WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Карієс та його профілактика - Реферат

Карієс та його профілактика - Реферат

і емалі з великим колічест-вом мікроорганізмів. Дентінниє трубочки розширені, заповнені бактеріями. Дентінниє відростки одонтобластов піддаються жировій дистрофії. Размягче-ніє і руйнування дентину інтенсивніше відбувається уподовж емальоводентінно-го з'єднання, що клінічно визначається нависаючими краями емалі, ма-леньким вхідним отвором в каріозну порожнину. Під дією ферментів, що виділяються мікроорганізмами, відбувається розчинення органічної речовини демінералізованного дентину.
У 2-ій зоні спостерігається руйнування дентінних відростків одонтобластов, де знаходиться величезна кількість мікроорганізмів і продуктів їх розпаду. Під дією ферментів, мікроорганізмами, що виділяються, відбувається розчинення органічної речовини демінералізованного дентину. По периферії каріозної порожнини дентінниє канальці розширюються і деформуються. Глибшерасполага-ется шар ущільненого прозорого дентину - зона гіпермінералізації, в кото-рій дентінниє канальці значно звужені і поступово переходять в шар ін-тактного (незміненого) дентину.
У 3-ій зоні відповідно осередку каріозного ураження утворюється шар заместі-тельного дентину, який відрізняється від нормального здорового дентину менш орієнтованим розташуванням дентінних канальців.
У пульпі зуба також визначаються деякі зміни, вираженість яких залежить від глибини каріозної порожнини. При карієсі у стадії білої плями і по-верхностном карієсі змін в судинний-нервовому пучку не виявляється. А ось при середньому карієсі мають місце виражені морфологічні зміни в нервових волокнах і судинах пульпи. Відповідно вогнищу каріозного процесу утворюється шар замісного дентину, який відрізняється менш ориентиро-ванним розташуванням дентінних канальців. На цій підставі деяка ав-тора називає його Dиррегулярным дентиномD. При світловій мікроскопії також виявляється дезорієнтація і зменшення кількості одонтобластов в ділянці відповідно осередку ураження.
Глибокий карієс (Caries profunda)
При дослідженні шліфа зуба з глибокою каріозною порожниною в світловому мік-роськопе виявляються, як і при середньому карієсі, три зони: 1-а - розпаду і демі-нералізациі; 2-а - прозорого і інтактного дентину; 3-а - замісного ден-твань і змін в пульпі зуба.
Слід зазначити, що при глибокому карієсі виявляються більш за виражен-ниє зміну в пульпі зуба, ніж при середній глибині порожнини як в твердих тканинах зуба, так і в пульпі зуба. У судинний-нервовому пучку зміни мають схожість з гострим запаленням, аж до повного розпаду осьових циліндрів нервових волокон.
Класифікації каріозного процесу.
1. Топографічна.
а) карієс у стадії плями (біле, таке, що пігментується);
б) поверхневий карієс;
в) середній карієс;
г) глибокий карієс.
2. Анатомічна.
а) карієс емалі;
б) карієс дентину;
в) карієс цементу кореня зуба.
3. По локалізації.
а) фіссурний;
б) апроксимальний;
в) прішєєчний.
4. По характеру течії.
а) швидкоплинний;
б) медленнотекущий;
в) стабілізований.
5. По ступеню активності.
I - компенсований карієс;
II - субкомпенсований;
III - декомпенсированний.
Класифікація Блека по локалізації:
1-й клас - каріозні порожнини в області природних фіссур моляров і премо-ляров, а також в сліпих ямках різців і моляров;
2-й клас - каріозні порожнини, розташовані на контактних поверхнях мо-ляров і премоляров;
3-й клас - порожнини, розташовані на контактних поверхнях різців і іклів без порушення цілісності ріжучого краю;
4-й клас - порожнини, розташовані на контактних поверхнях різців і іклів з порушенням цілісності кута і ріжучого краю коронки;
5-й клас - порожнини, розташовані в прішєєчних областях всіх груп зубів.
Клінічна картина.
Початковий карієс (стадія плями)
При початковому карієсі можуть мати місце скарги на відчуття оскоми. На холодової подразник, як і на дію хімічних агентів (кисле, солодке), уражений зуб не реагує. Демінералізация емалі при огляді виявляється зміною її нормального кольору на обмеженій ділянці і появою матово-го, білого, світло-коричневого, темно-коричневого плям з чорним відтінком. Процес починається з втрати блиску емалі на обмеженій ділянці. Зазвичай це відбувається у шийки зуба поряд з яснами. Поверхня плями гладка, вістря зон-да по ній ковзає. Пляма забарвлюється розчином метіленового синього. Пульпа зуба реагує на струм силою 2-6 мка. При трансиллюмінациі воно виявляється не-залежно від локалізації, розмірів і пігментірованності. Під впливом ультра-фіолетових променів в області каріозної плями спостерігається гасіння люмінес-ценциі, властиве твердим тканинам зуба.
Поверхневий карієс.
Для поверхневого карієсу виникнення короткочасного болю від химіче-ських подразників (солодке, солоне, кисле ) є основною скаргою. Воз-можно також поява короткочасного болю від дії температурних подразників, частіше при локалізації дефекту у шийки зуба, в ділянці з найбільш тонким шаром емалі, а також при чищенні зубів жорсткою щіткою.
При огляді зуба на ділянці поразки виявляється неглибокий дефект в межах емалі. Він визначається зондуванням поверхні зуба по наявності шорсткості емалі. Нерідко шорсткість виявляється в центі обширного бе-логотипу або плями, що пігментується. При локалізації порожнини на контактній по-верхності зуба має місце застрявання пищи і запалення зубо-ясенного со-сочка - набряк, гіперемія, кровоточивість при дотику. Значні за-трудненія виникають при діагностиці поверхневого карієсу в області естест-венозних фіссур. У таких випадках допускається динамічне спостереження - повтор-ниє огляди через 3-6 міс. При трансиллюмінациі завжди виявляється дефект емалі, навіть прихований. На тлі яскравого свічення інтактних тканин зуба виразно видно тінь, відповідна дефекту емалі. При електроодонтодіагностіке от-клоненіє від норми не виявляється. Дефект, локалізований на контактній поверхні зуба, визначається рентгенологічно.
Середній карієс.
При середньому карієсі хворі можуть не пред'являти скарг, але іноді біль воз-никаєт від дії механічних, хімічних, термічних подразників, які швидко проходять після усунення подразника.
При цій формі каріозного процесу цілісність емальоводентінного соєдіне-нія порушується, проте під порожниною зуба зберігається достатньо товстий шар дентину. При огляді зуба виявляється неглибока каріозна порожнина, запол-ненная розм'якшеним дентином, що пігментується, що визначається при зонді-рованії. За наявності розм'якшеного дентину у фіссуре зонд затримується, за-стреваєт в ній. При хронічному перебігу карієсу при зондуванні виявляється щільне дно і стінки порожнини, широкий вхідний отвір. При остротекущей формі карієсу - велика

 
 

Цікаве

Загрузка...