WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Рентгеноскопія і рентгенографія - Реферат

Рентгеноскопія і рентгенографія - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Рентгеноскопія і рентгенографія
ПЛАН
1. Рентгенографія та її види
2. Рентгеноскопія
3. Основні правила експлуатації рентгенівських установок
Список використаної літератури
1. Рентгенографія та її види
Рентгенографія (англ. projection radiography, plain film radiography, X-ray imaging, roentgenography, X-ray study, X-ray filming) - дослідження внутрішньої структури об'єктів, що проектуються за допомогою рентгенівських променів на спеціальну плівку або папір. Найбільше часто термін використовується в медичному контексті, що описує неінвазивне дослідження, засноване на вивченні кісткових структур і м'яких тканин, за допомогою сумаційного проекційного зображення.
Рентгенографія застосовується для діагностики:
легень і средостенії - інфекційні, пухлинні й інші захворювання, хребта - дегенеративно-дистрофічні (остеохондроз, спонділлез, скривлення), інфекційні і запальні (різні види спондилітів), пухлинні захворювання.
різних відділів периферичного кістяка - на предмет різних травматичних (переломи, вивихи), інфекційних і пухлинних змін.
черевної порожнини - перфорації органів, функції бруньок (екскреторна урографія) і інші зміни.
Одержання зображення засноване на ослабленні рентгенівського випромінювання при його проходженні через різні тканини з наступною реєстрацією його на рентгеночутливу плівку. У такий спосіб на плівці виходить усереднене, сумаційне зображення всіх тканин.
У сучасних цифрових апаратах реєстрація вихідного випромінювання може вироблятися на спеціальну касету або на електронну матрицю. При цьому роздрук плівок виробляється тільки при необхідності, а діагностичне зображення виводиться на монітор.
Рекомендується проведення знімків не менше ніж у двох проекціях.
Широка доступність методу і легкість у проведенні досліджень.
Для більшості досліджень не потрібно спеціальної підготовки пацієнта.
Відносно низька вартість дослідження.
Знімки можуть бути використані для консультації в іншого фахівця або в іншій установі (на відміну від УЗІ-знімків, де необхідне проведення повторного дослідження, тому що отримані зображення є оператор-залежними).
Відносно погана візуалізація м'яких тканин (зв'язування, м'яза, диски й ін.).
"Замороженість" зображення - складність оцінки функції органу.
Наявність іонізуючого випромінювання.
Комп'ютерна рентгенографія (Computed Radiography) -- практичний, ефективний (порівняно з традиційною обробкою рентгенівської плівки) та економічний метод, що дозволяє конвертування зображення, отриманого стандартними рентгенографічними методами, у цифрову форму. Системи комп'ютерної рентгенографії мають ряд унікальних властивостей. Традиційна екран-плівкова технологія одержання діагностичного зображення використовує підсилюючий екран для конвертування поглиненого рентгенівського випромінювання у світлове і рентгенівську плівку як детектор світла. При всіх своїх достоїнствах ця технологія має обмеження у застосуванні Діагностична якість одержуваного зображення, наприклад, при використанні палатного мобільного рентгенівського апарата, сильно залежить від правильного позиціювання детектора рентгенівського пристрою, вибору експозиції техніки і фільтрації, настроювання рентгенівського растра і т.д. і таким чином - серйозно ускладнює процес одержання зображення з якістю, достатньою для постановки правильного діагнозу. Традиційні екран-плівкові системи мають вузьку експозиційну фотографічну широту, приблизно 30-40:1. Область реальних рентгенівських експозицій пацієнта значно ширша і тому повинна точно відповідати характеристикам застосовуваної пари екран-плівка, а якщо ні, то частина зображення буде пере- або недоекспонована. Інше обмеження технології екран-плівка - неможливість швидкого розподілу інформації на плівці всім зацікавленим фахівцям.
У системах комп'ютерної рентгенографії засобом поглинання рентгенівського випромінювання, що генерується стандартною рентгенографічною системою (вітчизняного або імпортного виробництва) і проходить крізь тіло пацієнта, є фосфорна пластина, розміщена в касеті стандартного розміру, яка замінює звичайну рентгенівську плівку. Одержувана в результаті радіографічної експозиції латентна (схована) форма зображення сканується (зчитується) променем лазера пристрою сканування, що у свою чергу пересилає цифрові дані в станцію обробки і візуалізації цифрових зображень. Наприкінці цього досить швидкого процесу (менше хвилини) фосфорна пластина ініціалізується могутнім джерелом світла, яке встановлюється в пристрої сканування, і готова до наступної радіографічної експозиції.
Експозиційна широта системи комп'ютерної радіографії приблизно 10 000 : 1 , набагато ширше, ніж у будь-якої пари екран-плівка.
Це означає, що проблеми пере- і недоекс пози ції пішли в минуле. Це також означає збільшення кількості діагностичної інформації при обстеженні доти, поки експозиційна доза перевищує невід'ємний рентгенівський квантовий шум (до речі, це правило існує і для пари екран-плівка).
Системи комп'ютерної рентгенографії створюють цифрові зображення, що можуть бути переслані користувачу за допомогою електронних мереж або збережені в електронному архіві рентгенівського відділення лікувальної установи.
Незважаючи на те, що методу комп'ютерної рентгенографії близько 20 років, інтерес до нього і зараз залишається на високому рівні й у такий спосіб спонукає фірми-виробники систем комп'ютерної рентгенографії вкладати інвестиції в дослідження і впровадження нових систем, методів і властивостей. Так, наприклад, у результаті спільних розробок компаній Siemens і Agfa з'явилася нова технологія Needle Phosphor Technology виготовлення фосфорних пластин (пластин на запам'ятовуючих люмінофорах). На відміну від методів нанесення фосфору на пластину у вигляді пудри, нова технологія припускає використання масиву кристалів (голок) фосфору на пластині, що дозволить у свою чергу збільшити просторове розрізнення (до 10, а в перспективі до 15-20 лінійних пар на дюйм) при одночасному зменшенні рентгенівського квантового шуму. Нові технології дозволяють застосовувати системи комп'ютерної рентгенографії не тільки в традиційній рентгенографії , але і мамографії. Однією з переваг цифрових технологій Agfa є розробка і застосування запатентованого унікального алгоритму обробки зображення і підсилення контрасту MUSfCA, що дозволяє одержати зображення з оптимальною діагностичною якістю при істотному зниженні дози, одержуваної пацієнтом при обстеженні. Agfa розробляє і робить високонадійні системи комп'ютерної рентгенографії ADC Compact, ADC Compact Plus, ADC Solo, підкреслюючи при цьому перевагу концепції комп'ютерної рентгенографії - широкі експозиційні межі й експозиційну широту, параметри, які гарантовано забезпечують одержання високої якості діагностичного зображення для кожної експозиції, наприклад, деталі м'яких тканин і кісткових структур добрепомітні на діагностичному зображенні, отриманому в результаті однієї експозиції. Цифрові рішення Agfa дозволяють цілком виключити фотопроцес з рутинної практики лікаря-радіолога і перейти від плівкових технологій до цифрових. Як і в інших сучасних медичних діагностичних пристроях, пристрої Agfa адаптовані для обміну медичними зображеннями в стандарті DICOM.
2. Рентгеноскопія
Рентгеноскопія (рентгенівське просвічування) - класичне визначення - метод рентгенологічного дослідження, при якому зображення об'єкта одержують на флюоресцентному екрані.
З моменту відкриття рентгенівського випромінювання для рентгеноскопії застосовувався флюоресцентний екран, який представляв із себе в більшості випадків лист картону з нанесеним на нього спеціальним флюоресцуючою речовиною. У сучасних умовах застосування флюоресцентного екрану не обґрунтовано в зв'язку з його малою світністю, що змушує проводити дослідження в добре затемненому приміщенні і після тривалої адаптації дослідника до темряви (10-15 хвилин) для розрізнення малоінтенсивного зображення. Замість класичної рентгеноскопії застосовується рентгенотелевізійне просвічування, при якому рентгенівські промені потрапляють на УРІ (підсилювач рентгенівського випромінювання), до складу останнього входить ЕОП (електронно-оптичний перетворювач). Одержуване зображення виводиться на екран монітора.

 
 

Цікаве

Загрузка...