WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Позаматкова вагітність - Реферат

Позаматкова вагітність - Реферат

гемоглобіну в крові; б) пульс м'який, прискорений, іноді ледь промацується або й зовсім не визначається. Якщо кровотеча зростає, з'являються ознаки гіпоксії (позіхання, прискорене поверхневе дихання, повторні запаморочення), які вимагають негайного оперативного втручання; в) температура тіла нижча від нормальної; кінцівки холодні; скарги на біль у животі, причому, якщо хвора вийшла із стану шоку, вона сама зазначає, що біль локалізується й наростає у підчеревній ділянці;
г) при сильній внутрішній кровотечі хвора каже, що біль поширюється вгору - в ключицю, плече, лопатки -симптоми з боку діафрагмального нерва (френікус-симптом);
д) огляд живота підтверджує картину внутрішньої кровотечі з подразненням очеревини: живіт помірно здутий, болісний, напружений, м'язи нижнього відділу живота в акті дихання участі не беруть. Під час перкусії у розлогих частинах живота помітне притуплення перкуторного звуку, іноді вдається виявити флуктуацію у нижній частині живота; є) бімануальне дослідження виявляє деяке збільшення й розм'якшення матки, задня частина склепіння піхви, як правило, напружена, болісна (симптом "крик Дугласа"). Кров'янистих виділень із піхви може не бути. В окремих випадках доводиться робити пункцію черевної порожнини через задню частину склепіння піхви. У пунктаті - кров темного кольору із сгустками або без них. Іноді ці заходи виявляються безрезультатними, оскільки кров, що вилилася у помірній кількості, ще не проникла у глибокі відділи таза. Проте негативні результати пункції не виключають внутрішньої кровотечі.
У наш час з метою діагностики позаматкової вагітності дедалі частіше використовують лапароскопію.
Якщо під час пункції задньої частини склепіння піхви кров не отримана, але підозра на порушення позаматкової вагітності залишилася, то у матково-прямо-кишковий простір (через залишену у склепінні голку) вводять 20-25 мл стерильного ізотонічного розчину натрію хлориду й відсмоктують цю рідину шприцом назад. За наявності в черевній порожнині крові, свіжої або давньої, ізотонічний розчин натрію хлориду набуває червоного кольору, якщо крові немає, то кривавого забарвлення не буде.
При порушеній позаматковій вагітності йротромбіновий індекс перевищує 110 %, Мймчасом як при гострому апендициті, гострому аднекситі та апоплексії яєчника він у межах норми або нижчий за 100 %.
С.Д.Голубчик (1955) запропонував у разі розаматкової вагітності мікроскопічне (цитологічне) дослідження пунктату вмісту черевної порожнини. Еритроцити, які вилилися у черевну порожнину, мають "тіні", розташовані у вигляді риб'ячої луски або паркету. Ці ознаки свідчать про те, що в черевній порожнині наявна кров.
Клініка і діагностика
порушеної позаматкової
вагітності за типом
трубного аборту
Трубний аборт розвивається поступово і характеризується повільним наростанням симптомів. В анамнезі найчастіше відзначалася вторинна безплідність після перенесених запальних захворювань. Іноді буває затримка (менструації до 7-10 тиж.
Найбільш важливі й постійні симптоми трубного аборту: а) повторні напади однобічного болю внизу живота, часто переймоподібного характеру, іноді біль супроводжується позивами до дефекації, запамороченням, блюванням. Звичайно хворі пов'язують появу болю з підняттям тягаря, статевими зносинами тощо; б) маткова кровотеча, яка часто збігається в часі з появою першого нападу болю. Кількість крові, що виділяється, консистенція і колір її надзвичайно різноманітні і залежать від терміну, перебігу й завершення перерваної трубної вагітності, У 15-20 % випадків спостерігається відходження шматочків тканин, гістологічне дослідження яких виявляє децидуальні клітини. Незважаючи на вишкрібання слизової оболонки порожнини матки, кровотеча майже завжди триває. Невпинні, тривалі й невеликі за об'ємом маткові кровотечі, що не піддаються звичайним, методам лікування, та наявність інших ознак підтверджують діагноз порушеної трубної вагітності.
Зростання однобічної пухлини в ділянці одного з придатків матки, що швидко розпочинається після чергового нападу болю, свідчить про трубний аборт.
При трубному аборті, який розвивається поступово, температура тіла у хворої субфебрильна, зумовлена всмоктуванням елементів крові, що вилилася; утворюються гематоми. Ступінь знекровлювання організму залежить від інтенсивності внутрішньої кровотечі, однак трубному аборту властиве поступове наростання анемії, що поєднується з нападами болю й зростанням пухлини.
Трубний аборт характеризується такою картиною під час бімануального дослідження: тіло матки дещо збільшене, "соковите", часто матка болісна, пальпація склепіння піхви також викликає біль (незначний), а через одну, з ділянок склепіння, позаду матки відзначається м'яка, малоболісна овальна або ретортоподібна пухлина. Якщо зростаюча гематома заповнює увесь прямокишково-матковий простір, задня частина склепіння піхви випинається. Уразі затяжного перебігу трубного аборту огляд живота в ранні терміни вагітності нічого цінного не дає, але під час приступів болю пальпація живота може викликати біль, а в разі сильної кровотечі спостерігається така сама картина, як і при розриві маткової труби.
Певне значення для діагностики трубного аборту мають зазначені вище біологічні та імунологічні реакції, а також лапароскошя, метросальпінгографія та пневмогінекографія. Дуже цінним діагностичним методом в такому випадку є прицільна пункція трубної пухлини.
ЛІКУВАННЯ В РАЗІ ПОРУШЕНОЇ ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ
Як тільки діагноз позаматкової вагітності встановлено, необхідно приступити до оперативного видалення ектопічного плодовмістилища. Шлях операції - черевностінний. Останнім часом успішно застосовується операція шляхом лапароскопічного підходу.
Оперативне втручання при позаматковій вагітності зводиться до видалення плодо-вмістилища та лігування судин, що кровоточать. Звичайно при розвиткові вагітності в матковій трубі рекомендується видаляти тільки уражену частину її, особливо в тих випадках, коли одна маткова труба у жінки, котра не мала дітей, уже видалена в минулому або виявилася при огляді її під час операції анатомічно й функціонально неповноцінною. За необхідності проводять пластику маткових труб з метою відновлення їх прохідності.
При розриві маткової труби і трубному аборті, що супроводжується сильним крововиливом у черевну порожнину, швидке оперативне втручання може врятувати життя хворої. Водночас з операцією необхідно вживати усіх заходів боротьби з геморагічним колапсом і шоком.
При перерваній позаматковій вагітності негайна операція потрібна головним чином для того, щоб якомога швидше зупинити кровотечу й видалити плідне яйце.

 
 

Цікаве

Загрузка...