WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Педагогічна та лікувальна діяльність Миколи Івановича Пирогова - Реферат

Педагогічна та лікувальна діяльність Миколи Івановича Пирогова - Реферат

"Костнопластическое подовження кіст гомілки при вылущении стопи". Його метод з'єднання опорної кукси при ампутації гомілки за рахунок п'яткової кісти відома як операція Пирогова (див. Пирогова ампутація)', він послужив поштовхом до розробки інших остеопластических операцій. Запропонований Н. И. Пирогов внебрюшинный доступ до зовнішнього подвздошной артерії (1833) і нижньої третини сечоводу одержав широке практичне застосування і був названий його ім'ям.
Виняткова роль Н. И. Пирогова в розробці проблеми знеболювання.; Наркоз (див.) був запропонований у 1846 р., а вже в наступному році И. И. Пирогов провів широкий експериментальну і клин, перевірку знеболюючих властивостей пар ефіру. Вінвивчив їхню дію в досвідах на тварин (при різних способах уведення - інгаляційному, прямокишковому, усередині-
судинному, интратрахеальнрм, субарахноидальном), а також на добровольцях, у т.ч. і на собі. Одним з перших у Росії (14 лютого 1847 р.) він зробив під ефірним наркозом операцію (видалення молочної залози з приводу раку), що продовжувалася всего 2,5хв.; у тім же місяці (вперше у світі) він виконав операцію під прямокишковим ефірним наркозом, для здійснення якого був сконструйований спеціальний апарат. Результати 50 оперативних утручань, проведених їм у б-цах Петербурга, Москви і Києва, він узагальнив у доповідях, усних і письмових повідомленнях, що мали найважливіше значення в пропаганді нового методу в Росії і впровадженні наркозу в клин, практику. У липні-серпні 1847 р. Н. И. Пирогов, відряджений на Кавказький театр воєнних дій, упер-, вые застосував ефірний паркоз в умовах діючих військ (при облозі укріпленого аулу Салты). Результат був небачений в історії воєн: операції проходили без стогонів і лементів поранених. У "Звіті про подорож по Кавказу" (1849) Н. И. Пирогов писала: "Можливість эфирования на поле бою незаперечно доведена... Самий утішливий результат эфирования був той, що операції, вироблені нами в присутності інших поранених, анітрошки не лякали, а, напроти того, заспокоювали їх у власній долі".
Діяльність Н. И. Пирогова зіграла помітну роль в історії асептики й антисептики, що поряд зі знеболюванням обумовили успіхи хірургії в останній чверті 19 в. Ще до опублікування робіт Л. Пастера і Дж. Листера у своїх клин, лекціях по хірургії Н. И. Пирогов висловив геніальний здогад про те, що нагноєння раней залежить від живих збудників ("госпітальних миазм"): "Миазма, заражаючи, сама ж і відтворюється зараженим організмом. Миазма не є, подібно отрути, пасивний агрегат хімічно діючих часток; вона є органічне, здатне розвиватися і відновлятися". З цього теоретичного положення він зробив практичні висновки: виділив у своїй клініці спеціальні відділення для заражених "госпітальними миазмами"; вимагав "відокремити зовсім весь персонал гангренозного відділення - лікарів, сестер, фельдшерів і служителів,
70Й
дати їм і особливі від інших відділень перев'язні засоби (корпію, бинти, ганчірки) і особливі хірургічні інструменти"; рекомендував, щоб лікар "миазмического і гангренозного відділення звертав особливу увагу на своє плаття і руки". З приводу перев'язки раней корпією він писав: "Можна собі представити, яка повинна бути під мікроскопом ця корпія! 'Скільки в ній Яєць, грибків і різних спор? Як легко вона робиться сама засобом до перенесення зараз!". Н-. И. Пирогов послідовно проводив протигнильне лікування раней,, застосовуючи йодну настойку, р-ры азотнокислого срібла й ін., підкреслював значення гиг. мір у лікуванні поранених і хворих.
Н. И. Пирогов був поборником профілактичного напрямку в медицині. Йому належать знамениті слова, що стали девізом вітчизняної медицини: "Я вірю в гігієну. От де полягає- щирий прогрес нашої науки. Майбутнє належить медицині запобіжної".
У 1870 р. у відгуку про "Праці постійної медичної комісії Полтавського губернського земства" Н. И. Пирогов порадив земству звернути особливу увагу мед. організації на гігієнічний і сан.-просвіт. розділи її роботи, а також не випустити з уваги в практичній діяльності продовольче питання.
Репутація Н. И. Пирогова як практичного хірурга була настільки ж висока, як і його репутація вченого. Ще в дерптский період його операції уражали сміливістю задуму і майстерністю виконання. Операції проводилися той час без знеболювання, тому їх прагнули робити якнайшвидше . Видалення молочної чи залози каменю із сечового міхура, напр., Н. И. Пирогов здійснював за 1,5- 3 хв. Під час Кримської війни в головному перев'язному пункті Севастополя 4 березня 1855 р. він зробив 10 ампутацій менш чим за 2 години. Про міжнародний лікарський авторитет Н. И. Пирогова свідчить, зокрема , запрошення його для консультативного огляду до німецького канцлера О. Бісмарку (1859 р.) і національному герою Італії Дж. Гарібальді (1862 р.).
Військова медицина (див. Медицина військова) зобов'язана Н. И. Пирогову створенням наукових основ вітчизняної воєнно-польової хірургії і нового розділу військової медицини - організації і тактики мед. служби (див. Організація і тактика медичної служби, Хірургія воєнно-польова]. У 1854-1855 р. під час Кримської війни Н. И. Пирогов двічі виїжджав на театр воєнних дій і безпосередньо брав участь в організації мед, забезпечення бойових дій військ і в лікуванні поранених, був ініціатором залучення жінок ("сестер милосердя") до відходу за пораненими на фронті. Для ознайомлення з роботою перев'язних пунктів, лазаретів і госпіталів в умовах бойових дій _він виїжджав також у Німеччину (1870) і Болгарію (1877), Результати своїх спостережень Н, И. Пирогов узагальнив у роботах "Початку загальної воєнно-польової хірургії, узяті зі спостережень військово-госпітальної практики і спогадів про Кримську війну і Кавказьку експедицію" (1865-1806), "Звіт про відвідування військово-санітарних установ у Німеччині, Лотарингії й Ельзасу в 1870 р." (1871) і "Військово-лікарська справа і приватна допомога на театрі війни в Болгарії й у тилу діючої армії в 1877-1878 р." (1879). Практичні висновки, викладені Н. И. Пирогов, у виді "положень", склали основу організаційних, тактичних і методичних принципів військової медицини.
Перше положення Н. И. Пирогова говорить: "Війна є травматична епідемія". Це визначення війни з мед. точки зору міцно ввійшло у військово-медичну літературу. Воно випливає з

 
 

Цікаве

Загрузка...