WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вклад академіка Н. Д. Стражеско і його школи в розвиток радянської гематології - Реферат

Вклад академіка Н. Д. Стражеско і його школи в розвиток радянської гематології - Реферат

біохіміками, а також співробітниками клініки факультетської терапії Київського медичного інституту, клінічного відділення Всеукраїнського інституту експериментальної біології і патології, відділу інституту клінічної фізіології Академії наук УРСР. Проблеми патології і фізіології системи крові в світлі тих ідей, які були закладені ще В. П. Зразковим, розробляли багато учнів Н.Д. Стражеско, що стали згодом завідуючими кафедрами, відділами, спеціалізованими відділеннями. В 1970 р. відділ клінічної медицини був переведений в Київський інститут гематалогії переливання крові.
Створена В.П.Образцовим на рубежі двох століть оригінальна школа терапевтів стала яскравим прикладом плідності колективної праці в науковій і практичній медицині, цілеспрямованої підготовки і виховання лікарської зміни, спадкоємності в науковій діяльності вихованців цієї школи, продовжили розробку перспективних ідей її засновника і їх учнів. Витоки цієї самобутньої школи слід шукати, зрозуміло, в науковій творчості З. П. Боткина.
Однак б було неправильно вважати, що В. П. Образцов не мав гідних попередників в стінах Київського університету. Народження школи В. П. Образцова було підготовлене певною мірою діяльністю таких відомих київськихлікарів, як Ф. З. Цицурін, В. Т. Покровській, І. В. Чешихин, З. П. Алферьев. Особливо велике значення мала при цьому науково-практична діяльність учня З. П. Боткина проф. В. Т. Покровського, багато в чому сприяючого розповсюдженню ідей свого вчителя на Україні. Необхідно підкреслити, що сам В. П. Образцов називав В. Т. Покровского одним з найталановитіших і блискучих представників боткинской школи. Та все ж саме В. П. Образцов виявився основоположником найкрупнішої на Україні терапевтичної школи, яка була по суті продовженням боткінскої клінічної школи. Не випадково Н. Д. Стражеско затверджував, що "до появи Образцова на київському горизонті серед терапевтів медичного факультету не було подібного оригінального, самобутнього дослідника, хоча і не можна сказати, що серед них не було добрих викладачів і прекрасних лікарів, що користувалися заслуженою популярністю серед населення"
Яскрава особистість В. П. Образцова, його лікарський талант і підкреслено гуманістична спрямованість його школи постійно привертали до нього молодь. І вчитися до нього йшли люди зовсім не випадкові, істинна потреба в творчій діяльності була однією з кардинальних властивостей його учнів. Цілком закономірно тому, що з основного ядра його клінічної школи вийшло стільки відомих згодом професорів, завідуючих терапевтичними кафедрами.
В. П. Образцову вдалося сформувати навкруги себе дружний, згуртований і на рідкість працездатний колектив обдарованих молодих лікарів. Постійна дружня підтримка, безпосередня допомога старших товаришів молодшим в повсякденній клінічній роботі і проведенні наукових досліджень, знамените "відчуття ліктя", що характеризує повноцінний колектив, стали істотною межею школи В. П. Образцова, її особливістю, передаваною іншим поколінням лікарів. Цей колектив міг захоплено працювати і успішно вирішувати актуальні проблеми наукової і практичної медицини.
Якісною відмінністю школи В. П. Образцова було перш за все положення про примат глибокого загальноклінічного дослідження хворих перед інструментальними і лабораторними діагностичними методами. Майстерне володіння методикою безпосереднього обстеження хворого і подальша розробка відповідних діагностичних прийомів зовсім не виключали застосування і вдосконалення способів інструментально-лабораторної діагностики, але їм проте надавалося допоміжне значення.
Глибоке і вдумливе обстеження хворого проводили представники школи В. П. Образцова зовсім не ради діагностичної віртуозності (хоча в ній не можна було відмовити ні самому вчителю, ні його кращим учням), а тільки на користь самого хворого, з метою точного і. швидкого розпізнавання його страждання. Безперестанною вимогою В. П. Образцова завжди залишалося при цьому пошана до хворої людини, тактовне гуманне відношення до нього, неухильне дотримання його інтересів.
Повага до особи виявлялася, природно, і по відношенню до співробітників В. П. Образцова, що умів виявити наукові інтереси і здібності кожного і направити їх таким чином, що науково-дослідна діяльність одного закономірно вливалася в роботу всіх. У результаті широта наукових інтересів і колективність в роботі сталі важливою відмітною особливістю терапевтичної школи В. П. Образцова.
Виходячи з необхідності доброї терапевтичної підготовки клініциста, В. П. Образцов всіляко заохочував роботу своїх учнів в лабораторіях фізіології, фізіологічної хімії, фармакології, бактеріології, загальної патології і патологічної анатомії Київського університету. Разом з тим він допомагав в організації зарубіжних поїздок своїх учнів з метою вдосконалення їх знань і клінічних навиків в європейських клініках і лабораторіях, ознайомлення з постановкою діагностичної і лікувальної роботи, оволодіння новими методами інструментального і лабораторного дослідження.
Поряд із загальною медичною ерудицією, представників образцовскої школи відрізняла поглиблена фізіологічна підготовка, що знаходило віддзеркалення в їх науковому світогляді і поглядах на організм як єдине ціле. Не випадково багато учнів В. П. Образцова проходили ще "виучку" в лабораторії І. П. Павлова, де виконували дисертаційне дослідження, після чого поверталися до клінічної роботи.
Все ці особливості оригінальної терапевтичної школи, створеної В. П. Зразковим, сприяли тому, що з неї вийшло стільки відомих діячів наукової і практичної медицини. Значний внесок представників цієї школи в розвиток гастроентерології, кардіології, гематології, інфекційної патології і інших галузей медицини незаперечний.

 
 

Цікаве

Загрузка...