WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Життя і діяльність М.Ф. Гамалії - Реферат

Життя і діяльність М.Ф. Гамалії - Реферат

з бактеріології в Одеській зуболікарській школі І. І. Марголіна.
3. Епідемії та мікроби.
Багато сил М. Ф. Гамалія віддав практичній боротьбі з епідеміями. Під час спалаху бубонної чуми в Одесі (1902) він шукає нові шляхи боротьби з чумою. Він виявив у порту і місті чумних пацюків, установив факт передачі збудника чуми чорними корабельними пацюками. Організував спеціальні загони тотального винищення пацюків. За 12 днів роботи було знищено 40 тис. гризунів.
В 1910-1913 pp. M. Ф. Гамалія - редактор журналу "Гігієна і санітарія". Проблеми рідної землі завжди хвилювали його. Він був переконаний, що причини соціальних лих, у тому числі й епідемій, полягають в умовах життя людей. Заразніхвороби, особливо епідемії, М. Ф. Гамалея вважав недопустимими негараздами в житті нормального людського суспільства. Він говорив: "...заразные болезни устранимые, смерть от них должна приравниваться к смерти насильственной или к самоубийству...".
В 1908-1916 pp. M. Ф. Гамалія вивчав епідеміологію висипного та поворотного тифів, боровся з ними. Поворотний тиф тоді називали "болезнью ночлежных домов", тому що він розповсюджувався серед мешканців цих притулків бідноти, що опустилися на соціальне дно. М. Ф. Гамалія навіть очолив своєрідну організацію - "Совещание ночлежных врачей". Вивчаючи тифи, він здійснив багато дослідів з вошима, довівши, що вони є переносниками збудників висипного і поворотного тифів, виготовив вакцину проти висипного тифу. Вчений обгрунтував протиепідемічне значення дезінсекції як комплексу протиепідемічних заходів, націлених на знищення комах-переносників інфекційних хвороб. Ним введено в практику протиепідемічної роботи термін "дезінсекція". Приблизно в ті ж роки Шарль Ніколь в Тунісі довів експериментально роль вошей у передаванні збудників тифів, за що йому було присуджено Нобелівську премію (1926).
В 1910 p. M. Ф. Гамалію запросили на посаду бактеріолога вченої ради і він остаточно переїздить до Петербурга. Вже тоді він запропонував і відстоював ідею створення централізованого державного контролю сироваток, вакцин й інших бактеріологічних препаратів. Ця ідея була реалізована Л. О. Тарасе-вичем у 1919 р.
В 1912 р. М. Ф. Гамалія змінює В. О. Губерта на посаді директора Інституту щеплень проти віспи. Як визнавало Міністерство внутрішніх справ Росії, боротьба з натуральною віспою в ті часи в Росії проводилася незадовільно, не охоплюючи щепленнями навіть дітей дошкільного віку. Від натуральної віспи в 1902 р. в Росії загинуло 42 тис. осіб, багато хто з тих, що одужали, залишилися сліпими. В 1910 р. на віспу захворіло 165 тис. осіб. Перша світова війна, революційна ситуація в Росії сприяли погіршенню соціально-економічних умов у країні, активізації епідемічного процесу заразних хвороб. Як писав перший Нарком охорони здоров'я Російської Республіки Семашко, обстановка в 1918 р. у країні була такою, що 3/4 сил доводилося витрачати на безпосередню боротьбу з епідеміями. На VII Всеросійському з'їзді Рад В. І. Ленін сказав: "Или вши победят социализм, или социализм победит вшей".
У складних економічних умовах М. Ф. Гамалія розробив інтенсивний метод виготовлення вакцини проти натуральної віспи, якою проведено загальне щеплення в Петрограді, а потім по всій країні. В 1919 р. було вироблено 3 млн доз вакцини, в 1920 - 4 млн, в 1923 - 10 млн. В 1919-1920 pp. прищеплено З млн чоловік, в 1921 р. - понад 5 млн, а 1923 році - майже 7 млн.
Як директор Інституту щеплень проти віспи і керівник підвідділу щеплень при Комісаріаті охорони здоров'я в Ленінграді М. Ф. Гамалія запропонував проект загального та обов'язкового щеплень проти віспи по всій країні. Завдяки цьому натуральну віспу в СРСР було еліміновано в 1936 р. Накопичений досвід ліквідації віспи на 1/6 частині земної кулі було запропоновано академіком В. М. Ждановим Всесвітній організації охорони здоров'я. В 1958 р. XI Асамблея WHO прийняла рішення про проведення систематичних робіт з ліквідації натуральної віспи в світі. Це було реалізовано в 1979 р. В травні 1980 p. WHO офіційно декларувала факт ерадикації натуральної віспи на Землі.
В 1923 p. M. Ф. Гамалея очолює вакцино-сироваткову комісію Петрограда. Першим головою комісії був Д. К. Заболотний (1918), другим - В. І. Не-дригайлов (1919-1923), третім - М. Ф. Гамалія (1923-1925). Коли епідемічне напруження в країні зменшилося, а робота комісії налагодилася, М. Ф. Гамалія попросив не обирати його більше до президії комісії. В ці роки він видає такі значні роботи, як-от: "Оспопрививание. Теоретическое и практическое руководство" (1924); "Оспа и оспопрививание" (1925); "Учение о невосприимчивости и вакцинах" (1928); "Исследования о бактериофагах и бактериолизинах" (1924); "Бактериофаги и кластиньи" (1925).
В 1930 p. M. Ф. Гамалія переселився до Москви, де розгорнув енергійну діяльність як організатор науки і педагог. Він був науковим керівником Центрального інституту епідеміології і мікробіології, членом Вченої медичної Ради Наркомздраву СРСР, науковим консультантом багатьох наукових і науково-практичних закладів, очолював кафедру мікробіології II Московського медичного інституту, керував науковим студентським гуртком. Він був одним із засновників Асоціації працівників науки і техніки, Загальносоюзного товариства з розповсюдження наукових і політичних знань. Жоден всесоюзний з'їзд мікробіологів, епідеміологів та інфекціоністів не відбувався без його активної участі та незмінного головування.
Під час Великої Вітчизняної війни М. Ф. Гамалія працював у Казахстані над питаннями боротьби з туберкульозом. У повоєнні роки він керував роботою своєї лабораторії при Інституті епідеміології і мікробіології АМН СРСР, виконував обов'язки члена різних вчених рад, консультував, багато писав. У 1946 р. він організував спеціальну лабораторію для вивчення мінливості та еволюції мікробів.
Діяльність М. Ф. Гамалії, націлена на добробут народу, високо оцінена радянським урядом. Йому присвоєно почесне звання заслуженого діяча науки РРФСР, нагороджено Державною премією, двома орденами Леніна, орденом Трудового Червоного Прапора і медалями, в тому числі "За доблестный труд в Великой Отечественной войне".
М. Ф. Гамалеія - автор понад 300 наукових праць. Він писав: "Фундаментом, на якому базуються справжні знання в медицині, є

 
 

Цікаве

Загрузка...