WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

Рідкі форми ліків: розчини, аерозолі, каплі, мікстури, слизи, настої, відвари, емульсії, настоянки, припарки, мазі, соки, лосьйони - Реферат

допомогою органічних розчинників. Для медичних потреб беруть олії, добувані видавлюванням. В жирних оліях добре розчиняються камфора, ментол, фосфор, ефірні олії, деякі вітаміни і т. д. Найчастіше застосовують олії персикову (oleum Persicorum), мигдалеву (oleum Amygdalarum), оливкову (oleum Olivarum), соняшникову (oleum Helianthi), кунжутну (oleum Sesami).
Розчини використовують для зовнішнього застосування, внутрішнього і для ін'єкцій.
Аерозолі - Aerozolae
(однина - aerozolura; pod. відм.- aerozol)
В останні роки запропоновано виготовляти ліки в аерозольній формі для місцевої та загальної дії. Така форма ліків при вдиханні в залежності від способу й мети виготовлення буде довгий час діяти місцево на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, мигдаликів і т. д., або швидко всмоктуватись слизовими оболонками і навіть легеня і повно й швидко давати резорбтивний ефект, або, навпаки, всмоктуватись повільно й діяти довгий час. Аерозолі - це одна з перспективних лікарських форм. Виготовляють аерозольні форми ліків з однієї або декількох лікарських речовин в фабрично-заводських умовах. Склад ліків, дози і загальна кількість їх постійні. Виготовляють аерозолі в спеціальній посудині, в якій вони знаходяться під високим тиском. Отвір посудини закрито спеціальним приладом, при відкритті якого аерозоль під натиском виходить, і хворий за вказівкою лікаря направляє його в певні місця ротової порожнини, або вдихає. Виписують ці аерозолі так: після слова Rp.: зазначають назву ліків або умовні назви і спосіб вживання, наприклад:
Rp.: Aerozoli Ingalipti
D. S. Струмину направляти на мигдалики на 1-2 хвилини 3-6 раз на день (при ангіні).
"Інгаліпт" складається з стрептоциду - 0,750 г, норсульфазолу - 0,750 г, тимолу та ефірної олії - 0,045 г, а також коригентів та розчинників до 300 г.
Каплі -Guttae/
(pod. відмток множини - guttarum)
Каплі - це форма дозування ліків для зовнішнього Іs внутрішнього вживання. Готують каплі, як і розчини, або розчиняючи тверді речовини в тому чи іншому розчиннику, або змішуючи рідини між собою. Виписують їх здебільшого в кількості 5.0-50.0.
Крім того, виписують і призначають в каплях майже всі рідкі офіцінальні фармацевтичні препарати, а саме: настойки рідкі екстракти, ефірні олії, кислоти, луги,, ароматичні води, а також сильнодіючі речовини (алкалоїди, глікозиди).
Розчинниками для твердих лікарських речовин, виписуваних в каплях, можуть бути дистильована вода, ароматичні води, спирти, ефір, гліцерин жирні й ефірні олії. Рідини, призначувані в каплях, залежно від фізико-хімічних властивостей лікарських речовин, які входять до їх складу, можуть мати різний колір і прозорість. Іноді ці рідини бувають каламутними. Каплі вважаються портативною і зручною формою бо в них можна виписувати майже всі ліки і на будь-яку кількість днів. Але дозування каплями не дуже точне. Посуд (склянки з носиками, піпетки, каплеміри, пропоновані для уточнення дози лікарських речовин, виписуваних у каплях), як свідчить практика, мало допомагає, і точного дозування не досягається. Крім того, вага каплі значною мірою залежить ще від розчинника.
У каплях не рекомендується виписувати нерозчинні й погано розчинні лікарські речовини, бо вони можуть випадати в осади.
Призначають лікарські речовини у каплях для зовнішнього застосування (каплі очні, вушні, зубні) і для внутрішнього вживання.
Мікстури - Mixturae - (однина - mixture; pod. відмінок - mixturae).
Мікстура - рідка форма ліків переважно для внутрішнього вживання, призначувана ложками. Ця форма дістала свою назву від латинського слова miscere - змішувати. Готують мікстуру, розчиняючи тверді речовини у розчинниках або змішуючи рідини, чи беручи за основу інфузи, відвари, емульсії та додаючи найрізноманітніші препарати (настойки, екстракти, сиропи, солі, алкалоїди тощо). Мікстури бувають безбарвні, кольорові, прозорі, каламутні.
Мікстура має багато позитивних властивостей. її зручно призначати дітям, старим, слабим, виснаженим хворим та ін. Крім того, лікарські речовини, будучи розчиненими, легше і швидше всмоктуються в кров, отже і скоріше спричинюють резорбтивне діяння. Дроте і ця форма, як інші рідкі форми, має такі недоліки:
1) не забезпечується точне дозування;
2) малопортативна;
3) швидко псується.
При виписуванні в мікстурах кількох лікарських речовин треба пам'ятати, що вони в розчиненому стані можуть між собою хімічно взаємодіяти, в результаті чого одна лікарська речовина може окислювати, відновлювати, нейтралізувати іншу, тобто можуть утворюватися нові речовини (можливо отруйні), випадати осади та ін. Щоб уникнути цього, необхідно, виписуючи ліки в мікстурах, керуватися правилами сполучності і добре знати фізичні й хімічні властивості інгредієнтів, що входять до мікстури.
Мікстури виготовляють, як правило, на дистильованій воді (aqua destillata). У деяких випадках на вимогу лікаря мікстури можуть бути виготовлені і на ароматичних водах: aqua Menthae piperitae (вода м'яти холодної), aqua Foeniculi (вода кропу та ін.)
Ароматичні води не є індиферентними речовинами, і їх виписують з розрахунком на їх додаткове діяння. Так, наприклад, aqua Menthae зменшує бродильні процеси в шлунково-кишковому тракті і заспокоює болі.
Таким чином, відповідно до захворювання добирається та або інша речовина вже не як простий розчинник, а як adiuvans (допоміжна речовина).
Слизи - Mucilagines
(однина - mucilago; pod. відмінок - mucilaginis)
Слизи - густі, в'язкі рідини, що являють собою гідрофільні золі. Готують з рослин (radix Althaeae, semen Lini, tuber Salep), з камеді (gummi Tragacanthae, gummi-arabicum), слизовий характер мають рідини з крохмалів - aniylum (1 : 50) під назвою mucilago amyli.
Рослинні слизи - безазотисті органічні сполуки, близькі до полісахаридів. Частки слизу, як і частки суспензій, мають електричні заряди. Тільки їх частки по-різному взаємодіють з водою: частки суспензій мають невелику спорідненість до води і не утворюють навколо себе оболонок, а частки слизу притягують молекули води, які утворюють навколо них водні оболонки, що має значення для стійкості слизу. Слизи, будучи фармакологічно індиферентні, при вживанні всередину мають властивість вкривати слизову оболонку шлунка й кишок тонким шаром і тим оберігають її від безпосереднього діяння лікарських речовин, призначуваних у суміші з слизовими речовинами, а також уповільнюють їх всмоктування й подовжують дію.
При

 
 

Цікаве

Загрузка...