WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гострий живіт - Реферат

Гострий живіт - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Гострий живіт
Гострий живіт
Терміном "гострий живіт" позначають клінічний симптомокомплекс, що розвивається при пошкодженнях і гострих захворюваннях черевної порожнини, при яких потрібен або може бути потрібно термінова хірургічна допомога. Перше лікарське обстеження хворого часто проводитися зовні стаціонару (вдома або в поліклініці). Задачею первинної діагностики є розпізнавання небезпечної ситуації і необхідності термінового хірургічного лікування. При гострому животі прогноз погіршується з часом, тому лікар зобов'язаний швидко госпіталізувати хворого до профільної установи, де в найближчі час хворому повинні бути проведений необхідні діагностичні і лікувальні заходи. Навіть при підозрі на гострий живіт хворого слід негайно госпіталізувати.
Причини гострого живота наступні.
1. Пошкодження органів черевної порожнини.
2. Гострі запальні захворювання органів черевної порожнини, у тому числі і перитоніт.
3. Перфорація порожнистого органу.
4. Механічна кишкова непрохідність.
5. Гострі порушення мезентеріального артеріального і венозного кровообігу, ведучі до інфаркту кишечника і гангрени, що супроводяться динамічною кишковою непрохідністю.
6. Внутрішні кровотечі в просвіт шлунково-кишкового тракту і в порожнину очеревини.
7. Гострі запальні процеси в придатках матки, позаматкова вагітність, апоплексія яєчника, перекрут ніжки кісти або пухлини яєчника, некроз міоматозного вузла матки або пухлини яєчника.
Основні клінічні ознаки гострого живота: біль в животі, анемія, шок.
Вісцеросоматична біль при запаленні органу.
Вісцеросоматична біль, сепсис при перитоніті.
Гострий спазматичний біль при обтурації порожнистого органу (кишечник, жовчні протоки).
Анемія при кровотечі в шлунково-кишковий тракт або черевну порожнину.
В методи первинного дослідження хворого входить наступне.
Анамнез: час і початок виникнення болю (раптове, поступове), локалізація болю; диспепсичні і дизуричні явища; температура; перенесені у минулому захворювання органів черевної порожнини і операції на органах живота.
Огляд: вимушене положення хворого; турбота хворого, міняє позу; адинамія, заторможеність; ознаки обезводнення (загострені риси обличчя, сухість слизистих оболонок порожнини рота); блідість, жовтяниця, виділення (блювота, стілець, кров).
Температура: підкрильце і ректальне.
Показники гемодинаміки: пульс, артеріальний тиск, аускультація серця.
Дослідження живота: огляд, пальпація, перкусія, аускультація, об'єм живота, дослідження через пряму кишку (хворобливість, нависання стінок).
Для визначення свідчень до термінової госпіталізації достатньо встановити, чи є перитоніт, запалення або закупорка органу, кровотеча.
У жодному випадку не вводити наркотики і анальгетики, оскільки під їх дією може змінитися клінічна картина захворювання, що значно утрудняє діагностику і може привести до затримки оперативного лікування.
Діагноз при напрямі в стаціонар гострий живіт або при виявленій причині гострого живота указують нозологічну форму захворювання. До напряму на госпіталізацію прикладають виписування з історії захворювання (дані анамнезу і про проведене лікування).
При шоці необхідне під час транспортування в спеціально обладнаній машині проведення протишокового лікування.
В методи дослідження хворого в стаціонарі входить загальноклінічне дослідження: анамнез, дані фізикального дослідження по системах.
При дослідженні серцево-судинної системи разом з перкусією і аускультацією серця, визначенням частоти пульсу, артеріального тиску при підозрі на інфаркт міокарду роблять ЕКГ. При кровотечі, дегідратації для визначення дефіциту об'єму циркулюючої рідини можна орієнтуватися на шоковий індекс.
частота пульсу
Шоковий індекс = _______________.
систола ПЕКЛО
В нормі цей показник складає 0,5. Втрати об'єму циркулюючої рідини до 30% підвищують шоковий індекс до 1, при цьому показники частоти пульсу і артеріального тиску систоли близько 100. При вираженій картині шоку пульс 120 в хвилину і артеріальний тиск систоли близько 80 мм рт. ст., показник шокового індексу підвищується до 1,5 і свідчить про початок небезпеки для життя хворого. Шоковий індекс, рівний 2 (пульс 140 в хвилину, артеріальний тиск систоли 70 мм рт. ст.), відповідає зменшенню об'єму циркулюючої рідини на 70%.
У жінок при зборі гінекологічного анамнезу треба звернути увагу на перенесені гінекологічні захворювання, менструальний цикл, час останніх менструацій. Причиною появи болю в животі в середині менструального циклу може бути апоплексія яєчника. При затримці менструації є підстава підозрювати позаматкову вагітність.
Дослідження через піхву обов'язково треба проводити при всіх гострих захворюваннях органів черевної порожнини. Це необхідне для діагностики гінекологічних захворювань, що є причиною гострого живота, а також для виявлення розповсюдження запального процесу на очеревину малого тазу.
При дослідженні через піхву можна виявити хворобливість зведень піхви, хворобливість і збільшення придатків матки і хворобливу освіту в матковій трубі при трубній вагітності. Нависання зведень піхви буває при скупченні в порожнині малого тазу крові або ексудату.
Лабораторні аналізи: гемограмма, ензими печінки і підшлункової залози.
Рентгенологічне дослідження: рентгеноскопія грудної клітки, оглядова рентгенографія живота (від діафрагми до симфіза) для виявлення рухливості діафрагми, скупчення вільного газу під діафрагмою і в кишечнику, рівнів рідини в кишечнику (при непрохідності); затемнення (ексудат); оглядова рентгенографія і урографія для виявлення каміння в нирках і сечоводах; рентгенконтрастні дослідження з дачею в рот водорозчинного контрасту при підозрі на перфорацію шлунку або дванадцятипалої кишки; іригоскопія при підозрі на товстокову непрохідність.
Ультразвукове дослідження жовчного міхура, підшлункової залози, печінки, селезінки для виявлення запалення або пошкодження органів.
Лапароскопія для виявлення запалення або пошкодження органу. Діагностичний перитонеальный лаваж проводять при

 
 

Цікаве

Загрузка...