WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лейкоплакія - Реферат

Лейкоплакія - Реферат

симптоматикою.
Для атипової форми м'якої лейкоплакії характерне помутніння CO щік, губ; інколи вона може мати вигляд злегка підвищеної над поверхнею CO білої опалесціюючої смужки або бляшки на рівні змикання зубів.
Клінічний перебіг різних форм лейкоплакії може ускладнюватись утворенням інших елементів ураження (тріщина, ерозія виразка), розростань, схильних до рецидивів, з можливим злоякісним переродженням.
З метою уточнення діагнозу лейкоплакії, крім клінічного стеження, вдаються до додаткових методів дослідження: стоматоскопи, цитологічного дослідження, біопсії.
При стоматоскопії початкова форма лейкоплакії являє собою осередок CO білясто-матового відтінку, плоска - потовщення епітелію з хронічним запальним процесом підлеглих тканин. Підвищена форма характеризується різко потовщеним шаром зроговілого епітелію; верукозна - височіючим нашаруванням епітелію з сосочковими розростаннями, що чергуються із звичайним кератозом.
Інформативним є люмінесцентне дослідження, при якому простежується закономірність змін інтенсивності кольору світіння ділянок ураження. Так, білясто-блакитний колір спостерігається при початковій лейкоплакії, блакитний - при плоскій; малоінтенсивне світіння з жовтуватим відтінком з переходом у фіолетовий характерне для підвищеної лейкоплакії, фіолетове - для верукозної, коричневе - ерозивно-виразкової.
Диференціальна діагностика. Для постановки остаточного діагнозу лейкоплакію необхідно диференціювати від інших проявів кератозу CO, а також деяких захворювань, що супроводжуються нашаруванням білих бляшок тощо.
Від червоного плескатого лишаю (ЧПЛ) лейкоплакія відрізняється відсутністю полігональних папул, що утворюють при злитті характерний малюнок (мережива, кільця, листа папороті, морозних візерунків, сітки Уїтхема та ін.). Важливо враховувати при цьому "улюблену локалізацію" елементів ураження: лейко-плакічна бляшка найчастіше трапляється на CO щік та в кутах рота у вигляді трикутника, основа якого звернена до кута рота.
При ЧПЛ елементом ураження є папула. Папули полігональної форми, як правило, розміщені симетрично, частіше в ретромолярному просторі. На червоній каймі губ папули ЧПЛ мають застійно-жовтий колір (тимчасом як бляшки лейкоплакії - сірувато-білі). Набагато полегшує діагностику ЧПЛ наявність частого висипу папул на шкірі.
Червоний вовчак характеризується тріадою: кератоз, еритема, рубцева атрофія. Від лейкоплакії він відрізняється наявністю останніх двох симптомів.
Папульозні сифіліди спостерігаються при вторинному сифілісі CO. Вони мають вінець запалення по периферії, а мацерований сірувато-білий епітелій на поверхні папул при наполегливому зскрібанні знімається, відкриваючи ерозію м'ясо-червоного кольору.
Гіперпластичній кандидоз, пліснявка інколи можуть бути помилково прийняті за лейкоплакію через наявність білих бляшок нальоту на поверхні CO. Однак при кандидозі цей наліт знімається і за допомогою мікроскопії в ньому виявляють гриби.
Лікування. Передусім необхідна ретельна санація ротової порожнини. Потрібно виявити і усунути всі подразнювальні фактори, провести лікування карієсу і його ускладнень, систематично видаляти зубну бляшку, над- і під'ясенний зубний камінь. Важливим лікувальним заходом є раціональне зубне протезування (безпаєчні, цільнолиті конструкції протезів, використан-ня благородних металів, знімні пластинчасті протези із безбарвної пластмаси та ін.). Дуже важливо своєчасно виявити і усунути гальваноз ротової порожнини, зумовлений пломбами з амальгами або різнойменними металами ортопедичних конструкцій зубних протезів.
Обсяг місцевого лікування залежить від форми лейкоплакії. Патогенетичними завданнями є усунення гіперкератозу, а також нормалізація процесу кератинізації епітелію. Ці завдання вирішуються використанням медикаментозних, фізіотерапевтичних і хірургічних методів лікування. З метою усунення гіперкератозу при початковій, плоскій і підвищеній формах лейкоплакії у випадках, коли зроговіння поступово не зникло після ретельної санації і усунення подразників, використовують кератолітичні засоби (3-5-10% саліцилова кислота, настої льонку, чистотілу, листків суниці). З успіхом для цього застосовують похідні етиленамідів (бензотеф, тіотеф, фторбензотеф) як для аплікацій, так і для введення методом електрофорезу (20 25 сеансів на курс лікування). При ерозивно-виразковій формі лейкоплакії першочерговим завданням є відновлення цілісності епітелію, для чого використовують тактику, що прийнята для лікування виразково-некротичних уражень СОПР. За потреби ч метою очищення виразкових дефектів проводять їх оброблення протеолітичними ферментами, застосовують протизапальні т;і кератопластичні засоби: ретинол, токоферол, препарати рос линного походження (олію обліпихи, мазь календули), про поліс, солкосерил, кортикостероїдні мазі ("Синалар", "Лорин ден", "Фторокорт", преднізолонову та ін.).
Ерозивно-виразкова і верукозна форми лейкоплакії у випалках, коли консервативне лікування не досить ефективне, потребують хірургічного лікування. З цією метою проводяті, кріообдування чи кріодеструкцію, діатермокоагуляцію або традиційне хірургічне видалення вогнища.
Останніми роками серед фізичних методів лікування лейко плакії досить широко застосовують кріотерапію: кріообдування парорідинним струменем азоту при початкових формах лейкоплакії і кріодеструкцію - при ерозивній, виразковій та веру козній формах.
Дія наднизьких температур на CO при лейкоплакії викликає гомо- і гетерогенну нуклеацію, яка супроводжується внутрішньо- тазовнішньоклітинним зледенінням. Унаслідок внутрішньоклітинного утворення льоду (внутрішньоклітинної кристалізації) відбуваються розрив клітинної мембрани і денатурація білків, а також спостерігаються токсична дія електролітів, що зумовлена їх високою концентрацією, судинний стаз і розвиток мікроінфарктів. Можливий розвиток темпера турного шоку, що веде до негайної загибелі клітини через різке зниження температури.
Встановлено, що від кріовпливу протягом 10 с настає некроз епітеліального шару CO, а при експозиції 60 с некроз поширюється до підслизової основи. Після відтанення спочатку виникає набряк CO, потім елементи ураження перетворюються на некротичну тканину, після відділення якої (через 6-8 діб) відбувається епітелізація CO. В разі малігнізації лейкоплакії лікування проводять так само, як при плоскоклітинному раку CO, в умовах онкодиспансеру. Загальне лікування передбачає призначення значних доз вітамінів (ретинолу, вітамінів групи В, аскорбінової кислоти). Ретинолу ацетат призначають по 5-10 крапель 3 рази на день; нікотинову кислоту - по 0,5 г 3 рази на день протягом 1 міс. За показаннями проводять гіпосен-сибілізуючу терапію. В разі сталого перебігу ерозивної та виразкової форм лейкоплакії призначають кортикостероїдну терапію: у 1-й тиждень - по 1 таблетці 4 рази на день; 2-й - по 1 таблетці 3 рази на день; 3-й - по 1 таблетці 2 рази на день; 4-й - по 1 таблетці один раз на добу (в розрахунку на преднізолон).
Прогноз є найсприятливішим при початковій та плоскій формах лейкоплакії. Всі хворі на лейкоплакію повинні перебувати під постійним диспансерним наглядом і з'являтися для профілактичного огляду та лікування від 2 (при початковій та плоскій формах) до 4-6 разів на рік (при підвищеній, бородавчастій та ерозивно-виразковій формах).
Профілактика лейкоплакії потребує старанного підтримання санованого стану ротової порожнини. Дефекти коронок та зубних рядів слід своєчасно заміщувати раціональними зубними протезами. Дуже важлива повна відмова від куріння, оскільки тютюн і продукти його згоряння містять понад 1000 різних речовин, які негативно впливають не тільки на CO, а й на весь організм людини. Обов'язковим є лікування у відповідних спеціалістів патології травного каналу, авітамінозів, супутньої ендокринної патології.
Методи захисту СОПР від дії хімічних, механічних, термічних чинників на виробництві стоматолог розробляє і впроваджує у співдружності з гігієністом чи виробничим лікарем. Такі заходи сприяють значному зниженню поширеності захворювань СОПР серед працівників промисловості і сільського господарства.

 
 

Цікаве

Загрузка...