WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Апітерапія (лікування продуктами бджільництва) в медицині - Курсова робота

Апітерапія (лікування продуктами бджільництва) в медицині - Курсова робота

як основа для виготовлення паст для введення в лакуни піднебінних мигдаликів при хронічному тонзиліті, а діючою речовиною є атоній, декаметоксин, прополіс, бджолиний мед. Склад паст різноманітний, але обов'язковим компонентом в них, крім бджолиного воску, є ефір для наркозу (медичний ефір). Так, О.І.Андрійчук (1975) виготовив декаметоксинвоскову пасту, до складу якої входять: бджолиний віск, масло обліпихове або шипшинове, декаметоксин, ефір для наркозу. А.П.Зубович запропонував декаметоксинову пасту, П.М.Дорошенко: прополісно-воскову пасту , І.М.Попко виготовив живильно-воскову пасту.(Дослідження Г.С. Протасевича)
Результати використання лкувальних паст на восковій основі досить високі. За спостереженнями О.О.Гладкова, О.І.Андрійчука, етонієво-воскова паста виявилася ефективним засобом при лікуванні осіб з хронічним компенсованим тонзилітом.(3)
8.БДЖОЛИНА ОТРУТА.
Бджолина отрута є дуже дорогим лікарським засобом при лікуванні хворих найрізноманітнішими захворюваннями.
Історія використання бджолиної отрути з лікувальними цілями бере свій початок у глибокій давнині. Апітерапія була відома в древньому Єгипті, Індії, Китаї, Греції. З літератури відомо, що Карл Великий і Іван Грозний бджолиними укусами вилікувалися від подагри.
Застосування бджолиної отрути як лікувального засобу у народній медицині було засновано на простих, випадкових спостереженнях. Так, було відомо, що бджолярі рідко хворіють на ревматизм і подагрою. При цьому головними пропагандистами лікування бджолиними укусами були спочатку бджолярі. З XIX століття метод лікування бджолиними укусами став привертати увагу лікарів. У 1864 році професор Петербурзької лісової академії М. І. Лукомський опублікував статті, у якій вказував на користь бджолиної отрути при ревматизмі, подагрі, мігрені й інших захворювань.
У 1888 році австрійський лікар Пилип Терч повідомив про результати успішного лікування укусами бджіл хворих з різними невралгіями і ревматизмом. Крім того, він звернув увагу на те, що хворі на ревматизм слабше реагують на бджолину отруту і легше переносять укуси бджіл, ніж здорові люди.
Перше хімічне і фармакологічне дослідження бджолиної отрути провів професор педіатрії Празького університету Лангер у 1897 році, саме ним в 1915 році був отриманий перший препарат бджолиної отрути. Заслуга поширення апітерапії в нашій країні в дореволюційний час належить лікарю І. В. Любарскому, у радянський час - академіку М. Б. Кролю.
Незважаючи на давнє використання бджолиної отрути в лікувальних цілях, він майже не знаходив застосування в науковій медицині. Це пояснюється хворобливістю укусів і трудностями дозування отрути. В даний час як у нас, так і в інших країнах фармацевтична промисловість випускає цілий ряд очищених препаратів бджолиної отрути, які можна вводити в організм різними шляхами (уколи, утирання в шкіру, інгаляції і т.д.), не піддаючи хворого укусам. Однак вважається, що введення свіжої отрути дає кращий лікувальний ефект, ніж призначення готових препаратів. Тому лікування безпосереднім вживленням застосовується і в даний час.
Більшість препаратів бджолиної отрути не можна приймати усередину, тому що отрута руйнується ферментами шлункового і кишкового соків.
Застосування бджолиної отрути в лікувальних цілях засновано на його протизапальній, протибольовій і десенсибілізуючій дії.
В даний час розроблена методика апітерапії і встановлені основні показання для застосування бджолиної отрути як лікувального засобу. Визначено і протипоказання до апітерапії, тобто відома група захворювань, при яких уведення бджолиної отрути погіршує плин захворювання.
Апітерапія проводиться найчастіше для зменшення болів і запальних явищ у суглобах і в м'язах ревматичного й іншого походження, при невралгіях, бронхіальній астмі, при гіпертонічній хворобі, при мігрені і виразках, при тромбофлебіті, облітеруючому ендартериїті.
Наскільки ефективна апітерапія при перерахованих вище захворюваннях, показують наступні конкретні дані клінічних спостережень.
У клініці 2-го Московського медичного інституту ім. Н. І. Пирогова з 182 хворих на облітеруючий ендартериїт, у комплекс лікувальних заходів яких входила апітерапія отримані гарні результати лікування, і лише в одного хворого в якого далеко зайшло захворювання (наявність гангрени) лікування виявилося безуспішним. Якщо врахувати, що облітеруючий ендартериїт відноситься до числа захворювань, що узагалі важко піддаються лікуванню, то отримані результати апітерапії є дуже хорошими.
Припускають, що механізм терапевтичної дії бджолиної отрути при ендартериїті заснований на дії, що знімає спазм судин, а також болезаспокійливій дії і зменшенні згортання крові.
Найбільш широке застосування бджолина отрута знаходить при лікуванні ряду захворювань суглобів запального характеру. У цьому відношенні бджолина отрута дуже подібна до дії інших лікувальних засобів, які застосовуються при цих самих захворюваннях, - АКТГ (адренокортикотропним гормоном), тобто гормоном передньої частки гіпофіза. Але треба сказати, що бджолина отрута має і ряд переваг перед АКТГ. Наприклад, АКТГ при тривалому застосуванні викликає затримку води в організмі й у такий спосіб сприяє розвитку набряків. Бджолина отрута, навпаки, діє сечогінно. Тривале застосування АКТГ може викликати порушення виділення власних гормонів. Бджолина отрута такою дією не володіє.
При лікуванні бджолиною отрутою в більшості хворих, що страждають захворюваннями суглобів, зменшуються запальні явища і болі, відновлюється рухливість у суглобах. Болезаспокійлива дія настає відразу після лікувальної процедури і тримається від декількох годин до 2-3 діб. Для закріплення ефекту курси лікування необхідно повторювати. Найкращий терапевтичний ефект бджолина отрута робить у тих випадках, коли в суглобах відсутні глибокі анатомічні зміни.
Бджолина отрута при запаленні суглобів знімає гострі болі, значно зменшує запальну реакцію, відновлює рух. (10)
Гарні результати дає апітерапія при бронхіальній астмі. Якщо час настання приступу бронхіальної астми відомо, то бджолину отруту вводять за 1-3 год до приступу. Доза отрути невелика. Апітерапія повинна проводитися обережно, тому що хворі бронхіальною астмою дуже чуттєві до всякого роду подразнення.
Бджолина отрута займає одне з перших місць серед засобів багатих на вітаміни. Після введення бджолиної отрути необхідно відпочити лежачи 20-30 хв.
Хоча апітерапія останнім часом одержала порівняно широке поширення, варто сказати, щомеханізм дії бджолиної отрути при тому чи іншому захворюванні остаточно не з'ясований.
Відомо, що в лікувальних дозах бджолина отрута позитивно діє на ряд систем і органів. Він розширює капіляри і дрібні артерії, збільшуючи тим самим приплив крові до органів і сприяючи обміну речовин у них. Апітоксин підвищує кількість гемоглобіну і лейкоцитів у крові, зменшує в'язкість і згортання крові і, отже, може бути корисним при порушеннях тромбоутворення (наприклад, при тромбофлебітах). Бджолина отрута зменшує кількість холестерину в крові і, отже, може застосовуватися

 
 

Цікаве

Загрузка...