WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Клінічна рентгеноанатомія і рентгенодіагностика - Реферат

Клінічна рентгеноанатомія і рентгенодіагностика - Реферат

що не заслуговує на увагу. У практичній діяльності рентгенолога суцільно і поруч ті чи інші деталі рентгенівського зображення стають каменем спотикання в описовій частині рентгенологічного запису й у клінико-рентгенологичному висновку. Томові ряду деталей, що відбивають індивідуальну і вікову своєрідність, приділено в керівництві достатня увага, оскільки досвід показує, що смороду часто є джерелом діагностичних помилок, іноді грубих. Таких деталей багато на рентгенограмах будь-якої кісти. Ці деталі заслуговують на особливу увагу в тонкій діагностиці й у науково-дослідній роботі.
Своєрідність кожної людини, його вигляду, індивідуальних розходжень виявляється зовсім не в головному, не в загальній будівлі, не в елементарній анатомії і фізіології найважливіших чи систем органів і навіть не в істотних і великих деталях, а в численних дрібних особливостях. Сукупність останніх в основному і визначає індивідуальні розходження вигляду кожної людини, зокрема, своєрідність окремих систем, органів і кожної кісти.
Індивідуальні особливості форми, розмірів, рельєфу і внутрішньої структури кіст у визначеній мері корелюють з м'якими тканинами, їх покриваючими, і своєрідністю діяльності ряду інших систем. Цими даними в даний година широко користаються рентгенологи при розпізнаванні й уточненні нервово-ендокринних зрушень. На цих же даних ґрунтуються, що одержали в нас визнання роботи з реставрації деяких що заслуговують уваги чорт фізичного вигляду людини по його кістяку (Д. Г. Рохлін, М. М. Герасимов).
Утруднення при читанні рентгенограм виявляються не тільки в результаті незнання рентгеноанатомії і границь нормального. Смороду можуть виникнути і при зіставленні клінічних даних з безсумнівними рентгенологічними симптомами захворювання.
Нам необхідно не тільки чи встановлення перерахування що спостерігаються клінічних і рентгенологічних даних. Їх треба осмислити, зіставити, з'ясувати їхню взаємну залежність. Необхідно правильно і переконливо представити, по можливості в динаміку, дійсно зв'язані один з одним клінічні і рентгенологічні дані і висновки, що випливають з їх. Так варто розуміти обґрунтоване клінико-рентгенологичний висновок.
У світлі клініко-рентгенологічного висновку може виявитися, що ряд клінічних симптомів тільки співіснує з рентгенологічними знахідками. Останні в цьому випадку, отже, не відбивають патогенезу клінічно обумовленого захворювання і своєрідності його плину.
Якщо часто клінічні симптоми випереджають рентгенологічні, те все-таки зовсім нерідкі і зворотні співвідношення, коли рентгенологічні дані - перед клінічних. Тоді говорять про тимчасово ще "німі" рентгенологічних симптомах, іноді дуже важливих і що мають вирішальне значення для постановки обґрунтованого і притім дуже відповідального діагнозу. "Німими" дуже довгостроково можуть бути різко виражені рентгенологічні зміни, наприклад - прояву хвороби Пэджета, множинні фіброзно-кистозні зміни, іноді сифілітичні поразки в кістах. Тимчасово "німими" можуть довгостроково бути і багато інших патологічних процесів. Це відноситься і до таких змін, що фактично загрожують життю. Переконливим і важливим прикладом може служити наявність протягом визначеного години "німих" метастазів раку в кістах; разом з Тім важливі топографія цих метастазів і їхнього динаміка.
Безсумнівно, що найчастіше спостерігається тієї чи інший паралелізм у клінічних і рентгенологічних симптомах. Необхідно, однак, знаті, при яких травмах і захворюваннях, з якого години і до якого терміну такий паралелізм мається. Разом з Тім треба завжди пам'ятати про можливість тривалого і навіть повної відсутності паралелізму між клінічними і рентгенологічними даними, про частоту безсимптомних рентгенологічних знахідок (про усі варіанти і більшість аномалій), а також про можливість раннього рентгенологічного виявлення тимчасово ще "німих" симптомів. Вусі це повинно бути встановлено клінико-рентгенологичним аналізом.
Таким чином, клініко-рентгенологічний аналіз може представити значних труднощів, які потрібно і можна перебороти знанням і досвідом. Знання і досвід не здобуваються одним лише переглядом тієї чи іншої кількості знімків, зіставлених із клінічними даними. Це тільки частина потрібної, важливої і постійно повторюваної і роботи, що перевіряється, що, однак, стає науково обґрунтованої при наявності загальнотеоретичної підготовки і після оволодіння основами анатомії і фізіології і, зокрема, клінічної рентгеноанатомії. Як було зазначено, мається серйозна небезпека випадкову рентгенівську знахідку розглянути як відображення можливого чи можливого клінічного діагнозу, як нібито анатомічне підтвердження, зафіксоване на рентгенограмі.
При здійсненні основної задачі дійсного посібника - забезпечення обґрунтованого клініко-рентгенологічного висновку - мі надавали особливого значення схемам з рентгенограм. Знімки треба вміти прочитати. Схема навіть без сказаних чи написаних слів - це мовчазний запис, визначений трактування і, отже, красномовний документ. Схема показує, як рентгенолог читає знімок - чи правильно неправильно. І в нормі й у патології анатомічно правильна схема з рентгенограми - це в тієї ж годину об'єктивне читання знімка, що дозволяє при обліку клінічної картини правильно аналізувати і зіставляти наявні дані, що забезпечує достовірний клініко-рентгенологічний висновок.
Точні схеми разом з Тім допомагають учити правильно читати знімки. Такі схеми мі називаємо анатомічними. Рентгенодіагностика без ілюстрацій і особливо без анатомічних схем не конкретна і часто не переконлива.
Текст пропонованої книги, рентгенограми з норми і патології, анатомічні схеми з їх, у яких показується трактування кожної рентгенологічно обумовленої деталі, по можливості зіставленої з такий на анатомічному і патологоанатомічному препараті, мі намагалися представити не тількищо взаємно доповнюють, Алі і не віддільними друг від друга.
Вивчення границь нормального для шкірного вікового періоду і початку, уже патологічного, полегшує правильне і своєчасне розпізнавання не тільки виражених, Алі і початкових змін. Розпізнавання початкових змін, створюючи передумови для ефективних лікувальних заходів, є разом з Тім профілактикою у відношенні більш важких, вчасно не розпізнаних змін.
Як для всього керівництва, так і для дійсного тому автори використовували, поряд з досягненнями багатьох дослідників, свої власні опубліковані і неопубліковані дані, рентгенологічні й анатомічні паралелі і багаторічні клініко-рентгенологічні спостереження, виконані в тісному контакті з представниками інших лікарських спеціальностей.
Використано і частково представлень в ілюстраціях зібраний нами анатомічний і патологоанатомічний матеріал з Музею кафедри рентгенології і радіології І Ленінградського медичного інституту ім. акад. И. П. Павлова.
Як загальне правило, рентгенологічний аналіз ґрунтувався на вивченні знімків, зроблених у двох, переважно взаємно перпендикулярних проекціях. У деяких випадках (крім цих двох основних проекцій) представлені ще дані, отримані на знімках у косих проекціях. У тихнув же випадках, коли знімок у бічній проекції не може дати структурного зображення всіх необхідних деталей, а тільки частина з їх, мі в якості додаткових користалися знімками в косих проекціях. Останні часто дозволяють знайти ті, що друга з основних проекцій не дає.
У нашу задачу не входивши виклад даних, одержуваних за допомогою контрастування суглобів, оскільки в широкій загальнорентгенологічній практиці до цієї методики прибігають дуже рідко.
Томографія завоювала визначене визнання як додаткову методику дослідження при рентгенологічному вивченні голови і хребта. При розпізнаванні травм і захворювань кінцівок, оскільки мається можливість аналізувати гарні "структурні" рентгенограми в двох взаємно перпендикулярних проекціях і доповнити їхніми косими проекціями, немає необхідності в томограмах. Однак деякі великі суглоби, у першу чергу - тазостегновий, не можуть бути вивчені з необхідною точністю у всіх потрібних проекціях. Томові потреба в томографичному вивченні тазостегнового суглоба безумовно мається.

 
 

Цікаве

Загрузка...