WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Андреас Везалій – засновник сучасної анатомії - Реферат

Андреас Везалій – засновник сучасної анатомії - Реферат

навчальними посібниками. Але якими? Підручник Мондино не задовольняв його. Праці Галена буяли помилками. Жодна із книг по анатомії не містила ілюстративного матеріалу. Здоровий глузд педагога підказує Везалию, що якщо можна одержати наочний натуральний препарат, те, мабуть, можна з його зробити малюнок. Препарат не можна зберегти довго й до того ж він доступний деяким. Малюнок же, розмножений у друкарні у великій кількості екземплярів, послужить на користь сотням студентів. Так народилася ідея створення ілюстрованої навчальної допомоги з анатомії.
Перетворення в життя згаданої ідеї Везалий не відкладає в довгий ящик. Уже в 1538р. він одержує із друкарні "Шість анатомічних таблиць" - анатомічний атлас, підготовлений їм разом з художником Калькаром і виданий у Венеції.
ВИДАННЯ АНАТОМІЧНИХ ТАБЛИЦЬ
Перше видання таблиць збереглося в бібліотеках миру в ліченому числі екземплярів. Перевидання таблиць в 1874 р. в Англії й в 1920 р. у Німеччині й докладні коментарі до них Зингера й Робіна (1946) дозволили познайомитися з ними широкому колу читачів.
с 1539 по 1542 р. був написаний весь текст, виготовлено близько 200 оригінальних малюнків, перенесених у вигляді гравюр на дерев'яні блоки. Складним шляхом з Падуи через Венецію блоки доставлялися в Базель до видавця Опорину й там, у швейцарських друкарнях пускалися до друку. В 1543 р. дивна по напруженості, погодженості й організованості робота була закінчена. Книга Везалия побачила світло.
Майже всю першу половину 1543 р. Везалий провів у Базелі у зв'язку з випуском книги. Там він організував кілька анатомічних демонстрацій. З особливим старанням він трудився над виготовленням кістяка людини. Цей кістяк, подарований Везалием Базельському університету, зберігається по теперішній час.
Везалий уперше написав анатомію на підставі фактів, точно встановлених при розкритті трупа. Результатом цього було руйнування догм Галена й всі наступні відкриття в анатомії. Природно, що вихід книги Везалия зробив величезне враження. Лише невелика частина утворених лікарів була готова прийняти відразу істини нової анатомії. Чимале число осіб стало шанувальниками Везалия після ознайомлення з його книгою. Але були й такі, які неприязно зустріли нешанобливість Везалия стосовно Галену. Інші під впливом особистої заздрості стали відшукувати в його книзі слабості й помилки.
Найбільш лютим супротивником Везалия став його колишній учитель паризький анатом Сильвий. У своєму памфлеті (Париж, 1551) Сильвий назвав Везалия "божевільним дурнем, що своїм смородом отруює повітря в Європі".
Сильвий не міг простити Везалию те, що він випередив його в опублікуванні монументального анатомічного трактату. На прохання висловити думка із приводу книги Везалия Сильвий відповів лайкою й вимогою публічного вибачення за образу пам'яті Галена. Стриманий і твердий лист Везалия Сильвию збереглося в архіві. "Мені не від чого відрікатися, - писав він. Я не навчився брехати. Ніхто більше мене не цінує всі те гарне, що є в Галена, але коли він помиляється я поправляю його. Я вимагаю зустрічі із Сильвием у трупа, тоді він зможе переконатися, на чиїй стороні правда".
Професор Євстахій у Римі покритикував книги Везалия під видом захисту Галена. Євстахій був Ерудованим анатомом, що претендував на звання некоронованого короля анатомів миру. Але аргументація Євстахія не стільки била по Везалию, скількох по Галену.
Важко було залишатися спокійним. Навколо Везалия замикалося коло недоброзичливців. Виклик був прийнятий. Везалий включається в боротьбу за торжество нової анатомії. Він уже не стільки професор для студентів, скільки діяльний пропагандист передового навчання. Він організує публічні анатомічні демонстрації в Падуе, Болоньї, Пизе. Його полемічний дарунок ярок, його докази бездоганні. З незвичайним ентузіазмом він запрошує до секційного стола своїх опонентів і критиків. Гарячі суперечки захоплюють тисячі допитливих розумів. Навряд чи можна було придумати кращий метод агітації за впровадження нових поглядів. Протягом 1543-1544 р. Ім'я Везалия оточене славою, його із тріумфом зустрічає молодь, але підступи явних і таємних ворогів не припиняються. За спиною багатьох опонентів коштує католицька церква. Її сховані механізми пускаються в хід. На шляху Везалия поступово виникає стіна відчуження. Якщо в Італії йому вдається відстоювати свої позиції, то у Франції, Бельгії, Швейцарії верх беруть ненависники нової анатомії.
Натрапивши на організований опір, Везалий не витримує і їде з Італії в Брюссель. Це не було простою зміною місця роботи й проживання. Як учений Везалий переживав особисту драму. Він порвав з улюбленою наукою. Подавлений нападками й пригноблений безсиллям розсіяти отрута наклепу, проклинаючи владу неуцтва, він знищив всі свої рукописи.
У часи Везалия лікарі вибирали заняття, не зв'язуючи себе з обмеженим колом питань. Вони одержували підготовку в математику, географії, філософії, теології. Везалий уважав себе лікарем й анатомію розглядав як складову частину медичної науки в цілому. Отже, пориваючи з анатомією, він обирав іншу сферу застосування своїх лікарських знань. Більше різким була зміна обстановки й методів дослідження. Але Везалий, як видно, не міг надійти інакше. Йому здавалося, що геній продовжує жити, все-таки інше мертво. Принаймні такий афоризм він поставив у підписі під одним з малюнків своєї праці.
Праця Везалия, виношений і вистражданий протягом 5 років ціною безсонних ночей і неймовірного. напруги моральних сил, міг служити зразком наукового подвигу. Сам Везалий у передмові до своєї книги "In соrроris..." писав, що він не зміг би стати анатомом, якби обмежився грубими демонстраціями, які влаштовували на заняттях по анатомії неписьменні цирюльники. Потрібно було ниспровергнуть ярмо догматиків і навчитися анатомії людини на тілі самої людини, прагнучи проникнути в усі) складності його будови, Везалий рішуче відхиляв обвинувачення його в неповазі до Галену й уважав, що у виправленні помилок не провина його, а заслуга й що опошляють пам'ять Галена ті, хто рабськи, всупереч правді повторює й закріплює недоліки свого кумира.
Підводячи підсумки діяльності Везалия в падуанский період, треба, сказати, що саме в цей період за короткий строк він виконав працю, що принесла йому велику славу. Одночасно слід зазначити те прогресивне, що він зробив за цей час для поліпшення університетського курсу анатомії.
З діяльності Везалия почалися глибокі реформи у викладанні анатомії. Досить зрівняти зображення секції трупа на фронтисписе книги Везалия йзамальовок занять по анатомії в книгах Мондино й Карпи, щоб стала зовсім ясної принципова різниця методик викладання. Калька? зобразив Везалия одночасно в ролі лектора, прозектора й демонстратора. Але ж у Мондино лектор лише читав текст підручника, демонстрував же частини трупа цирюльник. Таким чином, Везалий уперше почав читати анатомічні лекції не по книзі, а по трупі й кістяку.
Звичайно, реформа викладання анатомії послужила поштовхом до зміни методів викладання й інш медичних наук. Важливо помітити, що при цьому успіхи у вивченні анатомії й медицини не залишалися надбанням одного університету, а поширювалися по всіх країнах. Інтернаціональний характер університетів виявився надзвичайно сприятливим для розвитку науки й для вдосконалювання педагогіки. Лекції й демонстрації Везалия відвідували студенти-італійці,

 
 

Цікаве

Загрузка...