WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Карієс та його профілактика - Реферат

Карієс та його профілактика - Реферат

кількість розм'якшеного дентину на стінках і дні порожнини, подри-тиє, гострі і крихкі краї. Зондування хворобливо по емальоводентінному со-єднанню. Пульпа зуба реагує на силу струму 2-6мкА.
Глибокий карієс.
Хворі скаржаться на короткочасні болі від механічних, термічних, хімічних подразників, що швидко проходять після усунення подразника.
При огляді виявляється глибока каріозна порожнина, з тими, що нависають краї-мі емалі, заповнена розм'якшеним дентином, що пігментується. Зондірова-ніє дна порожнини хворобливо, за всією площею. Пульпа зуба реагує на нормаль-ную силу струму 2-6 мка, але може бути зниження збудливості до 10-12 мка. Ес-лі каріозна порожнина розташована так, що з неї важко віддаляються і вимивают-ся харчові залишки, зуб може хворіти триваліший час, поки ці подразники не будуть видалені. Перкуссия зуба безболезненна.
Диференціальна діагностика.
Карієс у стадії плями.
Очевидні відмінності мають плями при карієсі і ендемічному флюорозі. Це торкається, як меловідного, так і каріозної плями, що пігментується. Каріозна пляма звичайна одиничне, флюорозниє плями - множинні. При флюорозіплями перлинно-білі, на тлі щільної емалі - молочного кольору, локалізуються на так званих "імунних ділянках" - на губних, язичних поверхнях, ближче до горбів і ріжучих поверхонь зубів, строго симетрично на одно-іменних зубах правої і лівої сторони, і мають однакову форму і забарвлення. Каріозні плями зазвичай розташовуються на апроксимальних поверхнях зубів, в області фіссур і шийок зубів. Навіть якщо вони утворилися на симетричних зу-бах, відрізняються як формою, так і місцем розташування на зубі. Каріозні пят-на зазвичай виявляються у людей, схильних до карієсу. Такі плями поєднуються з іншими стадіями карієсу, а для флюорозу характерна виражена стійкість до карієсу. На відміну від карієсу, флюорозниє плями особливо часто обнаружіва-ются на різцях і іклах, зубах, стійких до карієсу. Діагностиці допомагають ок-рашиваніє зубів розчином метіленового синього: фарбується тільки каріоз-ноє пляма.
Необхідно диференціювати від гипоплазії емалі. При гипоплазії видно склоподібні плями білого кольору на тлі стоншеної емалі. Плями располага-ются у вигляді "ланцюжків", оперізувальних коронку зуба. Такі ланцюжки бувають оди-нічними, але можуть розташовуватися по декілька на різних рівнях коронки зуба. Ідентичні формою плямисті поразки локалізуються на симетричних зу-бах. На відміну від каріозних плям, гипопластічеськие не фарбуються меті-леновим синім і іншими фарбниками. Формується гипоплазія ще до проре-зиванія зуба, її розміри і забарвлення в процесі зростання зуба не змінюються.
Поверхневий карієс.
Поверхневий карієс диференціюють з початковим карієсом. На відміну від початкового, при якому видно пляма, а цілісність поверхні емалі не нару-шена, для поверхневого карієсу характерний дефект емалі.
Також необхідно проводити діагностику з ерозією емалі. На відміну від по-верхностного карієсу, ерозія емалі має форму овалу, длінник якій распо-ложен поперечній на найбільш опуклій частині вестибулярній поверхні корон-ки. Дно ерозії гладке, блискуче, щільне. Межі дефекту білясті, име-ют тенденцію до розповсюдження вшир, а не углиб, як при карієсі. Ерозія емалі частіше спостерігається у людей середнього віку, одночасно вражаючи не-ськолько зубів, зазвичай імунних до карієсу. Нерідко процес захоплює і сим-метрічниє зуби. З анамнезу з'ясовується надмірне вживання цитрусових, соків і фруктів, кислої їжі.
Поверхневий карієс диференціюють і з гипоплазієй емалі. При гипоплазії поверхня зуба гладка, щільна, дефекти локалізуються на різних рівнях симетричних зубів, а не на характерних для карієсу поверхнях коронок зу-бов.
Ерозійна форма ендемічного флюорозу, як і поверхневий карієс, харак-терізуєтся дефектом в межах емалі. Відмінності дефектів очевидні. При флюо-троянді дефекти емалі локалізуються як правило на вестибулярній поверхні ко-ронок передніх зубів, імунних до карієсу. Ерозії, розташовані хаотично на тлі зміненої (плямистою) емалі, відрізняються строгою симетричністю пора-женія, яка не поєднується з карієсом. Таким зубам не властива гипересте-зія. Оскільки ерозійна форма ендемічного флюорозу формується лише при вживанні води з дуже високим вмістом фтору (більше 3 міліграма/л), то і прі-знаки флюорозу спостерігаються у більшості жителів регіону.
Середній карієс.
Середній карієс диференціюють з клиновидним дефектом, який локалізу-ется у шийки зуба, має щільні стінки і характерну форму клину, протікає бессимптомно; з хронічним верхівковим періодонтітом, який може про-текать також бессимптомно, як і середній карієс: відсутність больових відчуттів при зондуванні по емальово-дентінной межі, відсутність реакції на темпера-турниє і хімічних подразниках. Препарування зуба при середньому карієсі хворобливо, а при періодонтіті немає, оскільки пульпа некротизована. Пульпа зу-ба при середньому карієсі реагує на силу струму 2-6мкА, а при періодонтіті - на струм силою більш 100мкА. На рентгенограмі при хронічному верхівковому пе-ріодонтіте виявляється рівномірне розширення щілини періодонтіту, де-структівниє зміни в кістковій тканині в області проекції верхівки кореня.
Глибокий карієс.
Проводиться з тим захворюваннями зубів, які мають схожу клінічну картину, а саме: з середнім карієсом, для якого характерна менш глибока каріозна порожнина, розташована приблизно в межах власного дентину. Дно і стінки порожнини щільні, зондування хворобливо по емальово-дентінной межі, тоді як при глибокому карієсі порожнина - в межах околопульпарного дентину, зондування хворобливо по всьому дну, температурні подразники викликають біль що швидко проходить після усунення подразника.
Глибокий карієс необхідно диференціювати з гострим осередковим пульпітом, для якого характерні гострі мимовільні нападоподібні болі, уси-лівающиеся увечері і вночі. Зондування дна каріозної порожнини хворобливо в одній крапці, частіше в області проекції вогнища запалення пульпи. При глибокому карієсі зондування дна хворобливо рівномірно по всій поверхні около-пульпарного дентину, мимовільні і нападоподібні болі відсутні.
Слід також проводити диференціальну діагностику з хронічним фіб-розним пульпітом, для нього характерна наявність глибокої каріозної порожнини, за-полненной розм'якшеним дентином. При зондуванні дна каріозної порожнини можна виявити повідомлення з пульпової камерою, зондування даного участ-ка різко хворобливо, пульпа кровоточить, наголошується зниження збудливості пульпи на силу струму до 25-40мкА. При глибокому карієсі зондування болезнен-но по всьому дну, пульпа реагує на силу струму 2-12

 
 

Цікаве

Загрузка...