WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартування повітрям та сонцем - Реферат

Загартування повітрям та сонцем - Реферат

розраховують у залежності від температури повітря, вологості, обумовлених показаннями психрометра і сили вітру по анемометрі.
Як показано в табл., при зміні ЕЕТ у процесі курсу відповідно міняється тривалість повітряної ванни для різного холодового навантаження. Оптимальними для одержання ефекту, що гартує, і гарної протікання процедур прийняті повітряні ванни прохолодні, тобто при ЕЕТ від 17 до 22 °С. Однак приступати до повітряних ванн на відкритому повітрі необхідно при ЕЕТ не нижче 20 °С - для дітей до року і 18 °С - для дітей більш старшого віку. Не слід проводити повітряні ванни при сильному чи вітрі високій вологості повітря.
Курс повітряних ванн для дітей раннього віку, реконвалесцентов після захворювань починають зі слабкого холодового навантаження, іноді після декількох повітряних ванн у приміщенні. Для старших і більш стійких до охолодження дітей повітряні ванни можна починати із середнього холодового навантаження. Надалі при гарної протікання процедур можна переходити до більш сильного холодового впливу.
Повітряні ванни приймають звичайно лежачи, рівномірно піддаючи впливу передню і задню поверхню тіла. Можна проводити їх під час спокійних ігор, особливо в дітей раннього віку і коли тривалість повітряної ванни досягає 30-40-60 хв. Їх доцільно сполучити з заняттями лікувальною гімнастикою без великого фізичного навантаження. Кращий час для проведення повітряних ванн у південних широтах - з 8 до 11 год, у середніх - з 9 до 13 год, на півночі - з 11 до 13 год.
У прохолодні сезони року повітряні ванни можна проводити в кліматопавільйонах, на верандах, попередньо прохолоджуючи повітря до 19-20 СС шляхом провітрювання. Ефективність повітряних ванн навесні і ранньою осінню на кліматолікувальних верандах може бути збільшена, якщо використовувати досить високий рівень сонячного УФ-випромінення в ці сезони року шляхом заскління павільйонів спеціальним (збагаченим) шибкою, через яке в приміщення проникає в два рази більше УФ-променів, чим через звичайну шибку.
Загартовування сонцем
Сонячне випромінювання є постійно діючим фактором зовнішнього середовища і тісно зв'язано з життєво важливими функціями організму. У природних умовах на организм людини впливає інтегральна сонячна радіація, що представляє собою суму променистої енергії - прямої і розсіяної (небесної), що досягає земної поверхні. Розсіяна сонячна енергія особливо багата біологічно активним довгохвильовим Уф-випромінюванням у діапазоні 300-400 нм. Під впливом сонячних опромінень підвищується тонус центральної нервової системи, активізується діяльність залоз внутрішньої секреції, стимулюються обмінні й імунологічні процеси. Уф-випромінювання сонця забезпечує природний шлях постачання організму вітаміном У, а тому особливе значення має анторахетична дія сонячного світла. Перебування дітей на сонці повинне бути строго дозовано, інакше можуть наступити небажані явища передозування (шлунково-кишкові розлади, втрата апетиту, блювота, розлади сну і т.д.). При сонячних ваннах (загальних чи місцевих) дитина протягом визначеного часу піддається впливу прямих сонячних променів (дітям до 1,5 років сонячні ванни проводити не рекомендується). Проводити сонячні ванни випливає на упоряджених у гігієнічному відношенні площадках (соляріях), захищених від вітру, розташованих серед зелені, поблизу місць купання - на березі рік, чи озер на морському пляжі. Тіньові ділянки, де діти відпочивають після сонячних ванн, 'бажано оснастити інвентарем для відпочинку й ігор. При відсутності поблизу водойм варто обладнати при солярії душ з підігрівом води. До сонячних ванн приступають при сталій теплій погоді, при ЕЕТ не нижче 17 °С и не вище 25 °С, щоб уникнути перегрівів. Проводять їхній після попереднього курсу (1-2 тиж) повітряних ванн. Після сонячної ванни приймають заключну повітряну ванну (3-5 хв), потім водяну .процедуру (обливання, чи душ купання) і, нарешті, відпочивають у тіні в легкому одязі. Не можна дозволяти дітям обсихати на сонце і вдруге приймати водяну процедуру. При проведенні сонячної ванни оголеної дитини укладають на лежак ногами до сонця так, щоб усе тіло було рівномірно освітлене, голову захищають чи парасолькою панамою. Можна користатися світлозахисними окулярами. Під час прийому сонячної ванни варто змінювати положення тіла, повертаючи до сонця по черзі спиною, боками, грудьми. При тривалості ванн більш 15-20 хв можна проводити їх під час спокійних ігор чи сидячи коштуючи, виконуючи гімнастичні вправи.
Існують різні методи дозування сонячних ванн. Більш прийнятим залишається розрахунок спеціальним приладом (піранометром Янишевского) кількості теплових одиниць (малих калорій), що падають на 1см2 поверхні тіла. Установлено, що влітку в ясний полудень з 8 до 11 год на півдні і з 10 до 13 год у середніх широтах за час п'ятихвилинної сонячної ванни людина одержує 5 малих калорій па 1 див2 поверхні тіла. Ця величина складає одну біологічну дозу сонячної радіації, що відповідає 1/4 біологічної дози, розрахованої по сонячній еритемі (одна сонячна біологічна доза дорівнює 20 малим калоріям). Рекомендують кілька режимів сонячних опромінень у залежності від віку дитини і стану його здоров'я. Починають сонячні ванни з 3-5 ккал (1/8-1/4 біодози), поступово дозу збільшують до 20-30-50 малих калорій, що відповідає 1-1,5-2,5 біодозам. У повсякденній практиці сонячні ванни дозують по їхній тривалості в хвилинах. Проводять їхній звичайно при ЕЕТ від 18 до 25 °С. У табл. 6 дана зразкова схема проведення сонячних ванн, побудована на принципі поступового збільшення тривалості опромінення відповідно до величини біологічної дози. При гарній переносимості курс може бути продовжений до 1,5-2 міс.
Ослаблені діти, що знаходяться на режимах, що щадять, у санаторіях, мають потребу в особливому підході до сонцелікування. Незалежно від віку таким дітям починають ванни з 2-3 хв (1/8 біодози), збільшують дозу сонячного опромінення повільно - через кожні 2-3 процедури. Максимальна тривалість ванн для цих дітей не повинна перевищувати 20-30 хв. Обережного дозування сонячних ванн вимагають діти з підвищеною збудливістю нервової системи. Сонячні ванни таким дітям можна проводити з частковим оголенням тіла. Під час сонячної ванни необхідно спостерігати за реакцією дитини. З появою симптомів поганий переносимості (млявість, головний біль, серцебиття) сонячні ванни або заміняють повітряними, або тимчасово скасовують. Відновити сонячні ванни можна після повного зникнення негативних явищ, не раніш чим через 3-5 днів, зменшивши прицьому тривалість опромінення на одну - двох лікувальних доз. Можна застосовувати так називану полегшену методику, коли після кожних 10- 15 хв сонячного опромінення діти 15-20 хв відпочивають у тіні.
Сонячні ванни не показані при різкому виснаженні, захворюваннях бруньок (в активній стадії процесу), при субкомпенсованих і декомпенсованих пороках серця, захворюваннях крові, похилості до кровотеч, епілепсії, а також при підвищеній чутливості до Уф-променам. Не показані сонячні ванни при активному бронхоаденіті, дітям раннього віку при наявності туберкульозної інфіковане. Такі діти можуть приймати повітряні ванни.
Список використаної літератури:
1. Стів Шекман. "Ми чоловіки". - К.: "Здоров'я" - 1997.
2. А. Волошин "Час олімпійських стартів". - К.: "Веселка". - 1990.
3. Спортивна газета.
4. Журнал "Здоров'я"
5. Валеологія. Підручник. - К., 2000.
6. Загартування організму: плюси і мінуси різних методик. - К., 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...