WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітамінні препарати - Реферат

Вітамінні препарати - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вітамінні препарати
?
Вітаміни - низькомолекулярні сполуки, різні за хімічною будовою, що надходять в організм з їжею (незначна кількість окремих вітамінів утворюється мікрофлорою товстої кишки, звідки вони всмоктуються в кров), регулюють біохімічні та фізіологічні процеси і забезпечують нормальну діяльність різних органів і систем організму. На відміну від інших компонентів їжі (амінокислот, білків, вуглеводів, жирів) вітаміни не використовуються як енергетичні речовини, а також як пластичний матеріал на побудову клітин і тканин.
М. І. Лунін (1880) і згодом В. В. Пашутін вперше звернули увагу на те, що харчові продукти, крім білків, жирів, вуглеводів і мінеральних сполук, містять речовини, які забезпечують життєдіяльність організму. К. Функ (1911) виділив азотовмісну речовину з висівок рису, що запобігала розвиткові експериментального поліневриту, і назвав її вітаміном (від лат. vita - життя).
Вітамінні препарати одержують із рослинної та тваринної сировини, а також шляхом хімічного синтезу.
Кожному вітаміну властива вибіркова регуляція конкретних біохімічних реакцій під час синтезу або розщеплення амінокислот, білків, фосфатних сполук, багатих на енергію (макроергів), медіаторів, жирів, вуглеводів та інших сполук. Вітаміни виявляють специфічну дію від малих кількостей (декількох міліграмів чи навіть мікрограмів на добу). Тому для попередження або усунення ознак гіпо- чи авітамінозів вітамінні препарати використовуються у малих дозах, що наближуються до їх добових потреб для дорослої людини. У великих дозах, що в десятки чи навіть тисячі разів переважають добову потребу, більшість вітамінів виявляють фармакологічну активність (неспецифічна, фармакодинамічна дія вітамінів). Неспецифічна дія вітамінних препаратів застосовується для лікування нервової, серцево-судинної, ендокринної систем, органів травного каналу, в хірургії - для стимуляції загоєння ран.
Споживання харчових продуктів, багатих на вітаміни (печінка риби чи морських тварин, багата на вітаміни D та А), або тривале введення відповідних вітамінних препаратів у великих дозах спричинює гіпервітаміноз.
Нестача (відсутність) вітамінів у їжі або порушення їх засвоєння стає причиною гіповітамінозів.
Потреба у вітамінах зростає під час вагітності, фізичних і психічних навантажень, при порушенні обміну речовин, функції щитовидної залози, надниркових залоз, при багатьох, особливо хронічних, захворюваннях. Старіння організму тварин і людей характеризується розвитком стану хронічного полігіповітамінозу, тому полівітамінні препарати застосовуються для профілактики та лікування передчасного старіння.
Вітаміни сприяють швидкій ліквідації патологічних процесів, загоєнню ран, опіків, кращому зростанню кісток при переломах, засвоєнню харчових продуктів.
За розчинністю вітаміни поділяються на жиро- і водорозчинні.
У 1956 р. Комісія по номенклатурі біохімічної секції Міжнародної спілки з чистої і прикладної хімії затвердила єдині назви вітамінів замість буквених символів, які існували до цього часу.
ЖИРОРОЗЧИННІ ВІТАМІНИ
Жиророзчинні вітаміни у воді не розчиняються, тому їх екстрагують з сировини жировими розчинниками. До них належать ретинол, кальциферол, токоферол, філохінони і ненасичені жирні кислоти. Всмоктуються вони в тонкій кишці при наявності жовчі.
Препарати жиророзчинних вітамінів
Ретинол (Retinolum) (вітамін. А)ч.
Ретинол міститься в печінці морських тварин та прісноводних риб, сільськогосподарських тварин, жовтку яєць, вершковому маслі, в молоці, сирі. В рослинах (морква, .шпинат, петрушка, салат, зелена цибуля, черешні, помідори, порічки) міститься каротин - малоактивна форма (провітамін) вітаміну А. В печінці та кишках каротин гідролізується і перетворюється в активнішу (у два рази) форму - ретинол.
Всмоктуванню ретинолу в кишках сприяють жовчні кислоти,
ферменти підшлункової залози. Місце депонування - печінка. Вітамін легко окислюється на повітрі і руйнується ультрафіолетовими променями.
Надзвичайно важливу роль відіграє ретинол у ресинтезі світ-лочутливого пігменту сітківки родопсину, який безпосередньо, сприймає зорові подразнення.
Гіповітаміноз виникає при недостатності вітаміну або провітаміну в їжі, захворюваннях травного апарату,, а також при підвищеній потребі в ретинолі (вагітність, лактація, інфекції, гарячкові стани, тиреотоксикоз, алкогольне сп'яніння).
Добова потреба дорослої людини - 1,5 мг ретинолу. -
Ергокальциферол (Ergocalciferolum) (вітамін D2). Ергокальциферол є найактивнішим з відомих (близько 10) форм вітаміну D.-
Найбагатшою сировиною для його одержання є .жир із печінки тварин, особливо печінки морських риб. Міститься цей вітамін у молоці, коров'ячому маслі, яєчному жовтку, печінковому жирі. Провітаміни, що є в шкірі людини, наприклад ергостерол, під дією ультрафіолетового проміння перетворюються в активні форми.
Ергокальциферол, що надходить із зовні, всмоктується в тонкій кишці при достатній кількості тваринного та рослинного жирів.
Філохінони (Phyllochinona) (вітамін К). Це збірна назва кількох схожих між собою сполук (вітамін КІ міститься в, зелених частинах рослин, вітамін Кз продукується бактеріями кишок, а також .міститься в риб'ячому жирі, борошні).
Філохінони поширені у природі і є в багатьох харчових продуктах: моркві, шпинаті, кропиві, люцерні, риб'ячому борошні. У товстій кишці людини (починаючи з 4-5-го дня після народження) відбувається біосинтез вітаміну окремими видами бактерій; цей вітамін добре засвоюється і цілком задовольняє потреби макроорганізму. Порушення біосинтезу вітаміну К мікрофлорою кишок та відсутність його в їжі спричинює різке сповільнення зсідання крові, що може супроводжуватися небезпечними ускладненнями ~ крововиливами та кровотечами. Дія філохінонів полягає в тому, що вони беруть участь у синтезі протромбіну

 
 

Цікаве

Загрузка...