WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Використання цинку оксиду(ZnO) в технології лікарських форм - Реферат

Використання цинку оксиду(ZnO) в технології лікарських форм - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Використання цинку оксиду(ZnO) в технології лікарських форм
План
1. Вступ.
2. Фізико - хімічна характеристика речовини.
3. Джерела одержання лікарської чи допоміжної речовини.
4. Значення речовини в обміні речовин.
5. Імунореабілітація дітей, які часто хворіють, за допомогою оксиду цинку
6. Технологія виготовлення порошку з цинком оксидом.
7. Виготовлення супозиторії в склад якої входить цинк оксид.
8. М'які лікарські форми з цинком оксидом:
5.1 мазі;
5.2 пасти.
9. Висновок.
10. Список використаної літератури.
Вступ
При виготовленні екстемпоральних лікарських форм провізор аптеки повинен володіти певними знаннями, що до фізико-хімічних властивостей речовин і правилами технології. Оскільки при змішуванні речовин різних за своїми властивостями можуть спостерігатися різноманітні несумісності (фізичні, хімічні, фармакологічні і ін) для запобігання яким може бути використано заміна речовини або інша дія.
Використання лікарських речовин зокрема цинку оксиду в приготуванні ліків має свої особливості ведення в ту чи іншу форму в залежності від складу пропису.
Фізико - хімічна характеристика
Цинку оксид - білий, іноді з жовтуватим відтінком аморфний порошок без запаху. Практично нерозчинний у воді та спирті, розчинний у розчинах лугів, розведених мінеральних кислотах. Поглинає вуглекислоту повітря і перетворюється на цинку карбонат основний. Тому його зберігають у добре закупореній тарі.
Джерела одержання лікарської чи допоміжної речовини
Цинку оксид одержують такими способами :
1. Прожарюванням цинкового шпату :
ZnCO3 ZnO + CO2
2. Прожарюванням при 2500 С свіжоосадженого основного цинку карбонату, який добувають із цинку сульфату за реакцією :
5ZnSO4 + 5Na2CO3 + H2O 2ZnCO3*3Zn(OH)2 + 5Na2SO4 + 3CO2
2ZnCO3*3Zn(OH)2 5ZnO + 2CO2 + 3H2O
Значення речовини в обміні речовин
Недостатність надходження цинку в організм викликає широку патологію: призупинення росту, недорозвиненість мозку, порушення зору, підвищена чутливість до інфекційних захворюваннях, порушення функцій простати, безпліддя, порушення кровотворення, ураження шкірних покривів, з'являється втрата відчуття смаку і запаху, відшарування і утворення білих плям на нігтях, угрі, затримка статевого розвитку, випадання волосся, підвищений рівень холестерину, послаблення гостроти нічного бачення, імпотенція, послаблення пам'яті, повільне загоєння ран.
Цинкозалежні є такі життєво необхідні гормони, як інсулін, кортикотропін, соматотропін, гонадотропін. Цинк входить в склад більш ніж 80 ферментів в організмі людини.
Також цинк відіграє важливу роль в метаболізмі РНК і ДНК, в функціонуванні Т-клітинного імунітету, в метаболізмі ліпідів і білків. Цинк може корегувати адаптаційні механізми при гіпоксемічних станах, підвищувати ємнісні і транспортні можливості гемоглобіну по відношенню до кисню.
Цинк зменшує неспецифічну проникність мембран клітин, який являється їхнім протектором, і бере участь в блокуванні фіброзу. Поряд з цим, цинк володіє антиоксидантними властивостями, а також підвищує дію інших антиоксидантів.
Дефіцит цинку впливає на статеву функцію організму, а також на функцію інших систем і органів. Недостатність цинку у вагітних жінок може визвати аненцефалію у плода.
Добова потреба в цинку становить 12-20 мг. Найбільша кількість цинку знаходиться в субпродуктах, в м'ясних продуктах, в не шліфованому рисі, грибах, морських продуктах, яйцях, гірчиці, фісташках.
Імунореабілітація дітей, які часто хворіють, за допомогою оксиду цинку
Рівень захворюваності на гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) залишається високим дотепер і багато в чому зумовлений наявністю контингенту дітей, які часто хворіють (ДЧХ). В розвитку повторних ГРЗ доведена суттєва роль імунного дисбалансу. В свою чергу збудники ГРЗ пригнічують резистентність організму, одним із показників якої виступає фагоцитарна активність периферичної крові (ФАН). Посилення ФАН призводить до генерації активних форм кисню та розширення зони запалення, що супроводжується порушенням ліпоперекисного гомеостазу. Ця обставина зумовлює необхідність застосування імуноактивних препаратів з антиоксидантними властивостями для реабілітації дітей, які часто хворіють на ГРЗ. Клініко-імунологічне дослідження 179 дітей, які часто хворіють, у періоді клінічного благополуччя визначило у них імунний дисбаланс з переважним пригніченням Т-клітинної ланки імунітету за відносним гіперсупресорним варіантом та порушення фагоцитарної активності нейтрофілів периферичної крові (ФАН).
Застосування оксиду цинку із загальнооздоровчими заходами у 113 дітей віковими дозами протягом 3-4 тижнів сприяло вираженій позитивній динаміці показників імунного статусу, нормалізації процесів пероксидації ліпідів та антиоксидантного захисту. Завдяки цьому у ДЧХ, які перебували під спостереженням, поліпшилися показники здоров'я, знизився рівень захворюваності на ГРЗ за середніми даними в 1,7 рази, скоротився перебіг одного епізоду захворювання на 2,3+-0,6 дня за рахунок зменшення частоти бактеріальних ускладнень.
У 66 ДЧХ, які отримали тільки загальнооздоровче лікування, рівень захворювання на ГРЗ, кількість випадків ускладненого перебігу суттєво не змінилися, зберігалися порушення імунного статусу та ліпоперекисного гомеостазу різного ступеня. Отримані дані дозволяють рекомендувати оксид цинку для імунореабілітації дітей, які часто хворіють.
Технологія виготовлення порошку з цинком оксидом
Порошки - тверда лікарська форма для внутрішнього і зовнішнього застосування, яка складається з однієї або декількох речовин і має властивість сипучості.
Оксид цинку (Zincum oxydatum) ZnО. Оксид цинку практично не розчинний у воді й у спирті, розчиняється в розведених мінеральних кислотах і в оцтовій кислоті. Може адсорбувати вуглекислий газ з повітря, при накалюванні стає лимонно-жовтий, при охолодженні - знову білий. При збовтуванні з водою утворює лужну реакцію.
Приклад
Rp.: Dermatoli 5,0
Zinci oxydi 10,0
Talci 15,0
Misce, fiat pulvis.
Da. Signa: Присипка при виразках.
У ступці подрібнюють цинку оксид, потім поміщають дерматол і змішують. До отриманої маси порошків додають (при змішуванні) тальк. Про якість однорідності судять по рівномірності забарвлення суміші порошків (дерматол - забарвлена речовина).
Виготовлення супозиторії в склад якої входить цинк оксид
Супозиторії - дозовані лікарські форми, тверді при кімнатній температурі і розплавляються або розчиняються при температурі тіла. Назва "супозиторії" - збірний термін, присвоєна групі лікарських форм, призначених для введення в легко доступні порожнини тіла, природні канали і патологічні отвори.
Приклад
Rp.:Zinci oxydi 0,25
Acidi borici 0,1
Masse gelatinosae quatum satis
Misce, fiatpessarium.
Da tales doses № 10
Signa: По 1 песарію на ніч.
Суспензійні вагінальні супозиторії на драглеподібній/желатино/гдіцериновій основі з вмістом нерозчинних речовин понад 5 %. Об'єм гнізд форми забезпечує вихід песаріїв на жировій основі масою 4,0 г.
Оскільки замісні коефіцієнти для лікарських речовин розраховані для жирової основи, то доцільно робити розрахунок за останньою, а потім перераховувати на желатино-гліцеринову основу.
Для виготовлення 10 песаріїв тільки з жирової основи (без лікарських речовин) її потрібно було взяти 40,0 г. З огляду на об'єм, який займуть 2,5 г цинку оксиду, масу жирової основи необхідно зменшити, використовують відповідні коефіцієнти заміщені лікарських речовин.
Використовуючи зворотний коефіцієнт заміщення (1/Еж) для цинку оксиду, рівний 0,25, знаходять необхідну кількість основи:
40,0 - (0,25 х 10) х 0,25 = 39,375 " 39,4 г.
Для переходу від жирової основи до желатино-гліцеринової

 
 

Цікаве

Загрузка...