WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гострий апендицит - Реферат

Гострий апендицит - Реферат

пальпації в них відзначають болючість у правій половині живота й не різко виражені симптоми подразнення очеревини.
У випадках із швидким перебігом захворювання з'являється жовтяниця, збільшується печінка, прогресує нирково-печінкова недостатність, і хворі через 7-10 днів від початку захворювання найчастіше помирають. При поступовому підгострому розвитку патології збільшуються в розмірах печінка й селезінка, а на фоні септичного стану організму виникає асцит.
Діагностична програма
1. Анамнестичні дані.
2. Дані об'єктивного дослідження.
3. Загальний аналіз крові й сечі.
4. Вагінальне дослідження в жінок.
5. Ректальне дослідження в чоловіків.
Диференціальна діагностика
Гострий апендицит диференціюють із захворюваннями, які супроводжуються болем у животі.
Харчові токсикотфекцп. Першими ознаками захворювання є скарги на біль в епігастральній ділянці переміжного характеру, ну-дота, блювання й рідкі випорожнення. Стан хворих прогресивно погіршується із самого початку. Поряд із тим, вдається виявити, що хворий вживав недоброякісну їжу. Проте при цьому у хворих немає характерної для гострого апендициту фазності перебігу й чіткої локалізації болю. Симптоми подразнення очеревини визначити не вдається, перистальтика кишечника буває, як правило, посиленою.
Гострий панкреатит. В анамнезі у хворих із цією патологією є жовчнокам'яна хвороба, порушення дієти та вживання алкоголю. Стан їх із самого початку захворювання тяжкий. Біль буває значно інтенсивнішим, ніж при апендициті, зосереджується у верхній половині живота й носить оперізуючий характер. Блювота багаторазова і не приносить хворим покращання.
Перфоративна виразка шлунка й дванадцятипалої кишки. Діагностичні труднощі при цій патології виникають лише в окремих випадках. Найчастіше вони можуть бути у хворих із прикритою перфорацією, коли порція шлункового соку витікає в черевну порожнину й затримується в правій клубовій ділянці, або ж у випадках атипових перфорацій. З огляду на це, треба пам'ятати, що біль при перфоративній виразці значно інтенсивніший в епігастральній, а не в правій клубовій ділянці. На оглядовій рентгенограмі органів черевної порожнини під правим куполом діафрагми знаходять щльний__газ.
Апоплексія яйника частіше буває в молодих жінок і, як пра-вило, на 10-14 день після менструації. Біль у хворих з'являється раптово й іррадіює в стегно й промежину. На початку захворю-вання може виникати колапс. Проте загальний стан хворих страж-дає незначно. Коли в живіт виділилось мало крові, то через деякий час затихають усі ознаки патології органів черевної порожнини. При значній же крововтраті з'являються ознаки, характерні для гострої анемії. Живіт частіше м'який і болючий внизу (позитивний симптом Куленкампфа: різкий біль під час пальпації живота й відсутнє напруження м'язів передньої черевної стінки).
При пункції заднього склепіння отримують кров, що не згортається.
Позаматкова вагітність. Необхідність диференціювати гострий апендицит із перерваною позаматковою вагітністю виникає тоді, коли при огляді хвора скаржиться лише на біль внизу живота, більше справа, тобто, коли відсутня класична клініка порушеної позаматкової вагітності. З огляду на це, треба пам'ятати, що при позаматковій вагітності декілька днів перед її порушеннням внизу живота може бути переймистий біль, інколи ж із вагіни з'являються виділення "кавового" кольору. В анамнезі часто наявні гінекологічні захворювання, аборти й патологічний перебіг вагітності. Для клінічної картини таких хворих притаманна раптова поява інтенсивного болю внизу живота. Часто виникає короткочасна втрата притомності. При пальпації болючість буває локалізованою значно нижче, ніж при апендициті, живіт м'який, визначають позитивний симптом Кулен-кампфа. Про вагітність свідчать порушення менструального циклу, характерні зміни в молочних залозах, піхві й матці. Під час вагінального обстеження інколи вдається пропальпувати збільшену трубу матки. Температура тіла частіше нормальна. Якщо крововтрата невелика, то змін в аналізі крові немає. Переконливим доказом порушеної позаматкової вагітності треба вважати кров темного кольору, одержану при пункції заднього склепіння піхви.
Гострий холецистит. Високе розміщення червоподібного відростка в правій половині живота при його запаленні може вик-ликати клініку, дещо подібну до гострого холециститу. Але на відміну від апендициту, у хворих із холециститом біль інтенсивніший, має колікоподібний характер, локалізується в правому підребер'ї й іррадіює в праве плече й лопатку. Відсутня також епігастральна фаза. Напад болю може виникати після прийому жирної й гострої їжі, супруводжуватись нудотою й багаторазовою блювотою жовчю.
В анамнезі у хворих часто є дані про жовчнокам'яну хворобу. При огляді виявляють інтенсивну болючість у правому підребер'ї, збільшений жовчний міхур і позитивні симптоми Мерфі й Ортнера.
Правобічна ниркова коліка. Для цього захворювання прита-манні різкий біль у животі на рівні нирки і в попереку, гематурія й дизурічні явища, які можуть мати місце при подразненні сечоводу запаленим відростком. Інтенсивність болю при нирковій коліці - одна з основних відмінностей від гострого апендициту. Біль спочатку з'являється в попереку й іррадіює вниз за ходом сечоводу в статеві органи й передню поверхню стегна. Вирішальною в діагностиці є оглядова урограма, а при необхідності - хромоцистоскопія. Відсутність функції нирки справа достовірно дозволяє виключити діагноз гострого апендициту.
В ~ Г
Рис. 3.3.2. Етапи антеградної апендектомії: А - доступ Волковича-Мак-Бурнея; Б - пошарове розкриття черевної порожнини; В - мобілізація червоподібного відростка; Г - перев'язка червоподібного відростка біля основи та його відрізання;
ж
Рис. 3.3.2. Продовження:
Д - накладання кисетного шва;
Е - занурення кукси червоподібного
відростка й накладання 2-подібного
шва;
Ж - пошарові шви на рану.
Тактика і вибір методу лікування
Як свідчить досвід хірургів усього світу, при гострому апендициті своєчасна операція є єдиним ефективним методом лікування.
Доступ для апендектомії повинен найкраще забезпечити ви-конання операції. У типових випадках це може бути розріз Вол-ковича-Мак-Бурнея.
При знеболюванні перевагу варто віддати методам загально-го характеру. Коли під час операціїапендикулярний відросток без особливих труднощів можна вивести в рану, виконують анте-градну апендектомію. На затискачах відрізають і перев'язують його брижу. Біля основи апендикс перетискують, перев'язують і перерізають. Куксу обробляють антисептичним розчином і перитонізують за допомогою кисетного шва (рис. 3.3.2).
Якщо ж у рану виводиться лише основа відростка, а верхівка фіксована в черевній порожнині, то раціональніше провести ретроградну апендектомію (рис. 3.3.3). При цьому відросток біля основи перерізають між двома лігатурами. Куксу обробляють антисептиком і перитонізують. Після цього видаляють апендикулярний відросток у напрямку від основи до верхівки. За показаннями операцію закінчують дренуванням черевної порожнини (деструктивний апендицит, випіт у черевній порожнині, капілярна кровоточивість із ложа). В останні роки успішно проходять опрацювання й апробацію лапароскопічні методи апендектомії.

 
 

Цікаве

Загрузка...