WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розрив матки - Реферат

Розрив матки - Реферат


Реферат
на тему:
Розрив матки
Розрив матки, тобто порушення цілості її стінок, є дуже важкою патологією пологів. Частота розривів матки становить 0,015- 0,1 % від загальної кількості пологів.
Розрив матки - одне з найнебезпечніших ускладнень пологів. Через обширні травми, масивну крововтрату, шок, приєднання інфекцій надання медичної допомоги при цій патології є складним завданням, що включає необхідність не тільки кваліфікованого екстреного хірургічного втручання, а й цілеспрямованих реанімаційних дій та подальшої тривалої інтенсивної терапії.
Навіть при сучасному рівні акушерської допомоги розриви матки часто призводять до смерті матері й загибелі плода.
Летальність при розриві матки досягає 12-18%, у спеціалізованих установах цей показник майже удвічі нижчий. Причиною смерті жінок у переважній більшості випадків є шок та анемія, рідше - септичні ускладнення. Дуже важливим чинником, що призводить до розвитку цих ускладнень, є запізнення хірургічного втручання та протишокових заходів, включаючи переливання крові й кровозамінників.
Будучи грізним ускладненням для матері, розрив матки ще більшою мірою згубний для плода, частота його загибелі становить 35-40%, а діти, які вижили, нерідко страждають від наслідків гіпоксії та пологової травми.
Розрив матки трапляється переважно у жінок, які народжують повторно або народжували багато разів. У молодих жінок, що завагітніли вперше, ця патологія буває рідко.
Найчастіше матка розривається в період зганяння плода. У тих випадках, коли у стінці матки є значні патологічні зміни, розрив може статися в період розкриття шийки матки і навіть на самому початку пологів. Відомі також випадки розриву матки під час вагітності.
Головна небезпека розриву матки полягає у великій крововтраті та розвитку травматичного шоку. Джерелом кровотечі є ушкоджені під час розриву судини матки; чим більший їхній просвіт, тим сильніша й небезпечніша кровотеча. Наслідки крововтрати ще більше обтяжуються травматичним шоком.
Плід у разі розриву матки в більшості випадків гине. Причини виникнення розриву матки чисельні й різноманітні. У минулому сторіччі L.Bandl запропонував механічну теорію виникнення розриву матки, згідно з якою розрив матки під час пологів пояснюється невідповідністю між розмірами пе-редлежачої частини плода й таза роділлі. Як відомо, така невідповідність може виникнути при вузькому тазі, неправильних пе-редлежаннях (лобне, задній вид лицьового) або при асинклітичних вставленнях голівки, при великому (гігантському) плоді, гідроцефалії. Така сама невідповідність буває й при поперечних та косих положеннях плода.
Якщо при перелічених аномаліях розвивається бурхлива пологова діяльність, нижній сегмент матки дедалі більше розтягується, його стінка дуже стоншується. У цей розтягнутий нижній сегмент матки постійно переміщується плід. В умовах тривалої пологової діяльності нижній сегмент матки не витримує перерозтягнення й розривається.
На початку XX ст. Я.Ф.Вербов та І.М.Іванов висловили власну думку щодо виникнення розриву матки. Вони вважали, що цілість матки порушується внаслідок патологічних змін її стінки (неповноцінність міометрія). До змін, котрі сприяють розривові матки, належать також рубці після операцій (кесарів розтин, вилущування міоматозного вузла тощо), ушкодження матки під час аборту, дегенеративні й запальні процеси, перенесені до даної вагітності, інфантилізм та інші аномалії статевих органів, що характеризуються морфологічною та функціональною недостатністю міо-метрія. У цих випадках матка, об'єднана м'язовою тканиною, стає менш еластичною і навіть при невеликому напруженні й перерозтягненні може розірватися. У жінок з такими патологічними змінами матки розрив її може статися ще під час вагітності або при перших переймах.
У наш час обидві ці теорії визнані. Доведено, що обидва механізми відіграють суттєву роль у патогенезі розриву матки; структурні зміни стінки матки є сприяючим чинником розриву за наявності механічної перешкоди, причому чим більш виражене ушкодження стінки матки, тим менший механічний вплив може призвести до розриву її. Від співвідношення цих чинників, особливо від переваги того чи іншого з них, залежить клінічна картина загрозливого розриву матки.
Серед причин розриву матки особливе місце посідають рубці на матці після операції кесаревого розтину (особливо корпорального); перенесені операції на матці (міомектомія, перфорація матки під час аборту), оскільки це зумовлює неповноцінність стінки матки, коли може виникнути розрив її під час пологів (і навіть під час вагітності), якщо виникають умови, які хоча б невеликою мірою утруднюють зганяння плода.
До рідкісних причин розриву матки належать грубі травми, при цьому небезпечні не тільки удари в живіт, а й падіння на сідниці, навіть стрибки з невеликої висоти, сильні рухи плода тощо.
Класифікація розривів матки. Найбільш поширеною та всеохоплюючою є класифікація розривів матки, розроблена Л.С.Персіаниновим (1961).
За патогенетичною ознакою
1. Самовільні розриви матки:
Типові
1) механічні (в разі механічної перешкоди для розродження та при здоровій матковій стінці).
Атипові
2) гістопатичні (при патологічних змінах маткової стінки);
3) механічно-гістопатичні (при поєднанні механічної перешкоди для розродження та патологічних змін маткової стінки).
2. Вимушені розриви матки:
1) травматичні (від грубого втручання під час пологів, якщо немає перерозтягнення нижнього сегмента матки або під час вагітності та пологів від випадкової травми);
2) змішані (від зовнішньої дії, якщо нижній сегмент матки перерозтягнутий).
За ступенем ушкодження
1) Тріщина (надрив).
2) Неповний розрив (не проникає у черевну порожнину).
3) Повний розрив (проникає у черевну порожнину).
За локалізацією
1) Розрив у дні матки.
2) Розрив у тілі матки.
3) Розрив у нижньому сегменті матки.
4) Відрив матки від склепіння піхви.
За часом виникнення
1) Розрив під час вагітності.
2) Розрив під час пологів.
За клінічним перебігом
1) Загрозливий розрив.
2) Розпочатий розрив.
3) Завершений розрив.
Загальноприйнятий поділ усіх розривів матки на самовільні та вимушені (вони трапляються значно рідше - у 5,6-12% випадків). Уже з самої назви випливає, що самовільний - це розрив матки, який виник без будь-яких зовнішніх впливів. Вимушеним вважається розрив, що стався внаслідок зовнішнього впливу. Трапляється це найчастіше внаслідок упущень та помилок під час оперативного втручання, а також у разі недоцільного застосування пологостимулювальних засобів, особливо тоді, коли в матці наявні рубці, при пере-розтягненнях стінки матки, при загрозі розриву її тощо. Уникнути цього ускладнення можна, якщо лікар, який веде пологи, добре знає показання й протипоказання до акушерських операцій, володіє технікою їх виконання.
Поділ самовільних розривів на механічні (при нездоланних для плодаперешкодах під час пологів у разі здорової маткової стінки), гістопатичні (при патологічних змінах маткової стінки) та механічно-гістопатичні (при поєднанні перешкоди для плода з патологічними змінами маткової стінки) має умовний характер і підкреслює переважаючий чинник, що викликав розрив матки. При цьому виділення механічних причин у разі розриву матки має більше практичне значення, оскільки розриви матки, що трапля-ються за умов нездоланних для плода перешкод під час пологів,

 
 

Цікаве

Загрузка...