WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рентгеноанатомія - Реферат

Рентгеноанатомія - Реферат

частини черепа на рентгенограмах залежить не тільки від індивідуальних і вікових особливостей, але і значною мірою обумовлено проекційними умовами. У залежності від проекції існують визначені закономірності зображення кісток черепа, швів, артеріальних і венозних борозен, каналів вен і вен-випускників, грануляційних ямочок, пальцевидних вдавлень і мозкових узвиш.
Пряма передня проекція. На рентгенограмі в прямій передній проекції у центральну зону проектуються лобова і потилична луска(squama), а в перехідну і бічну - тім'янікісти, луската частина скроневих кісток і велике крило клиноподібної кісти. Вінцевий шов чітко диференціюється у виді плавної дугоподібної зубцюватої лінії, під ним у виді намету менш чітко видний лямбдовидний шов, тому що він віддалений від касети. У бічних відділах черепа на продовженні лямбдовидного шва видні зубці тімяно-сосковидного шва. Срединно від вінцевого шва до відділу, що утворює край верхньої частини черепа, а потім від нього до лямбдовидного шва проектується стріловидний шов. Його передня і середня третина під відділом, що утворює край верхньої частини частково нашаровуються один на одного, а при нестрого симетричному укладанні проектуються роздільно.
У бічних відділах верхньої частини черепа на рівні очниць у виді прямолінійного просвітління визначається клиновидно-лускатий шов, а трохи вище нього в відділі, що утворює край верхньої частини у виді лінійного, косо спрямованого чи просвітління виступовидного контуру - лускатий шов. Ці особливості проекції лускатого і клиновидно-лускатого швів іноді неправильно трактуються як травматичні ушкодження, особливо при деякій асиметрії укладання і виявленні цих швів тільки з однієї сторони.
Борозна середньої артерії оболонки проектується в перехідному відділі верхньої частини черепа, у зв'язку з чим дає невиразне лінійне слабко розгалужене просвітління, розташоване майже паралельно назовні від вінцевого шва.
При наявності борозни клиновидно-тім'яного синуса обумовлене ним лінійне просвітління диференціюється чіткіше, чим зазначена вище артеріальна борозна. У нижньому відділі даху черепа борозна клиновидно-тім'яного синуса розташовується паралельно вінцевому шву.
Борозна сагітального синуса срединно під відділом, що утворює верхню частину черепа утворить дуговидне поглиблення, а на продовженні при достатній глибині
може давати стрічкоподібне просвітління.
При наявності каналу лобової вени-випускника обумовлене їм чітко обкреслене лінійне просвітління визначається над областю очниці. Канали тімяних вен-випускників іноді виявляються парасагітально під відділом, що утворює край у виді | чітко обкреслених крапкових просвітлінь.
Парасагітально у вінцевого шва розташовуються інтенсивні дуговидні тіні, обумовлені дном бічних лакун і округлі чи поліциклічні просвітління грануляційних ямочок. До останнього підходять лінійні просвітління диплоічних* каналів, що виявляються переважно в області лобових бугрів.
Пальцевидні вдавления і мозкові узвишшя в дорослих визначаються в бічних відділах даху відповідно скроневою і тім'яною кістами.Рентгенограми черепа в передній напіваксіальній і аксіальній проекціях не дозволяють зробити рентгеноанатомічний аналіз даху в зв'язку з проекційним нашаруванням кісток основи черепа і кісток обличчя.
Бічна проекція. На рентгенограмі черепа в бічній проекції у центральну зону проектуються ділянки тім'яних кісток, розташовані під тім'яними буграми, луската частина скроневих кісток і верхні відділи великих крил клиноподібної кістки. Добре визначаються вінцевий і лямбдовидный шви. У залежності від центрировки (ближче спереду або ззаду) можливо проекційний збіг правої і лівої половин зазначених швів. На продовженні лямбдовидного шва донизу чітко диференціюється потилично-сосцевидний, а спереду, майже під прямим кутом до нього - тімяно-сосцевидниі шви. Лускатий шов на рентгенограмі в бічній проекції не завжди видний досить ясно, тому що внаслідок черепицеподібного заходження лускатої частини скроневої кісти на тім'яну центральний пучок рентгенівських променів не сковзає між краями кісток, що утворять цей шов. Іноді він видний, як ділянка посилення структури чи як ряд коротких лінійних просвітлінь, розташованих у виді частоколу перпендикулярно до ходу шва.
По цих же причинах на рентгенограмі в бічній проекції рідко диференціюються клиновидно-лобовий і клиновидно-лускатий шви. Стріловидний шов розташовується в "німій" зоні і через це не диференціюється. Однак при кілевидній формі даху черепа з стріловидним швом, що піднімається над її поверхнею, також при нестрого бічному укладанні, коли стріловидний шов розташовується дотично стосовно центрального пучка променів, на рентгенограмі видні його зубці у виді частоколу. Поперечна посіченість відділу, що утворює край верхньої частини черепа черепа в тім'яній області, обумовлена зубцями стріловидного шва, може помилково трактуватися як голчастий періостоз пухлинної природи
На відміну від голчастого періостоза поперечна посіченість стріловидного шва відрізняється однотипністю, не перевищує по висоті товщину кісток даху черепа, тягнеться від вінцевого до лямбдовидного шва, м'які тканини на цьому рівні не змінені.
Артеріальні борозни черепа на рентгенограмах у бічній проекції знаходяться в оптимальних умовах для вивчення. Борозна середньої оболонкової артерії утворить древовидно лінійні, що розгалужуються ,просвітління. Борозна переднього відгалуження середньої артерії оболонки виходить на дах черепа в проекції малих крил клиноподібної кістки і розташовується за вінцевим швом, а борозна заднього розгалуження косо перетинає лускату частину скроневої кісти і тім'яну кісту.
При наявності борозни клиновидно-тім'яного синуса її стрічкоподібне просвітління виразне просліджується за вінцевим швом, іноді в нижньому відділі воно збігається з борозною переднього розгалуження середньої артерії оболонки. У задньому відділі на границі даху і основи черепа може просліджуватися стрічкоподібне просвітління борозни поперечного синуса .
Канали лобової, тім'яний, потиличний вен-випускників знаходяться в несприятливих проекційних умовах, а канал сосковиднї вени-випускника прилягаючої сторони, при його наявності, добре визначається у виді вигнутого стрічкоподібного просвітління з чіткими контурами в області основи сосковидного відросткаю.
Пальцевидні вдавлення і мозкові узвишшя в дорослих визначаються в нижньому відділі лобової луски й у тім'яно-скроневій області.
Література:
1. Коваль Г.Ю. "Клиническая рентгеноанатомия" К. 1975р.
2. Лінденбратен "Медическая рентгенология" Москва 1984р.
3. Клюєва В.В. "Рентгенотехника Справочник " Москва 1980р.

 
 

Цікаве

Загрузка...