WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Прийняття християнства та його вплив на розвиток медицини. Монастирські лікарні - Реферат

Прийняття християнства та його вплив на розвиток медицини. Монастирські лікарні - Реферат

існувала з давніх-давен в місті Кракові при Ягеллонській академії і лише пізніше була заснована в місті Львові.
З приходом радянської влади аптеки стали державними. В жовтні 1939 року націоналізовано п`ять аптек в Самборі і одну в Рудках. До війни відкрито аптеку в Дублянах. Під час війни ліквідовано аптеку Кульчицького-Ручки на Бліху, оскільки ця територія ввійшла в гетто. Після війни відкрили аптеки в наступних населених пунктах: Городищі, Луках, Берегах, Волі-Баранецькій, Чукві, Монастирці. В 1966 році проведено реорганізацію аптечної мережі. Було створено центральну районну аптеку, яка керувала всіма аптеками району. Крім міських при кожній лікарні чи амбулаторії діяла своя аптека. Найнижчою ланкою були аптечні пункти при ФАПах. Діяло 6 аптек в місті і 8 аптек в районі. Всі аптеки міста та району підпорядковувались обласному аптечному управлінню, яким керувало головне аптечне управління при МОЗ УРСР. Постачання медикаментів було централізованим.
Після проголошення незалежності України в 1991 році ситуація в аптечній мережі дещо змінилася. Державні аптеки стали державно-комунальними підприємствами, які мають власний рахунок в банку і самі закуповують товар. Ці аптеки (переважно сільські) відкрили в Самборі фірмові кіоски для покращення збуту медикаментів. Центральна районна аптека втратила свій вплив на інші фармацевтичні заклади. Аптечні пункти при ФАПах закрили. Поряд з державними функціонують приватні аптеки: СП "Біомарк" (вул.Валова,26) та ТЗОВ "Астрон-ЮТ" (вул.Коперника,14). В Самборі діє 7 аптек: ЦРА №129 по вул.І.Франка,29; №128 по вул.Сагайдачного,5; №130 по вул.Шевченка,6; №131 по вул.Коперника,11; №223 по вул. Шпитальній,14; "Біомарк; "Астрон-ЮТ". В місті діє також ветеринарна аптека (пл.Замкова,5). В районі аптеки функціонують в тих самих населених пунктах, що й за радянської влади.
Надмірна автономія аптек, яка призвела до обмеження державного контролю за функціонуванням та централізованим постачанням медикаментів, а також закриття аптечних пунктів при ФАПах та необгрунтоване розширення мережі аптечних кіосків є негативними рисами у розвитку аптечної мережі і кваліфікованого медикаментозного забезпечення населення Самбірщини.
Слід також згадати ще один медичний заклад Самбора - медичне училище. 05.09.1953 року в Самбір переведено з Одеси технікум медичних ентомологів і реорганізовано у фельдшерську школу. В 1954 році її перетворено в медичне училище. У 1968-1972 роках проведено добудову приміщення училища (3 і 4 поверхи). Чотириповерхове приміщення здано в експлуатацію в грудні 1972 року. У 1982 році побудовано практичний корпус на території Самбірської ЦРЛ. Від 1965 року підготовка студентів ведеться за трьома спеціальностями: лікувальна, акушерська та сестринська справи. З 2001 року розпочато підготовку молодших спеціалістів спеціальності "фармація".
Сучасний медичний комплекс Самбірського району станом на 01.01.2001 року складають наступні медичні установи:
" Самбірська ЦРЛ, 330 ліжок;
" районна номерна лікарня м.Рудки, 145 ліжок;
" районна номерна лікарня смт Дубляни, 90 ліжок;
" дільнична лікарня с.Бісковичі, 80 ліжок;
" дільнична лікарня с.Ралівка, 30 ліжок;
" Самбірська інфекційна лікарня, 60 ліжок;
" Самбірська дитяча лікарня, 80 ліжок;
" військовий госпіталь,
" вузлова лікарня станції Самбір, 50. ліжок;
" тубдиспансер, 60 ліжок;
" Самбірська стоматологічна поліклініка;
" Самбірська поліклініка для дорослих;
" Самбірська поліклініка для дітей;
" Самбірський пологовий будинок;
" станція швидкої медичної допомоги;
" лікарська амбулаторія с.Погірці;
" лікарська амбулаторія с.Луки;
" лікарська амбулаторія с.Воля-Баранецька;
" лікарська амбулаторія с.Чуква;
" лікарська амбулаторія с.Береги;
" 65 ФАПів (фельдшерсько-акушерських пунктів);
" міська санепідемстанція;
" районна санепідемстанція;
" Самбірське підприємство ветмедицини;
" районне підприємство ветмедицини;
" 15 аптек (7 в Самборі, 8 в районі), _____аптечних кіосків;
" Самбірське медичне училище.
Всього в Самбірському районі ... уточнити
Через економічну кризу в державі охорона здоров`я знаходиться зараз в дуже жахливому становищі, передовсім через обмежене фінансування. На сьогоднішній день лікарні забезпечені рівно настільки, аби змогти подати ургентну допомогу. А подальше лікування переважно проходить за рахунок хворого. Бюджети лікувальних закладів урізані настільки, що грошей ледве вистачає на те, щоб оплатити за тепло та енергію і виплатити зарплату працівникам. УСамбірській районній лікарні на одного хворого на добу припадає 53 копійки на медикаменти і 29 копійок на харчі. Хворі змушені купляти ліки за власні кошти, приносити з собою білизну, постіль, лампочки. Дуже часто лікарі приносять з дому харчі хворим, купують за свої гроші необхідні медикаменти. В незадовільному стані знаходиться й станція швидкої медичної допомоги. Не вистачає ліків, часто медики купляють їх за свій кошт, пального, на ближні виклики лікарі змушені ходити пішки. Але не дивлячись на таку скрутну ситуацію в медицині району, лікарі, деколи на голому ентузіазмі, продовжують працювати.
В Самборі працювало і працює багато відомих лікарів, які своєю самовідданою і наполегливою працею врятували безліч людських життів. Вихідці з Самбірщини, ставши лікарями, працювали і працюють на медичній ниві в інших містах України та за її межами. Назвемо деяких з них. Це: Андрій Крупинський - перший протомедик Галичини, Володимир Кобільник, Лев Залюбовський, Пилип Горачий, Ігор Білас - хірург, Юліан Децик, Дмитро Макарчук, Дарія Сорока , Іван Пенішкевич , Богдан Надрага - педіатр, Богдан Куцик - хірург, кандидат медичних наук, Іван Бекешко, Тіна Смірнова - хірург, Роман Лапчинський - хірург, Ярослав Новіцький - терапевт, Ігор Новицький - окуліст та ін.
Видатні медики - вихованці Самбірського медичного училища: Богдан Пукало - ректор Дрогобицького медичного інституту, Іван Луць - член Папської Академії Життя, директор медичного училища підвищення кваліфікації, Іван Черепанін - викладач Санкт-Петербурзької військової медичної Академії, кандидат медичних наук, Юрій Дашо - головний лікар інфекційної лікарні м.Львова, Іван Сипливий - головний санітарний лікар Московського гарнізону, підполковник, кандидат медичних наук, Ігор Олійник - викладач Чернівецького медичного інституту, кандидат медичних наук, декан медичного ліцею при медінституті.
За браком місця не можемо розказати детальніше про них, але хочемо розповісти про одного з найвидатніших медиків Самбірщини - Володимира Кобільника.
Володимир Кобільник - відомий в Галичині музеолог, археолог і етнограф був за професією лікарем. Медичне навчання почав у 1907 році на лікувальному факультеті Львівського університету. За політичну діяльність змушений був покинути Львів і податися у Швейцарію в м.Цюріх. там продовжив медичні студії, які закінчив пиеред початком Першої світової війни й отримав диплом доктора медицини.
У 1925 році др.В.Кобільник прибув разом з родиною до Самбора, де, крім великої громадської та наукової діяльності, розгорнув широку приватну лікарську практику. Він був першим лікарем-українцем на Самбірщині в 20-их роках. Свою лікарську ординацію влаштував по вул.Трибунальській (тепер Івана Франка) в будинку №6.
Першим серед приватно практикуючих лікарів Самбора Володимир Кобільник придбав рентгенівський аппарат і електрокардіограф. Поряд з цим, він проводив у себе нескладні клінічні лабораторні дослідження. До др.Кобільника за лікарською порадою зверталися люди різних професій і національностей, багаті і бідні. Останнім він часто надавав безплатну лікарську допомогу.
Др.В.Кобільник відзначався глибокими фаховими знаннями різних галузей медицини, працьовитістю, людяністю і високою лікарською етикою. Його щиро любили пацієнти і шанували лікарі-колеги. Він був справді народним лікарем.
Список використаної літератури
1. Верхратський С.А., Історія медицини, - К., "Вища школа", - 1974.
2. Заблудовський П.Е. Історія вітчизняної медицини, - М., ЦІУ лікарів, - 1960.
3. Рибаков Б.А. Перші віки Руської історії, - М., "Наука", - !964.

 
 

Цікаве

Загрузка...