WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітаміни. Вітамінні препарати - Реферат

Вітаміни. Вітамінні препарати - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вітаміни. Вітамінні препарати
Що таке вітаміни та яке їхнє значення в організмі?
Ще у V ст. до н. е. давньогрецький лікар Гіппократ своїм пацієнтам з порушенням зору рекомендував їсти пташину і коров'ячу печінку. Нині ми знаємо, що печінка - це джерело вітаміну А (а також В2, В12 і Е), необхідного для нормального функціонування ока. Вітаміни (від лат. віта - життя - та аміни, тобто речовини, що містять аміногрупу) - біологічно активні речовини різної хімічної природи, неодмінні учасники обміну речовин. Вивчати вітаміни почав 1880 р. російський лікар М. І. Лунін.
Американський біохімік Е. В. Макколлум 1913 р. запропонував називати вітаміни літерами латинського алфавіту: А, В, С тощо. У 1922 р. він відкрив вітаміни D і Е.
Добова потреба людини у вітамінах - усього кілька міліграмів. Проте, незважаючи на невеликий вміст вітамінів в організмі, вони відіграють надзвичайно важливу роль в обміні речовин і енергії. Багато вітамінів входить до складу ферментів, деякі необхідні для утворення гормонів. За відсутності вітамінів в організмі виникають захворювання - авітамінози, при нестачі їх - гіповітамінози.
Російський фізіолог В. В. Пашутін, учень І. М. Сеченова, спираючись на вчення М. І. Луніна, 1881 р. дійшов висновку, що захворювання на цингу спричинене авітамінозом і не є інфекційним. Голландський лікар К. Ейкман довів, що захворювання "бері-бері" спричинює нестача якихось важливих для організму речовин (пізніше з'ясовано, що вітаміну Bj). За наукові досягнення у галузі фізіології та медицини 1929 р. йому було присуджено Нобелівську премію.
Американський біохімік А. Сент-Дєрді 1913 р. відкрив вітамін С (аскорбінову кислоту).
Вітаміни швидко розпадаються в організмі. Більшість із них не відкладається про запас і не синтезується в організмі. Тому необхідно постійно вживати продукти, що містять вітаміни. Головне джерело вітамінів - свіжі фрукти, овочі, а також молоко та м'ясо.
Нині відомо близько 50 вітамінів, які поділяють на дві групи: водорозчинні та жиророзчинні. До водорозчинних відносять вітаміни групи В (відомо 15 вітамінів), вітаміни Р, С та інші; до жиророзчинних -А, Е, K, D тощо.
Як зберегти вітаміни у продуктах харчування?
Вміст вітамінів у фруктах, овочах та інших продуктах харчування з різних причин може зменшуватися. Найбільше вітамінів втрачається під час кулінарної обробки. Під час варіння м'яса руйнується до 50 % вітаміну В, а внаслідок теплової обробки продуктів рослинного походження - до 20 %. Вітамін С, який міститься в овочах та фруктах, руйнується також на повітрі, особливо коли вони почищені. Тому овочі слід очищати та нарізати безпосередньо перед варінням і класти в емальовану каструлю з гарячою водою. Каструлю під час варіння треба закривати кришкою. Добре зберігаються вітаміни за низької температури. Для забезпечення організму вітамінами, особливо взимку і навесні, потрібно більше споживати фруктів і овочів. За рекомендацією лікаря можна споживати також вітамінні препарати.
Типи Назва Основна роль Джерела надходження
ВІТАМІНИ Жиророзчинні А Необхідний для підтримання здоров'я шкіри, волосся, слизових оболонок, скелета. Нормалізує зір (особливо нічний), підвищує імунітет. Незбиране молоко, сметана, вершкове масло, печінка, нирки, яйця, жирна риба. Морква, томати, вишні, полуниця, хурма, апельсини, шпинат.
D Необхідний для росту і підтримання здоров'я скелета, сприяє засвоєнню кальцію. Жирна риба (оселедець, скумбрія, сардини), яйця, сир,,; утворюється в організмі під дією сонячного світла.
E Сприяє кровотворенню, засвоюванню ран, нейтралізує дію шкідливих для здоров'я факторів навколишнього середовища. Горіхи, насіння, зародки пшениці, рослинні олії.
Водорозчинні С Сприяє кращому засвоєнню білків і заліза, росту і формуванню скелета, загоюванню ран, підвищує імунітет організму. Апельсини, лимони, чорна смородина, шипшина, бол-гарський перець, капуста, картопля, фруктові соки, напої, сиропи.
Вітаміни групи В Допомагають вивільняти енергію з усіх продуктів, які містять калорії. Контролюють рівень холестерину в крові. Неочищені крупи, молоко, риба, горіхи, печінка, нирки, дріжджі, м'ясо, боби, морепродукти.
МІНЕРАЛЬНІ РЕЧОВИНИ Макроелементи Кальцій Необхідний для формування кісток і зубів.
Відіграє важливу роль у роботі м'язів. Молоко, твердий і м'який сир, продукти з сої, рибні консерви з кісточками, вітамінізовані крупи, пшеничне борошно.
Калій і Натрій Регулюють кров'яний тиск.
Відіграють протилежні ролі в обміні води в організмі. Калій сприяє виведенню води з організму, а натрій, навпаки, затримує її.
Передозування натрію може трапитися через надмірне вживання кухонної солі. Овочі та фрукти. Абрикоси, курага, кабачки, картопля, кольрабі, боби, томати, банани, консерви, кава, чай.
Хлібобулочні вироби, часник, квашені овочі, кухонна сіль, консерви, копченості.
Мікроелементи Залізо Відіграє важливу роль у кровотворенні і транспортуванні кисню в організмі.
Печінка і нирки, хліб з висівками, квасоля, соя, курага, абрикоси, печені яблука, червоне м'ясо.
Йод Сприяє розвитку розумових здібностей, регулює функції щитовидної залози. Йодована кухонна сіль, морепродукти, морська капуста.
ВІТАМІННІ ПРЕПАРАТИ
Вітаміни (лат. vita -життя) -група органічних речовин різного хімічного походження, що проявляють біологічну активність у дуже малих кількостях та абсолютно необхідні для забезпечення життєвих функцій. Вітаміни надходять в організм з рослинними або тваринними продуктами. Деякі вітаміни синтезуються мікрофлорою кишечника.
При недостатньому надходженні в організм вітамінів з продуктами харчування розвивається захворювання - авітаміноз. Симптоматика його є специфічною і залежить від того, в яких видах обміну бере участь даний вітамін. Причинами розвитку авітамінозу та гіповітамінозу може бути повна відсутність або недостатнє надходження вітаміну з їжею. Такий тіло-, авітаміноз називається первинним. В основі розвитку вторинного гіпо- та авітамінозу лежать ендогенні фактори. Наприклад, при недостатньому надходженні в кишечник жовчі порушується всмоктування жиророзчинних вітамінів. При захворюваннях

 
 

Цікаве

Загрузка...