WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

емульсії двома способами: за першим способом, після слова Rр.: зазначають форму, потім пишуть назву олії, кількість всієї емульсії, наприклад:
Rp.: Emulsionis olei jecoris Aselli 200,0
D. S. По І столовій ложці 3 рази на день
Фармацевт виготує емульсію, користуючись зазначеними вище кількісними співвідношеннями (2:1: 17).
За другим способом, в рецепті рекомендується після слова Rp.: написати один під одним всі інгредієнти, що входять до емульсії (олію, желатозу, воду), вказавши, скільки потрібно взяти кожної з перелічених речовин:
Щоб виправити смак і запах емульсії, додають такі речовини: sirupus simplеx, oleum Menthae та ін. Додаткові лікарські речовини, а також речовини, що виправляють смак і запах, звичайно вводять в емульсію тільки в процесі її виготовлення. При цьому, якщо приписують розчинні речовини, то їх попередньо розчиняють в середовищі, з якого готують емульсію. Коли ж приписують нерозчинні речовини, то їх спочатку розтирають з сухим порошком гумі-арабіку або желатози. До готових емульсій, щоб уникнути порушення емульсійної, рівноваги, нічого вже не додають.
Коли до емульсії додають ще якісь ліки, тоді її називають мікстурою. Так, наприклад, при виписуванні емульсії з мигдалевої олії з камфорою по 0,2 на кожну столову ложку рецепт оформляють так:
Rp.: Emulsionis olei Amygdalarum 180,0
Carnphorae 2,4
M. D. S. Приймати по 1 столовій ложці З рази на день
Емульсії за приписом лікаря можуть бути виготовлені не тільки на дистильованій чи ароматичнійводі, а навіть на настої чи виварі, наприклад:
Rp.: Olei Amygdalarutn 20,0
Camphorae 1,5
Gummi-arabici 10,0
Infusi radicis Valerianae ex 5,0-170,0
M. f. emulsio
D. S. Приймати по 1 столовій ложці З рази на день
Якщо емульсія виписується без назви .олії, а просто emulsio oleosa або mixtura oleosa, то аптека, за вказівками Фармакопеї, виготує емульсію з мигдалевої чи з персикової олії.
Емульсії належать до нестійких лікарських форм, які легко змінюються, швидко скисають і зазнають інших змін, а тому їх треба виготовляти ex tempore і зберігати в холоднуватому місці, а перед вживанням обов'язково збовтувати. В емульсіях не можна виписувати кислоти, кислі солі та кислі сиропи, велику кількість середніх солей, спиртів і спиртових рідин.
Настої і відвари є водними витяжками з лікарської сировини. Настої звично квіток, стебел, відвари - з коріння, кори, кореневищ, деревини.
Існує декілька способів приготування настоїв і відварів. Традиційним є наступний. Необхідну кількість подрібненої сировини поміщають в емальовану або фарфорову посудину, заливають водою кімнатної температури, закривають кришкою і ставлять на киплячу баню. Настій нагрівають протягом 15 хвилин, відвар - 30 хвилин, часто помішуючи. Після цього посудина охолоджується при кімнатній температурі, причому настій, протягом 45 хвилин, а відвар - 10 хвилин, потім рідину проціджують або фільтрують (через серветку, марлю або х/б тканину), а масу, що залишилася, віджимають. Після віджимання додають воду до первинного об'єму.
Для приготування настою або відвару беруть, як правило, 1 столову ложку рослинної сировини на 1 стакан води. Маса однієї столової ложки сушених трав, листя і квіток складає в середньому 3-5 г, коріння, деревини і кори - близько 6-8 р.
Настої і відвари швидко псуються, особливо в літній час. У зв'язку з цим краще всього їх готувати щодня. Якщо це неможливо, їх зберігають в темному прохолодному місці або в холодильнику, але не більш 2 діб.
Настої також зручно готувати за допомогою термоса. Для цього призначену дозу сировини (звичайні 2 столові ложки) висипають в термос і заливають двома стаканами кип'ятку. Краще це робити увечері.
За ніч вода настоюється. Настій не можна зберігати в термосі більше 1 доби.
У домашніх умовах (але тільки для косметичного використовування) настої готують без кип'ятіння. Для цього лікарську сировину поміщають в ретельно прогріту ємність, заливають кип'ятком, щільно закривають посуд кришкою, накривають щільною тканиною і настоюють протягом 4-6 годин, після чого проціджують, залишок віджимають і фільтрують.
Настоянки
Настоянки - рідкі лікарські форми, в яких як екстрагуючий чинник застосовують спирт або горілку. Частіше всього на 1 частину подрібненої сировини беруть 5 частин спирту або горілки. Ставлять в сухе, прохолодне і темне місце (краще в посуд з темного скла) на термін від 7 до 40 днів. Зберігають настоянки в щільно закупорених пляшках. Вони можуть зберігатися декілька років. Вживають їх, дозами - від 10 до 40 крапель на прийом.
Приймають настоянки звичайно в холодну пору року, оскільки вони викликають прилив крові до голови і серця. Дітям настоянки протипоказані.
Припарки
Припарки - це старовинна форма місцевого застосування рослин. Для приготування припарок розмішують з гарячою водою і одержану кашку розподіляють рівномірно на шматку тканини. Потім накладати і для збереження тепла покривають компресом.
Мазі
З водних витяжок лікарських, рослин можна приготувати мазі. Для них частіше використовують під мазь можна приготувати таким чином: 50 г подрібненого коріння рослин відварюють протягом 15-20 хв. охолоджують, проціджують і додають 50 г мазевой основи: вазеліну, несоленого свинячого сала, вершкового масла. Потім всі ці компоненти ретельно розтирають в ступці. Мазі, приготовані на салі або на маслі, легко проникають в шкіру і надають глибшу дію. Зберігати мазі потрібно в холодильнику.
Соки
Досить часто з лікувальною метою використовують свіжий сік рослин, який звичайно одержують з терки або соковижималки.
Сік містить комплекс біологічно активних компонентів лікарської рослини. Його додають в примочки або компреси, використовують і в розведеному вигляді.
Лосьйони
Лосьйони широко використовуються в косметиці, є водно-спиртовими сумішами з включеннями. Їх можна приготувати і в домашніх умовах з використанням лікарських рослин, настояних рослинної сировини треба брати 4 частини горілки.
Роздрібнену сировину поміщають в скляну посудину і заливають горілкою. Потім посудину щільно закривають і залишають в темноті на 7-10 днів при кімнатній температурі, розмішуючи кілька разів в день. Після чого проціджують, а сировину віджимають. Рідину, одержану після віджимання, виливають повторно фільтрують. Одержаний водно-спиртовий екстракт додатково розводять кип'яченою водою в співвідношенні 1:2 або 1:3.

 
 

Цікаве

Загрузка...