WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Порушення ліпідного обміну - Реферат

Порушення ліпідного обміну - Реферат

напруження, або психоемоційний стрес, коли в-крові наростає рівень катехоламінів, які збільшують проникність ендотеліоцитів для ?-ліпопротеїнів (ЛПНЩ).
2) Спадкова схильність, яка обумовлює розвиток сімейної гіперхолестеремп або низьку активність рецепторів печінки до ?-ліпопротеїнів, коли, вони не захоплюються печінкою, а циркулюють у крові що супроводжується розвитком гіпер-?-ліпопротеїнемії гіперхолестеринемії.
3) Порушення харчування - вживання їжі багатої холестерином та насиченими жирними кислотами і бідної на ненасичені ЖК (зокрема, обмеження вживання таких продуктів, як риба, рослинні олії, морська капуста).
4) Гормональні порушення, хвороби обміну речовин - атеросклероз часто виникає на тлі попередніх гормональних порушень (цукровий діабет, мікседема, зниження функції статевих залоз) або хвороб обміну речовин (подагра, ожиріння).
5) Вік - з віком проявляється більша схильність до ангіоспазму, оскільки ендотежоцити менше синтезують вазодилятаторів (NO і простацикліну) і судини стають більш чутливими до вазоконстрикторів. Є дані, що за кожні 10 років синтез вазодилятаторів знижується на 3%. Ангіоспазм є причиною ушкодження ендотелію.
6) Стать (чоловіки* хворіють в 3-4 ради частіше).
7) Артеріальна гіпертензія.
8) Інтоксикація - вплив алкоголю, нікотину, інтоксикація бактеріального та хімічного походження.
Атеросклероз являє собою складний динамічний процес, який складається із декількох стадій. Сьогодні кардіологи більшості країн світу користуються класифікацією стадій атеросклерозу Х.К.Стері, запропоновану ним у 1995р. Згідно цієї класифікації розрізняють:
Тип І - початкові ушкодження, проявляються незначними змінами в ендотелії і наявністю окремих пінистих клітин макрофагального походження в інтимі.
Тип II - ушкодження у вигляді ліпідних плям і смужок, які проявляються внутршшьоклітинним депонуванням ліпідів у скупченнях пінистих клітин мак-* рофагального і гладком'язового генезу.
Тип III - перехідні ушкодження, подібні до типу II із деякою кількістю позаклітинних ліпідних депозитів.
Тип IV- ушкодження у вигляді атером, проявляються наявністю значного ядра позакттїшних ліпідів.
Тип V- ушкодження у вигляді атером, проявляються розростанням сполучної тканини, яка утворює фіброзну "кришку" над ліпідним ядром, іноді з явищами кальцифікації та новоутворення
Тип VI - ускладнені ушкодження, проявляються атероми та фіброатероми, ускладненими виразкуванням та тромбоутворенням.
Перших три типи відносять до ранніх ушкоджень, як правило, протікають субклінічно, три послідуючих - до пізніх, проявляються клінічними симптоми атеросклерозу,
Ранні ушкодженя розвивають з початку першої декади життя - це долі-підні зміни інтими. Вони є неспецифічними, тобто можуть викликатися як самою гіперліпопротеїнемією, так і іншими факторами: а) гіпертензією, б) змінами гемодинамічних характеристик крові, в) імунопатологічними реакціями, г) гіпоксією, д) вірусною інфекцією, є) бактеріальними ендотоксинами, ж) гіпервітамінозом D, з) впливом отрут (свинець і кадмій). Так чи інакше, істотним є те, що для запуску атерогенезу не потрібно явної десквамації ендотелію. Досить його активації та експресії на його поверхні патологічних ЛП часток, молекул клітинної адгезії (селектинів та інтегринів), споріднених до моноцитів. Такий процес проявляється: а) розпушенням і стоншенням (аж до зникнення) глжокаліксу на поверхні ендотеліоцитів, б) розширенням міжендотеліоцитних щілин, в) активацією ендоцитозу і трансцитозу, т) набряком субендотеліального шару інтими, роз'єднанням його клітиін і волокон, ?-ліпопротеїни проникають шляхом трансцитозу у інтиму. Відбувається не тільки адгезія, але і посилене проникнення моноцитів в інтиму, де вони поводяться як активовані макрофаги і фагоцитують ?-ліпопротеїни, Макрофаги і ендотедіоцити, а також і активовані тромбоцити виробляють ряд медіаторів запалення, серед яких: а) ендогенні окислювачі та б) цитокіни, зокрема фактори росту, хемоатрактанти та активатори міграції гладком'язевих клітин.
У ІІ-ІІІ стадіях (лшоїдозу і ліпосклерозу за Анічковим) під впливом ендогенних окислювачів, до яких належать вільні радикали кисню, мапоновий диальдегід, тромбоксан, ?-ліпопротеїни піддаються окислюванню і трансформації у модифіковані ліпопротеїни, які мають спорідненість до "сміттєвих" рецепторів макрофагів і ними захоплюються. Таку ж функцію виконують мігруючі з медії гладком'язові клітини, які під дією місцевих цитокінів і ЛІТ трансформуються у макрофагоподібні міоінтимоцити. Макрофаги і міоінтимоцити швидко насичуються ЛП, які під впливом лізосомальної холестеринестерази та лецитин-холестерин-ацетш-трансферази (ЛХАТ) перетворюються спочатку у ЕХ (олеати), а потім - і вільний ХН, якими ці клітини перевантажуються і перетворюються у, так звані, пінисті клітини - характерні елементи ліпідних плям і смужок. Запаси вищезгаданих ферментів швидко виснажуються і перевантажені ЛП пінисті клітини руйнуються. Ліпідні паями - це жовтуваті крапки діаметром до 1,5 мм, м'якої консистенції, які ще не піднімаються над поверхнею ендотелію. До початку другої декади життя вони можуть переходити в подовжені утворення шириною 3 мм і довжиною до 15 мм, іноді злегка підняті над ендотелієм - ліпідні смужки. У таких утвореннях крім пінистих клітин спостерігається накопичення лімфоцитів (як CD4+, так і CD8+) та тромбоцитів. Якщо у ІІ-й стадії позаклітинні скупчення ліпідів практично відсутні, то у Ш-й стадії, внаслідок загибелі пінистих клітин, можуть з'являтися їх окремі екстрацелюлярні депозити. Самі ранні терміни появи III типу ушкоджень - третя декада життя.
У IV-й стадії поступове відкладення екстрецелюлярних ліпідів збільшується, в них підвищується частка вільного ХН і ЕХ близьких за складом до лінолеатів ХН. Утворюється виражене екстрацелюлярне ліпідне ядро - атерома.
У V-й стадії відбувається активна проліферація і загибель пінистих клітин, нагромаджується міжклітинна речовина формується фіброзна "кришечка" над ядром ліпідів. У такий спосіб утворюється фіброатерома.
Усі пізні стадії атеросклерозу анатомічно мають вигляд бляшки, жовтого чикоричневого кольору, поверхня яких виступає у просвіт артерій.
Трансформація ранніх ушкоджень у пізні форми відбувається за умов продовження інфільтрації інтими ЛП. Найбільший відсоток трансформації ран-ніх ушкоджень у пізні характерний для коронарних артерій і черевної аорти.
При наявності дисліпопротеїнемій подібний перехід прискорюється, і його масштаби розширюються. У швидко прогресуючих випадках IV тип формується, починаючи із середини третьої декади, а V тип - починаючи з четвертого десятиліття життя. Такий процес може бути загальмований чи навіть звернений назад при нормалізації ліпідного обміну, але все ж у великій мірі він залежить від спектра і кількості вироблюваних в інтимі цитокінів.
Цитокіпи (ІЛ-1, ФНП, ендотелій-1, тромбін, тромбоцитарні фактори росту гладких м'язів, фактор росту фібробластів, моноцитарний хемотактичний білок) підсилюють міграцію моноцитів і міоцитів в інтиму, їхню активацію, захоплення ЛП, змушують міоінтимоцити проліферувати та синтезувати великі кількості глжозамшогліканів, глікопротеїдів і волокнистих білків (еластину і колагену).
Велике значення має пригнічення процесу місцевої продукції гепарину, кейлонів і транс формуючого фактора росту. Знижується продукція окису азоту, який у нормі має антипроліферативний вплив на ГМК артерій.
Такі фібропластичні процеси структурно змінюють атероми і фіброатероми і приводять до виникнення ускладнених ушкоджень - тип VI, до яких належить кальцифікація (атерокальциноз) та виразкування бляшок. Такі ускладнення можуть призвести до виникнення ліпідної емболії, тромбоз)?, тромбоемболії та оклюзії судин, до розриву судин, новостворених по периферії атероми та виникнення інтрамурального

 
 

Цікаве

Загрузка...