WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

виписуванні лікарських речовин, які подразно діють на слизову оболонку шлунка й кишок (хлоралгідрат, антипірин, креозот та ін.) рекомендують додавати до них слизи в кількості 10-50% і більше.
Настої - Infusa
(однина - infusum; pod. відмінок - infusi)
Настої - рідка форма ліків, яка утворюється в результаті водної екстракції з рослинних матеріалів фармакологічно активних лікарських речовин. Готують настої з таких рослин (чи частин їх) трави, листя, квіти, а також коріння й корневища, що мають леткі (ефірні олії), що при екстра-гуванні водою легко й швидко віддають свої фармакологічно діючі речовини.
За Фармакопеєю, перед виготовленням настоїв рослинний матеріал подрібнюють і просіюють, потім висипають у фарфорову (підігріту протягом 15 хв на водяній бані) або в емальовану інфундирку (рис. 14) і заливають виписаною кількістю дистильованої води кімнатної температури. Далі інфундирку закривають кришечкою і занурюють на 15-лгв у паровий кип'ячий огрівник, так званий інфундирний апарат, частопомішуючи (рис. 15). Після означеного часу інфундирку з огрівника (водяної бані) знімають і дають охолонути не менш як 45 хв, бо екстрагування діючих речовин відбувається і під час охолодження. Далі цей настій проціджують крізь цідилку або крізь полотно, а залишок (рослинний матеріал) видавлюють. Після цього рідину фільтрують крізь вату в посуд і, за Фармакопеєю, ту кількість настою, якої не вистачає після фільтрування, доповнюють дистильованою водою.
Виготовляють деякі настої простим розчиненням концентрованого екстракту у воді; згідно з Фармакопеєю, розчиняють у воді таку кількість екстракту, яка б дорівнювала кількості рослинного матеріалу, виписаного
в настої (наприклад, екстракт блювотного кореню).
Настої належать до нестійких форм ліків. Нестійкість їх обумовлюється тим, що в процесі екстракції з рослинного матеріалу фармакологічно активних речовин одночасно екстрагуються так звані баластні (слизові, цукристі, білкові та ін.). Вони, власне, і є середовищем, в якому розвиваються різні мікроорганізми.
Виписують настої не більше ніж на 3-4 дні. Зберігати їх потрібно в холоднуватому місці, особливо влітку.
Відпускають настої в пляшках, на яких має бути етикетка s написом: "Зберігати в холоднуватому місці" і "Перед вживанням збовтувати".
Відвари - Decocta
(однина - dec ос turn; pod. відмінок - deсoctі)
Відвари - рідка форма ліків, яка утворюється в результаті водного витягання (шляхом виварювання) активнодіючих речовин з рослинних матеріалів. Відвари призначають, як настої і мікстури, для внутрішнього вживання столовими, чайними й десертними ложками. У формі виварів приписують речовини й для зовнішнього вживання (полоскання та ін).
Матеріалом для виготовлення декоктів служать такі частини рослин, які мають грубу будову (кора, коріння, кореневище та ін.) і потребують тривалого кип'ятіння для екстрагування активних речовин.
Рослинний матеріал для виготовлення вивару подрібнюють і висипають в інфундирку, заливають виписаною кількістю кімнатної температури дистильованої води і ставлять на 30 хв у киплячий водяний огрівник. Потім вивар знімають з огрівника і через 10 хв проціджують, а решту рослинного матеріалу видавлюють. Якщо вивару після виготовлення буде менше, ніж зазначено в рецепті, то, згідно з вказівками Фармакопеї, додають до вивару дистильовану воду зазначеного в рецепті об'єму.
Відвари, виготовлені з кори хінного дерева, ч листя ведмежих вушок або з кореню ревеню, проціджують гарячими зразу ж після знімання з огрівника.
Вже є концентровані витяжки з блювотного та алтейного кореня; як було зазначено, готують настій простим розведенням їх водою. Відпускають відвари так, як і настої в склянках з написом "Зберігати в прохолодному місці" і "Перед вживанням збовтувати".
Емульсії - Emulsiones
(однина - emulsi) (pod. відмінок - emulsionis)
Емульсії - рідка форма ліків, являє собою двофазну систему, де дисперсійним середовищем служить вода, а дисперсною фазою (emylgendum) - нерозчинна у воді рідина (жирні або ефірні олії, бальзами та ін.). Зовнішнім виглядом вони подібні до молока і мають велике значення в дитячій практиці. Емульсії призначають переважно всередину, але іноді застосовують і зовнішньо для лікування ран.
Позитивним для цієї форми є те, що можна маскувати неприємний смак олій, пом'якшувати подразнюючий вплив деяких ліків на слизові оболонки, вводити нерозчинні ліки та несполучні рідини.
За способом виготовлення1 емульсії розподіляють на два види: 1) насіннєві -emulsiones semenis і 2) олійні - emulsiones oleosae. Насіннєві емульсії виготовляють з насіння й води без додавання колоїдних речовин, тобто емульгатора, бо насіння містить в собі білок, олію, тобто речовини, які потрібні для утворення емульсій. Вихідним матеріалом для виготовлення насіннєвих емульсій є насіння різних рослин, а саме: semen Amygdali dulcis (насіння солодкого мигдалю), semen Papavens (насшня маку), semen Cucurbitae (гарбузове насіння), semen Qannabis (насіння конопель), semen Arachidis (земляний горіх) та ін.
Виписують насіннєві емульсії здебільшого так: після слова Rp.: пишуть Emulsionis (скорочено Emuls.), потім назву насіння, наприклад semina Amygdal. dulcium, далі (оскільки емульсію завжди виготовляють з розрахунку 1 : 10, то цих позначень в рецепті можна не писати) зазна-чають кількість всієї емульсії:
Rp.: Emulsionis seminum Amygdalarum dulcium 200,0
D. S. По чайній ложці тричі на дань
або
Rp.: Emulsionis seminum Amygdalarum dulcium ex 20,0-200,0
D. S. По чайній ложці тричі на день
чи, перелічуючи інгредієнти:
Rp.: Sem. Amygdal. dulc. 20,0
Aquae 3estillatae ad 200,0
M. f. emulsio
D. S.
Олійні емульсії (emulsiones oleosae) виготовляють із жиру та з жироподібних речовин також в співвідношенні 1 : 10. Найчастіше для цього беруть рицину (oleum Ricini), риб'ячий жир (oleum jecoris Aselli), мигдалеву олію (о1еum Amygdalarum), лляну олію (oleum Lini), вазелінову (oleum Vaselini) та ін. Щоб одержати 20 частин масляної емульсії, беруть 2 частин олії, 1 частину абрикосої камеді або гумі-арабікум, або желатози (як емультор) і 17 частин дистильованої води. Це співвідношення прийняте, Фармакопеєю; якщо в "рецепті просто виписують загальну, кількість емульсії, то її виготовляють в аптеці в визначених співвідношеннях. Замість желатози іноді користуються жовтком курячого яйця (1 жовток беруть на 15,0 олії). Виписують олійні

 
 

Цікаве

Загрузка...