WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартування повітрям та сонцем - Реферат

Загартування повітрям та сонцем - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Загартування повітрям та сонцем
Загартування повітрям
Дія повітря, що гартує, насамперед зв'язано з різницею температур між ним і поверхнею шкіри. Шар повітря, що знаходиться між тілом і одягом, звичайно має постійну температуру 27-28 чи 29-33 °С (у залежності від характеру одягу). Як правило, віддача тепла шкірою одягненої людини звичайно незначна. При оголенні дитини процес віддачі тепла стає більш інтенсивним. У цьому випадку для попередження переохолодження включаються механізми терморегуляції - теплотворення і тепловіддача. Унаслідок цього навіть часткове оголення тіла дитини робить дія, що гартує.
У системі оздоровчих заходів важливе значення мають регулярні прогулянки. Якщо дитина народилася в теплий час року, то виносити його на повітря можна через 2-3 дні після виписки з родильного будинку в теплу, безвітряну погоду. Народжених у холодний час виносять на прогулянку з 3-4 нед. життя при температурі повітря не нижче -5-7 °С. Тривалість прогулянки 15-20 хв і поступово її доводять до 1,5 ч. Восени й узимку такі прогулянки проводять два рази в день. Улітку при гарній погоді дитина може знаходитися на відкритому повітрі цілий день (у сонячній тіні), в одязі відповідно сезону.
Велике значення для загартовування дитини має сон на відкритому повітрі. Свіже повітря володіє загальнозміцнювальним і десенсибілізуючою дією. На свіжому повітрі дитина швидко засинає, міцніше спить і глибше дихає. Спати дитини можна укладати на веранді при відкритих вікнах, на балконі і на відкритому повітрі в тіні дерев. Одяг дитини повинен відповідати температурі повітря, тобто бути зручної і теплий, у холодний час року, і легкої в тепле. Вона не повинна стискувати подиху і кровообігу. Узимку добре проводити сон на свіжому повітрі у ватяному чи хутряному мішку. Дітей у віці до 1 року, уже підготовлених до низьких температур, можна укладати на відкритому повітрі при відсутності, вітру навіть при температурі -10-12°С, а дошкільників - при температурі від -15 до -18 °С. Після сну в дитини повинне бути гарний, бадьорий настрій, рум'янець на щоках, теплі руки і ноги.
Елементи загартовування повітрям включені в режим дитини з перших днів життя. У немовлят при зміні пелюшок кілька разів у добу створюються умови контрастних температур, при цьому різниця температури повітря і поверхні шкіри дитини досягає іноді 10 °С. Температура повітря в кімнаті повинна бути не нижче 20-22 °С. Ці проміжки часу при сповиванні можна поступово збільшувати і привчати дитини, оголюючи його тіло, до більш низьких температур, щоб у подальшому приступити до регулярного проведення загартовування.
Кімнатні повітряні ванни (дозовані) у прохолодні сезони року проводять у попередньо добре провітреному приміщенні. Починати їх можна з двомісячного віку і варто проводити регулярно. Під час процедури дитини оголюють спочатку на 2-3 хв при температурі повітря в приміщенні 20-22 °С. У теплий час року кімнатні повітряні ванни можна проводити при відкритих вікнах. Тривалість ванни збільшують на 1-2 хв через кожні 2-3 дні і доводять до 10-15 хв у дітей до 6 міс і до 20-25 хв у дітей старше 6 міс. Проводити їхній можна два рази в день. Для ослаблених дітей температура повітря в приміщенні повинна бути відповідно вище і тривалість процедури на початку курсу коротше (у 1,5-2 рази). Таким дітям повітряні ванни можна проводити з частковим оголенням тіла. Під час повітряної ванни дитини кілька разів повертають зі спини на живіт для того, щоб за час повітряної ванни піддати рівномірному впливу всю поверхню тіла. Доцільно сполучити їх з гімнастикою і масажем. У холодні сезони року дітям старше 1 року повітряні ванни можна проводити в приміщенні з поступовим зниженням температури повітря па 1-2°С шляхом попереднього провітрювання. При цьому температуру кімнати з 22-23°С знижують до 18°С (для дітей до 2 років), до 16 °С - для дітей 2-3 років і до 15 °С - для дітей старше 4-7 років. Діти дошкільного віку кімнатні повітряні ванни можуть приймати під час спокійних ігор, спочатку одягнені з засуканими рукавами, у легкому одязі, взутті без панчіх, а потім у майках і трусах. Тривалість першої повітряної ванни в дітей 2-3 років - 3-5 хв. Через кожні 2-3 дні її збільшують на 2-3 хв і протягом 1,5 міс доводять до 20-25 хв. У дітей 4-5 років тривалість першої повітряної ванни 5 хв, у дітей 5-7 років - 8 хв. Поступово тривалість ванни доводять до 25-30 хв. Для ослаблених дітей починають кімнатні повітряні ванни з 2-3 хв, а зниження температури приміщення і полегшення одягу роблять повільніше. Літній час року є найбільше сприятливим періодом для загартовування дітей на відкритому повітрі.
Повітряні ванни на відкритому повітрі з повним чи частковим оголенням тіла відносять до активних форм загартовування (аеротерапія). Основним діючим початком, що обумовлює методику і дозування, є температура повітря. Визначене значення має і вологість його. Вологе повітря унаслідок високої теплопровідності водяних пар віднімає від тіла більше тепла, чим сухий. Вітер також є сильним подразником, він підсилює охолодне дію повітря і збільшує втрати тепла. Сприятливий вплив на організм при повітряних ваннах робить розсіяна сонячна радіація, багата біологічно активним Уф-випромінення. Повітряні ванни роблять легке тонізуюче, що гартує, а також заспокійливу дію. Вони сприяють десенсибилизации організму, особливо корисні дітям з алергійною реактивністю, що часто хворіє, дітям з туберкульозною інтоксикацією. Повітряні ванни проводять як самостійні процедури, що гартують, а також застосовують як більш пасивні підготовчі процедури перед початком сонячних ванн і морських купань. Проводять повітряні ванни в сонячній тіні - під тентом, у тіні дерев, у місцях, захищених від вітру. У дитячих санаторіях їх можна проводити на відкритих верандах, кліматопавільйонах, під жалюзійним тентом на березі моря.
Починати повітряні ванни можна дітям з 2-3-місячні віки, однак у процесі загартовування оголювати дитини раннього віку випливає поступово - спочатку руки, ноги, а потім вроздріб тулуб. Діти старше 1,5 років можуть приймати повітряні ванни в одних трусах.
Дозування повітряних ванн проводять по ступені охолодного дії повітря, тобто по тій кількості тепла, що організму втрачає під час процедури - але так називаній холодовому навантаженню. Остання являє собою різниця між тепловіддачею і теплопродукцією, віднесену до одиниці поверхні тіла (виражається в кілокалоріях на 1м2), тобто це та частина тепловіддачі, що не встигла компенсуватися теплопродукцією під час охолодження. Її величина і визначає активність холодового навантаження. З огляду на досвід кліматолікування на курортах Півдня і середньої смуги СРСР [Крамских В. Я., 1967; Бокгда н. Г. і ін., 1980], для загартовування дітей повітрям можна рекомендувати три режими холодових навантажень: слабке холодове навантаження (до 15-20 ккал/м2), середню (до 25 ккал/м2) і сильне холодове навантаження (до 35 ккал/м2). Курс повітряних ванн починають з мінімальногохолодового навантаження - 5 ккал/м2, темп їхнього наростання і величини максимальної дози охолодження різні при різному холодовому навантаженні (табл. 5), вони можуть трохи змінюватися в залежності від контингенту дітей, що підлягають кліматолікуванню. Тривалість повітряних ванн по прийнятій для загартовування холодовому навантаженню (графи 5-8) виражається в хвилинах і розраховується по дозиметричній таблиці, складеної з урахуванням еквівалентно-ефективної температури (ЕЕТ). Останню

 
 

Цікаве

Загрузка...