надриву тканин стінки матки, який захоплює поверхневі її шари і не проникає крізь усю товщу м'язів. Завершений розрив - це розрив, який захоплює всі шари матки (повний розрив), або розрив слизової та м'язової оболонок без ушкодження очеревини (неповний розрив).
Клініка розривів матки відзначається великою різноманітністю, що пов'язано з численними чинниками, котрі впливають на розвиток клінічної симптоматики: різні поєднання механічних та гістопатичних чинників, травми, локалізація розривів (нижній сегмент, дно матки і т.д.), характер ушкодження (повний, неповний розрив), повний або частковий вихід плода у черевну порожнину або параметрій, величина калібру ушкоджених судин та їх локалізація, напрямок кровотечі (у черевну порожнину, параметрій, зовнішня кровотеча). Великий вплив на швидкість та важкість розвитку геморагічного шоку (головної причини загибелі хворих при розриві матки) відіграє тло, на якому відбувається катастрофа: супутні екстрагенітальні захворювання, токсикоз вагітних, психічне виснаження роділлі, приєднання інфекції.
За клінічною картиною розриви матки поділяються на 3 групи, що є стадіями розвитку одного процесу - загрозливий, розпочатий та завершений, проте доцільніше виділяти тільки дві групи розривів: загроз-ливий та завершений, оскільки розрізнити симптоми розпочатого і завершеного розривів практично неможливо, а лікарська тактика при них однакова.
Загрозливий розрив матки
Розриву матки звичайно передують клінічні ознаки, які характеризують стан цього небезпечного явища. Ці ознаки виникають у зв'язку з наявністю механічних перешкод для зганяння плода. Описані Бандлем, вони настільки характерні, що за ними закріпилася назва типового симптомо-комплексу Бандля при загрозливому розриві матки, коли є просторова невідповідність між передлежачою частиною плода і тазом матері (вузький таз, розгинальні вставлення голівки, поперечне положення плода тощо). Типовий симптомокомплекс характеризується такими ознаками: а) роділля збуджена, стривожена, скаржиться на сильний біль у животі, кричить від болю, що майже не стихає між переймами. Жінка не знаходить собі місця, приймає найхимерніші пози. Обличчя червоне, вираз переляканий. Пульс звичайно частіший, температура тіла підвищена, язик сухий; б) пологова діяльність сильна, причому перейми інколи набувають бурхливого характеру, потім стають судомними; в) пальпація живота дає незвичайні дані: матка надзвичайно напружена, між переймами не розслаблюється, має дуже чіткі контури. Плід із порожнини матки зганяється в ділянку нижнього сегмента; г) нижній сегмент матки перерозтягнений, стоншений, болісний під час пальпації; д) контракційне кільце підіймається високо, доходить до рівня пупка,розташовується косо; є) матка набуває форми піскового годинника (мал. 436); є) круглі зв'язки матки сильно напружені та болісні; ж) частини плода промацати не вдається, серце його б'ється ледь чутно або його зовсім не чути; з) під час піхвового дослідження виявляється набрякла, нерідко ущемлена передня губа шийки матки; и) з'являється набряк шийки матки, що поширюється на піхву та промежину. Пологова пухлина на голівці різко виражена, у зв'язку з чим важко визначити характер вставлення голівки; і) утруднене сечовипускання, причиною чого є стиснення сечового міхура та сечівника між голівкою плода та кістками таза; ї) сукровичні виділення із піхви свідчать про те, що ушкодження тканин вже розпочалося.
Така типова картина загрозливого розриву матки, іноді вона може бути стертою у зв'язку із застосуванням анестезії під час пологів.
Діагностика загрозливого розриву матки у типових випадках за наявності механічної перешкоди для

 
 

Цікаве

Загрузка...