WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Грип (Grippus) - Реферат

Грип (Grippus) - Реферат


Реферат
на тему:
Грип (Grippus)
Грип (син.: інфлюенца) - гостра інфекційна висококонтагіозна хвороба, спричиняється вірусами грипу, передається повітряно-краплинним шляхом, характеризується гострим початком, коротким гарячковим періодом, значною інтоксикацією, симптомами ураження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і частими ускладненнями, переважно з боку органів дихання.
Етіологія. Віруси грипу (А. В, С) належать до родини Ortho-myxoviridae, містять однониткову РНК. Фрагментованість геному призводить до високої частоти і ефективності рекомбінацій, тобто значної зміни антигенних і біологічних властивостей збудника. Віріони середніх розмірів (80-120 нм), переважно сферичної форми. Вірус грипу А має два основних типи антигенів - гемаглютинін (Н, 11 підтипів) і нейрамінідазу (N, 8 підтипів). Вірус добре культивується в курячих ембріонах. З експериментальних тварин до нього чутливі примати, хом'ячки, миші. Крім того, для культивування застосовується великий набір культур клітин. Здатний аглютинувати еритроцити людини (особливо О (І) групи), курки та інших хребетних. Малостійкий щодо факторів зовнішнього середовища. Висушування, різкі зміни температури, вологості згубно впливають на його вірулентність. Високочутливий до дезинфікуючих засобів, УФ-випромінювання, ефіру. Віруси грипу В і С не відзначаються суттєвою антигенною мінливістю, мають менше значення у виникненні епідемій.
Епідеміологія. Основне джерело інфекції - хвора людина. Серологічні і вірусологічні дослідження, спостереження епізоотій на тваринницьких фермах, птахофермах тощо не заперечує можливої ролі тварин як резервуара інфекції.
Механізм передачі інфекції - повітряно-краплинний. Хвора людина вже в останні години інкубаційного періоду і в перші 2-3 доби хвороби виділяє величезну кількість вірусу в аерозолі під час дихання, кашлю, чхання. На 4-7-й день від початку грипу хворі (реконвалесценти) вже незаразні. Зростання захворюваності в районах помірного і холодного клімату припадає на зиму. Це пов'язане якоюсь мірою з переважним перебуванням у закритих приміщеннях, меншою відносною вологістю повітря, що сприяє збереженню інфекту в аерозолі тощо. Епідемії грипу А мають бурхливий розвиток, протягом 1-2 місяців хворіє ЗО-50 % населення, грипу В - розвиваються повільніше, хворіє за 2-4 місяці не більш як ЗО % населення, вірус типу G спричиняє лише спорадичні випадки захворювання. Значення переохолодження та інших стресових факторів у виникненні хвороби не доведено.
Грип - одна з найскладніших проблем медицини. Вплив його на здоров'я людини неможливо врахувати, а соціально-економічні збитки від епідемій величезні. Виникнення епідемій-пандемій пов'язане з урбанізацією. Численні контакти в процесі трудової, громадської діяльності і відпочинку, можливість швидкого пересування значних мас людей транспортом, особливо міським, призводять до швидкого поширення хвороби. Цьому сприяє велика кількість летких (стертих) форм грипу, що, як правило, переносяться на ногах. Друга причина потенційної пандемічності грипу - можливість повної (шифт) і часткової (дрейф) зміни антигенної структури вірусу. Поява нових підтипів вірусу зумовлює пандемії. У осіб, що перехворіли на грип, антитіла до вірусу типу А зберігаються протягом 1-3 років, до вірусу типу В - 3-6 років.
Патогенез і патоморфологія. У вигляді аерозолю вірус попадає на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів. Вже через З- 5 год спостерігається масивна репродукція і вихід віріонів із зруйнованих клітин. Процес зростає в геометричній прогресії. Внаслідок цитопатогенної дії вірусу виникає деструкція і десквамація епітеліальних клітин із захопленням інтерстиціальної тканини і капілярів, що сприяє проникненню збудника в кров. Далі починається фаза вірусемії, яка охоплює прямий вплив віріонів, дію преформованих дериватів зруйнованих клітин, що супроводжується значним токсикозом і складною імуно-алергічною реакцією. Як наслідок бурхливо наростаючого токсикозу, капіляротоксичного ефекту спостерігаються функціональні порушення діяльності нервової системи й органів кровообігу. Є багато підтверджень прямої пошкоджуючої дії віріонів, що входять до складу імунних комплексів, а також дефектних віріонів на тканини мозку, серця, судин, нирок, легень. У цій фазі діють специфічні і неспецифічні фактори захисту. На 2-3-ю добу від початку хвороби настає фаза переважаючого ураження дихальних шляхів, яка супроводжується секреторною реакцією та інтенсивною десквамацією епітелію.
Останнім часом з'явились дані щодо можливості тривалої персистенції вірусу грипу у вигляді імунних комплексів і дефектних віріонів, що відкриває нові, ще незнані аспекти проблеми грипу.
Слизова оболонка верхніх дихальних шляхів і бронхів гіперемійована (вогняно-червона), набрякла, з крововиливами, іноді вкрита фібринозними плівками. Гістологічні зміни - десквамація епітелію, розлади кровообігу, повнокрів'я капілярів, периваскуляр-ний набряк, дистрофічні зміни кори великого мозку, підкоркових ядер, грушоподібних нейронів (клітин Пуркине). Дистрофічні зміни в інших органах не мають характерних для грипу ознак.
Клініка. Інкубаційний період триває від кількох годин до 2-3 діб. Початкові ознаки грипу - загальний дискомфорт, легкий озноб, закладеність носа, сухість і перхота в горлі. Вже через кілька годин з'являється гарячка (38-40 °С), що супроводжується інтенсивним головним болем, особливо в лобній, скроневій і надбрівній ділянках. Характерний біль в очах, що посилюється під час їх рухів і при яскравому освітленні. Наростає загальна слабість, біль у м'язах і суглобах, який іноді через більші очах і голові не привертає увагу хворого. У цей період хвороби (1,5-2 доби) можливі значні порушення загального стану - запаморочення, нетривала непритомність, нудота, блювання, зниження артеріального тиску. У дітей дошкільного віку на висоті гарячки іноді виникають судороги із втратою свідомості.
Характерною ознакою є гіперемія і набряк лиця, ін'єкція судин склер. Шкіра кінцівок, тулуба, як правило, незначно гіперемійована, при тяжких формах спостерігається блідість, іноді загальний ціаноз. Слизова оболонка м'якого піднебіння, задньої стінки глотки характеризується яскравою гіперемією і точковими крововиливами, розширенням судин задньої стінки глотки, гіпертрофією

 
 

Цікаве

Загрузка...