WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Клініко-морфологічні особливості сучасного туберкульозу його своєчасне виявлення та профілактика - Реферат

Клініко-морфологічні особливості сучасного туберкульозу його своєчасне виявлення та профілактика - Реферат

в легенях, ознаки легеневого серця і ін.
III. Синдроми: тубінтоксикаційний, гарячковий, легеневі симптоми, розлади функції зовнішнього дихання, дистрофічний і ін.
Встановлення 5-6 вище вказаних симптомів повинно насторожити лікаря про наявність патології органів дихання і направити пацієнта на дообстеження (флюорографія ОГК, аналіз харкотиння на МБТ, аналізи крові, сечі і ін.)
Б.Виявлення легеневих симптомів.
Медичний персонал (молодший, середній, лікарський)
між плановими профілактичними флюорооглядами робить подвірніобходи і виявляє пацієнтів з легеневими симптомами: кашель, харкотиння, кровохаркання, задуха, болі в ділянці грудної клітки. Таких хворих направляють на обстеження в поліклініки з обов'язковим рентгенобстеженням ОГК, дослідження харкотиння на МБТ, аналізи крові, сечі і ін.
В. Виявлення туберкульозу за біохімічними тестами.
Раннє виявлення туберкульозу за біохімічними тестами базується на встановленні підвищеної активності ферментів: церулоплазміну, каталази, карбоангідрази, трансферину. В здоровому організмі енергетичні потреби здійснюються при окисному окисленні ліпідів при якому кінцевими продуктами обміну є вуглекислота і вода. Туберкульозний процес стимулює перекисне окислення ліпідів (ПОЛ), яке більш енергозатрат не і кінцевими продуктами його обміну є недоокислені продукти т.з. супероксид-іони, які мають токсичну дію на клітинні мембрани. Для нейтралізації недоокислених продуктів організм синтезує природні антиоксиданти т.з. білки гострої фази, це церулоплазмін, каталаза, карбоангідраза, трансферин.
Наявність підвищеної активності церулоплазміну -70,6±5,4 ум. од., каталази - 18,9±1,6 кат. число, карбоангідрази - 1,72±0,12 ум. од., насиченості трансферину залізом - 0,508±0,035 ум. од., і хромом - 19,6±1,8 ум.од., свідчить про наявність в організмі активного, специфічного процесу.
В Національній Програмі боротьби з туберкульозом слабо висвітлено наукове забезпечення, мало звернуто уваги на удосконалення навчання фтизіатрії у ВУЗах та підготовку висококваліфікованих лікарських кадрів. Ця програма в країні не діє із-за відсутності фінансування.
Під час епідемії туберкульозу МОЗ України зменшило викладання фтизіатрії у ВУЗах на 4 курсі медичного факультету на половину, а на 6 курсі цього ж факультету вивчення дисципліни непередбачено.
Таким чином, для раннього виявлення в організмі специфічного процесу слід проводити встановлення міні-симптомів хвороби, а також легеневих симптомів, при можливості проводити біохімічні тести на поліклінічному рівні.
Активна профілактика туберкульозу починаться на 4-6-й день дітям після народження вакциною БЦЖ при відсутності протипоказів. В організмі дитини створюється активний протитуберкульозний імунітет. При виявленні хворого на туберкульоз у епідвогнищі проводиться обстеження контактних осіб і призначається їм хіміопрофілактика, хворий ізолюється в стаціонар. За останній час значно знижена соціальна і ветеринарна профілактики туберкульозу із-за відсутності фінансування.
Для попередження виникнення первинного туберкульозу у дітей з "віражем" туберкулінової проби необхідно їм призначити хіміопрофілактику протитуберкульозними препаратами на протязі трьох місяців. Попередження рецидиву специфічного процесу у осіб, що раніше перенесли туберкульоз, : здійснюється шляхом призначення хіміопрофілактики при появі факторів, що понижують імунологічну реактивність організму на час дії даного фактору.
Клінічна класифікація туберкульозу
ТИП ТУБЕРКУЛЬОЗНОГО ПРОЦЕСУ:
1. Вперше діагностований туберкульоз - ВДГБ (дата діагностування)
2. Рецидив туберкульозу - РТБ (дата діагностування)
3. Хронічний туберкульоз - ХТБ (дата діагностування)
КЛІНІЧНІ ФОРМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ:
(шифри МКХ 10 перегляду)
А15.-А16.- Туберкульоз легень (ТБЛ) (із факультативним
зазначенням форми ураження):
А15.-А16.- Первинний туберкульозний комплекс
А19.- Дисемінований туберкульоз легень
А15.-А16.- Вогнищевий туберкульоз легень
А15.-А16,- Інфільтративний туберкульоз легень
А15.-А16,- Казеозна пневмонія
А15.-А16- Туберкульома легень
А15. -А16. - Фіброзно-кавернозний туберкульоз легень
А15.-А16.- Циротичний туберкульоз легень
A15.-A16.-/J65 Туберкульоз легень, поєднаний з професійними пиловими захворюваннями легень (коніотуберкульоз)
А55.-А18.- Позалегеневнй туберкульоз (ПТБ) (із зазначенням локалізації):
А15. -А16. - Туберкульоз бронхів, трахеї, гортані та інших верхніх дихальних шляхів
А15 -А 16. - Туберкульоз в нутрі пшь о грудних лімфатичних вузлів
А15.-А16.- Туберкульозний плеврит (в т.ч. емпієма)
А17 Туберкульоз нервової системи і мозкових оболонок
А 18.0 Туберкульоз кісток та суглобів
А18.1 Туберкульоз сечово-статевої системи
А18.2 Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів
А18.3 Туберкульоз кишок, очеревини та брижових лімфатичних вузлів
А18.4 Туберкульоз шкіри та підшкірної клітковини
А18.5 Туберкульоз ока
А18.6 Туберкульоз вуха
А18.7 Туберкульоз надниркових залоз
А18.8 Туберкульоз інших уточнених органів і систем
А19 Міліарний туберкульоз (МТБ)
А18 Туберкульоз невстановленої локалізації
Примітка До туберкульозу органів дихання (ТОД), або туберкульозу дихальної чи респіраторної системи, відносять туберкульоз: носа, приносових. пазух, гортані, трахеї, бронхів, легень, грудної порожнини (плеври, внутрішньогрудних лімфатичних вузлів).
Клінічний аналіз крові
Зміни гемограми звичайно відображають наявність активного запального процесу (лейкоцитоз, паличкоядерний хув, лімфопенія. моноцитоз, збільшення ШОЕ), вони також дуже варіабельні і можуть бути відсутніми у пацієнтів з обмеженим легеневим процесом.
Рентгенологічне дослідження органів грудної клітки (рентгенографія органів грудної клітки, рентгентомографія, комп'ютерна томографія уражених ділянок легень).
Для туберкульозу не існує специфічної рентгенологічної картини ні за характером рентгенологічних змін, ні за локалізацією. В останні роки, крім верхньодольової локалізації, поширена нижньодольова.
При тривалому перебігу туберкульозу рентгенологічна картина може також доповнюватися ознаками пневмофіброзу, емфіземи, бронхоектазіє. Важливим для діагностики є наявність

 
 

Цікаве

Загрузка...