WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Використання спирту етилового в технології лікарських форм - Курсова робота

Використання спирту етилового в технології лікарських форм - Курсова робота


Курсова робота
на тему:
Використання спирту етилового в технології лікарських форм
План
Вступ
1. Витяг з ДФ Х, що регламентує фізико-хімічні властивості та якість спирту етилового.
2. Фармакологічні властивості етилового спирту.
3. Розведення спиртових розчинів.
4. Особливості технології спиртових розчинів.
5. Використання спирту етилового для приготування різноманітних лікарських формах.
6. Спирт етиловий в авторських прописах.
7. Оцінка якості і оформлення спиртових розчинів до відпуску.
8. Нормування вiдпуску спирту етилового.
Додатки
Висновок
Література
Вступ
Спирт етиловий (Spiritus aethylicus). Загальна формула - С2Н5ОН.
Синонiми: Винний спирт (Spiritus vini). За своїми фармакологiчними властивостями спирт етиловий належить до наркотичних речовин жирного ряду.
В медичній та фармацевтичній практиці застосовується етанол, одержуваний шляхом зброджування сировини, що містить полісахариди, в основному, картоплі та зерна. Етанол іншого походження для приготування лікарських форм не використовується у зв'язку з присутністю недопустимих домішок (спирт метиловий та інші сполуки).
Найчастiше спирт етиловий застосовується як зовнiшiй антисептичний та подразнюючий засiб для обтирань, компресiв i т.д. Спирт етиловий широко використовують в рiзних розведеннях для виготовлення настоянок, екстрактів i лiкарських форм для зовнiшнього використання, куди вiн входить як розчинник, дiюча або допомiжна речовина.
1. Витяг з ДФ Х, що регламентує фізико-хімічні властивості та якість спирту етилового
Спирт етиловий
Spiritus aethylicus
Гідроксиетан
Опис
Прозора безколірна, рухома, летка рідина з характерним спиртовим запахом і пекучим смаком. Кипить при температурі 78°С. Легко загорається, горить синюватим бездимним вогнем.
Розчинність
Змішується у всіх співвідношеннях з водою, ефіром, хлороформом, ацетоном та гліцерином.
Зберігання
В добре закупореній тарі, в прохолодному місці.
2.Фармакологічні властивості етилового спирту
Спирт етиловий проявляє резорбтивну, місцевоподразнюючу, рефлекторну і протимікробну дії.
Проявом резорбтивної дії етанолу є його вплив на ЦНС. Спочатку він послаблює процеси гальмування в корі головного мозку, що проявляється порушенням пам'яті, критичного мислення, виникненням невмотивованої самовпевненості, надмірної балакучості, рухливості. Далі алкоголь послаблює також процеси збудження та пригнічує вищу нервову діяльність, тому в людини знижується розумова та фізична працездатніцсть, зникає відчуття втоми.
При нанесенні спирту на шкіру та слизові оболонки з'являється гіперемія, а відволікаючий ефект спричиняє тимчасовому зникненню болю. Рефлекторно стимулюючи трофічні процеси, він впливає на геодинаміку. На цих властивостях ґрунтується використання спирту для виготовлення різноманітних лікарських форм: компресів, лініментів які застосовуються при запальних захворюваннях внутрішніх органів, м'язів, нервів, суглобів. Здатність спирту у великих концентраціях коагулювати білок, тобто проявляти в'яжучу дію, використовують при лікуванні опіків. Також його вживають внутрiшньо при гангренi чи абсцесi легень у виглядi 20-30% розчину в стерильному iзотонiчному розчинi NaCl або в водi для iн'єкцiй.
На мікроорканізми (крім спорових форм) спирт впливає бактерицидно. Таку дію він починає проявляти вже в 20% концентрації. Проте найчастіше використовують спирт 70%, адже при знезаражуванні шкіри він проникає в неї глибоко, досягаючи сальних і потових залоз , забезпечуючи цим високий антисептичний ефект у найближчі хвилини.
3. Розведення спиртових розчинів
Приготування спиртових розчинв регламентується наказом МОЗ України №197 вiд 07.09.93. При приготуваннi спиртових розчинiв, якщо немає iнших вказiвок, використовують спирт етиловий. Якщо мiцнiсть етанолу зазначена у вiдсотках, слiд розумiти об'ємнi вiдсотки. Якщо мiцнiсть спирту не зазначена у пропису то використовують 90%. Якщо на спиртовий розчин є затверджена АНД, то використовують спирт цiєї мiцностi, яка зазначена в АНД. Готуючи рiдкi лiкарськi форми до складу яких входить етиловий спирт, його дозують за об'ємом, а готуючи iн'єкцiйнi розчини - за масою.
Спиртовi розчини лiкарських засобiв, що випускаються фармацевтичними пiдприємствами, дозволяється готувати в аптецi за рецептами у вiдповiдностi з iснуючою на них АНД. Номенклатура цих спиртових розчинiв наведена в додатках наказу №197.
Міцність спирту визначають за допомогою спиртометрів, рефрактометричним методом або за густиною спиртового розчину. Розбавлення спирту водою або змішування водно-спиртових розчинів різної концентрації є повсякденними операціями в аптеці.
В аптечній практиці використовується етанол різної концентрації. Вихідною концентрацією є 95%, також використовується 90 %, 70% та 40 %. Якщо концентрація спирту в рецепті не зазначена, готуємо 90 %.
Спирт етиловий 95%
Суміш спирту з водою, яка мiстить 95-96% за об'ємом етилового спирту. Прозора безколiрна летуча легко горюча рiдина, яка має характерний спиртовий запах i пекучий смак. Горить синюватим полум'ям. У всiх спiввiдношенях змiшується з водою, ефiром, хлороформом. Густина 0,812-0,808. Температура кипiння 780С.
Спирт етиловий 90%
Змішують 927,0 етилового спирту 95% і 73,0 води. Густина 0,830-0,826, що відповідає вмісту С2Н5ОН 90-91% (об.).
Спирт етиловий 70%
Змішують 675,0 етилового спирту 9-5% і 325,0 води. Густина 0,886-0,883, що відповідає вмісту С2Н5ОН 70-71% (об.).
Спирт етиловий 40%
Змішують 360,0 етилового спирту 95% і 640,0 води. Густина 0,949-0,947, що відповідає вмісту С2Н5ОН 39,5-40,5% (об.).
Якщо в рецепті не зазначена концентрація етанолу, то відповідно до вказівки ДФ Х застосовують 90 % етанол. Виключення складають 5 % і 10 % розчини йоду, що готують по прописі ДФ X, а також деякі розчини, що мають іншу аналітично-нормативну документацію.
Оскільки в аптеки, як правило, надходить 95- 96 % етанол, а також етанол більш високої концентрації, то розведення його водою до потрібної міцності є обов'язком провізора-технолога. При цьому спостерігається явище контракції - зменшення обєму суміші в порівнянні із сумою об?ємів вихідних рідин внаслідок утворення спиртогідратів різного складу. Одночасно виділяється тепло, температура суміші підвищується. Так, при змішуванні 1000 мл етанолу і 1000 мл води виходить не 2000 мл суміші, а всього лише 1930 мл. З огляду на явище контракції, розведення етанолу водою до потрібної міцності вимагає проведення попередніх розрахунків. Для цього служать алкоголеметричні таблиці ДФ X.
Зберігають спиртові розчини в добре закупореній тарі (штангласах) з зазначенням відповідної концентрації.
В наказі МОЗ України № 197 від 07.09.93 р. наведені таблиці, в яких вказується відповідність об'ємів (мл) етилового спирту різної концентрації масі (г) спирту (при температурі 20°С). Концентрація вихідного спирту дана в об'ємних процентах для 95; 96; 96,1; 96,2; 96,3; 96,4; 96,5; 96,7 % .
Для розрахунків використовують формулу розведення:
Х =
де X - кількість міцного спирту, мл;
V - кількість етилового спирту бажаної концентрації, мл;
A -

 
 

Цікаве

Загрузка...