WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Горіх волоський : використання в медицині - Реферат

Горіх волоський : використання в медицині - Реферат


Реферат
Горіх волоський : використання в медицині
?
Свіжа натуральна сировина. Досить часто з лікувальною метою внутрішнього і зовнішнього застосування вживаємо натуральний сік рослини. Для цього з листя, незрілого плоду або околоплодника горіха волоського вичавлюємо свіжий сік, змішуємо з медом або чистий сік і застосовуємо для полоскання при запаленнях горла і вживаємо всередину по 1/2-1/3-1/4 чайної ложки на 0,5 стакани теплої води. Ранньою весною можна пожувати, висмоктавши сік, набряклі нирки горіха волоського, листя і молоді втечі, що розпускається. Проте слід мати на увазі, що сік з рослини горіха дуже концентрований і пекучий. Тому вживають його малими дозами. Вживаючи таким чином різні вегетативні органи горіха волоського, одержують різносторонню користь; збагатили організм вітамінами, коли відчувається їх недолік після зими; укріплюють ясна, зуби, вбивають патогенні мікроби в роті завдяки дії фітонцидів. І ще; по нашим спостереженням, після декількох хвилин жування листя горіха волоського дуже добре очищаються зуби - стають білосніжними.)
Крім того, листом, і особливо околоплодником, модницям можна підфарбовувати губи в коричневі і інші тони. Причому забарвлення це стійке і тримається декілька днів, а найголовніше, на відміну від губної помади, шкоди від неї немає, а навпроти, користь велика.
Аверін чай. В минулому столітті в Росії велику популярність придбав так званий Аверін чай, що складається з трьох рослин: квіти череди трибарвної (Biolens tripartita), квіти анютиних глазок (Viola tricolor) і листя горіха волоського (Juglans regia), який застосовувався проти золотухи, а також з великою користю, як пише І. Пантюхов, проти недокрів'я, висипи на голові і інших місцях, пухлинах лімфатичних залоз. Вживали витяжки з кожної рослини окремо або їх суміш (рівними частинами): на пляшку кип'ятку чайну чашку збору. При цьому рекомендували молочну і масляну їжу. Цей збір успішно використовували також у вигляді ванн для худосочних, страждаючих язвами людей, особливо золотушних дітей. На теплу ванну брали фунт і більше збору. Міцним розчином чаю також обмивали струпи на голові і всякі язви.
Є зведення в літературі, що в російській медицині листя горіха волоського цінувалося військовими лікарями в XVII в. як виключно добрий ранозагоювальний засіб. Відвар листя застосовували у вигляді примочок, пили його як чай, збагативши організм вітамінами. Цілющу силу горіха волоського російські лікарі спіткали своїм досвідом, нічого не знаючи про вітаміни і фітонциди, які були відкриті значно пізніше.
Водні горіхові витяжки. Якнайкраща форма приготування рослинних ліків - настоянки, які готують з свіжої або сухої лікувальної сировини. Найкориснішими, звичайно ж, є настоянки, приготовані з свіжої рослини. Проте свіжа сировина, як відомо, можна зібрати тільки в основному у весняно-літній період. Тому вже з ранньої весни слід поклопотатися про збагачення організму вітамінами. А на зиму сировину заготовлюють.
Водні витяжки роблять холодною або гарячіше кип'яченою водою.
Екстракція холодною водою. Для цього листя, незрілий плід, околоплодник горіха волоського свіжі (дрібно нарізуємо) або сухі (звичайно вже подрібнені) заливаємо холодною водою і в закритому скляному або емальованому посуді наполягаємо 4-7 ч. Сухої сировини звичайно беремо одну столову ложку на стакан води, сирого - в 2 рази більше. За нашими спостереженнями, екстракція речовин при холодному наполяганні триває в основному 3 ч, потім різко спадає. Про це свідчить і колір настоянки. Так, при холодній витяжці з сухого листя через годину настоянка набуває жовтого кольору, через 2 ч - жовто-бурий (схожий на лимонад), через 3 ч - коричневий, далі колір настоянки мало міняється. Після 24 ч екстрагування холодна настоянка залишається коричневою або блідо-червонувато-бурою або червонувато-бурою.
Екстракція гарячою водою. При гарячій формі наполягання свіжу або суху подрібнену рослинну сировину (листя, незрілі плоди, околоплодник) горіха волоського заливаємо гарячим кип'ятком і в закритому скляному або емальованому посуді наполягаємо 1-3 ч. При гарячому наполяганні екстракція речовин відбувається значно швидше - практично перші дві години. Надалі інтенсивність її падає. Так, через годину після початку наполягання сухого листя горіха волоського рідина має (по шкалі А. З. Бондарцева) жовто-бурий колір; через 2 ч - , бурий; через 3 ч - коричнево-бурий колір. В подальший годинник колір витяжки майже не змінюється. Через 24 ч горіхова настоянка набуває коричнево-бурого кольору (колір коньяку), стає в'язкою, пряною, з гіркуватістю, легким бальзамовим запахом. При більш слабих або більш сильних концентраціях набуває кольору світло-коричневого, коричневого, блідого червонувато-бурого, червонувато-бурого. Це говорить про те, що при гарячому способі приготування настоянки витяжка по хімічному складу більш концентрована і складна. Підтвердження цьому і більш темне забарвлення розчину.
Не дивлячись на обширні дослідження біохімічного складу екстрагованих речовин з лікарської сировини горіха волоського, все ж таки в перспективі вони вимагають більш детального вивчення. Водні настої проціджують і п'ють по 7з стакана три рази на день за 15-20 мін до їжі. Дітям об'єм витяжок зменшують в 2-5 разів в порівнянні з дорослими. Маленьким дітям дають по декілька крапель з дозволу лікаря.
Водні екстракти краще всього готувати свіжі - щодня. Якщо немає такої можливості, то готують на 2 дні і в закритому станів бережуть в холодильнику. Настої краще приймати в теплому вигляді, додаючи до них перед вживанням гарячу воду. Підігрівати настої не рекомендується. Більш сильне розведення витяжок з лікарської сировини сприяє кращому його засвоєнню, особливо це правило необхідно дотримувати при лікуванні дітей.
Приготування і вживання спиртної горіхової настоянки. Ще в минулих сторіччях з незрілих плодів горіха волоського, перегнаних із спиртом, одержували горілку, зміцнюючу шлунок. Крім того, робили настоянки на спирті і горілці, які служили відмінним засобом проти розладу шлунку. Про широке застосування спиртної витяжки в народній медицині пишуть М. А. Носаль і І. М. Носаль (1959).
Для спиртної настоянки беруть 10-15 незрілих плодів горіха волоського, швидко (з метою запобігання сильного окислення) нарізують їх тонкими кружечками і заливають 0,5 л горілки або 45-70°-ным спиртом. При наполяганні рослинної сировини в 96°-ном спирті деякі біологічно активні речовини руйнуються, тому чистий спирт необхідно розбавляти, доливаючи при цьому не менше за Узи (його об'єму) кип'яченої холодної води. Подрібнені плоди в спиртних розчинах краще всього наполягати в скляній банці, щільно закритою кришкою, при кімнатній температурі 14 днів. Потім рідину зливають і закупорюють в пляшках. Горіхова настоянка виходить ароматна, з бальзамовим запахом, червоно-коричневого, умбрового або темно-умбрового кольори, придатна для тривалого зберігання. Вживають горіхову настоянку всередину при болях,запаленнях шлунку і кишечника і особливо при їх розладах. Доза одноразового прийому 5-15 (до 30) мл спиртної настоянки на півстакана води, 3 рази на день перед їжею і, звичайно ж, тільки за узгодженням з лікарем. Для довідки: в одну чайну ложку входить 5 мл рідині, в одну десертну - 10 мл, в одну столову - 15 мл. Проте ще раз звертаємо вашу увагу, що дозволити прийом будь-яких ліків може тільки лікуючий лікар, оскільки це пов'язано з діагнозом, станом здоров'я, а також віком.
Так, наприклад, дітям залежно від віку об'їм настоянки зменшують в 2-5 разів. Маленьким дітям від

 
 

Цікаве

Загрузка...