WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

більш виражена в блондинів і менш всього в брюнетів. У віці від 20 до 50 років чутливість найвища, але в більш старшому віці вона поступово зменшується, що зв'язано з загальними біологічними процесами старіння організму. Біологічна дія ультрафіолету не обмежується однією тільки пігментацією. Спостерігається також посилене розмноження кліток базального шару эпидерміса, через що він стає більш товстим і стійкої до механічних впливів, упровадженню патогенних організмів. Саме завдяки цьому підвищується бар'єрна функція шкіри.
Украй важливою позитивною властивістю ультрафіолетового випромінювання є утворення вітаміну D з ергостерина (жироподібної речовини), що знаходиться в нормі в шкірі. Вітамін D регулює обмін кальцію в організмі і тому має першорядне значення в попередженні рахіту.
Виразність біологічного ефекту ультрафіолетового випромінювання залежить від розмірів поверхні, що опромінюється. Найбільший ефект досягається при опроміненні оголеної поверхні всього тіла, найменший - коли людина одягнена.
Утворення меланіну в поверхневих шарах шкіри не єдина реакція організму на сонячну радіацію. Спостерігається цілий ряд позитивних фізіологічних змін. Збільшується зміст гемоглобіну й еритроцитів у крові, підвищується фагоцитарна активність лейкоцитів, зростає кількість кальцію і фосфору в організмі, прискорюється процес згортання крові за рахунок підвищення функції системи згортання, зростає резервна лужність крові, підвищується обмін речовин -тобто білковий і вуглеводний обміни. У цілому ці зміни відбивають значне поліпшення пластичних процесів в організмі, підвищення загальної резистентності організму до впливу несприятливих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища організму, а також імунного захисту. Особливо сприятлива дія робитьсонячне випромінювання на дитячий організм. Регулярне опромінення підвищує функцію симпатоадреналової системи, тонус нервово-м'язового апарата і загальну працездатність, удосконалює терморегуляцію, підвищує рівень кальцію в крові, знижує артеріальний тиск, збільшує глибину подиху і знижує його частоту. Усе це свідчить про дуже глибоку перебудову в організмі під впливом сонячної радіації. Ці зміни, як правило, сприятливі для здоров'я, але тільки в тому випадку, коли інтенсивність і тривалість впливу не перевищують адаптаційних можливостей даного організму.
Організація прийому сонячних ванн досить проста. Вона, як правило, проводиться в упорядженому чи солярії в місцях, відведених для купання. При загорянні правильно лягати ногами до сонця, голову треба захищати або парасолькою, або світлим капелюхом, ока - спеціальними окулярами від сонця. Не можна знаходитися довгий час в одній і тій же позі. Через нетривалий час треба змінювати положення тіла. Не слід загоряти натще і раніш чим через 1-1,5 години після їжі. Після сонячної ванни варто прийняти прохолодний чи душ викупатися. Найбільш сприятливого годинник для прийому сонячних ванн - ранкові, коли в спектрі сонячного випромінювання найменше теплових променів. У середній смузі це 8-11 годин, на півдні - 7 -10 годин, а на півночі -9-12 годин. Дітям підліткового віку треба приймати сонячні ванни в період від 10 до 12 годин (на півдні - з 9 годин) при температурі повітря не нижче 20 і не вище 32°С в тіні.
Варто уникати тривалого перебування на сонце без головного убору, особливо дітям і підліткам. Це може привести до сонячного удару з дуже несприятливими наслідками для здоров'я. Сонячний удар виникає через перегрів мозку, підвищеного кровообігу за рахунок розширення судин, коли його температура підвищується до 40 °С и вище.
Особливий інтерес викликає дозування сонячних ванн, тобто тривалість перебування на сонце. Основним критерієм є поступове збільшення сили подразника. Однак об'єктивного показника, що характеризує інтенсивність впливу радіації і стан організму в сучасний момент часу, очевидно, не існує. Тільки через визначений час можна з упевненістю говорити про користь перебування на сонці і його правильній організації.
Дотепер користаються емпіричними критеріями для дозування сонячного впливу на організм, з огляду на час року і дня, стан здоров'я, самопочуття, вік, наявність алергійної реакції на засмагу і, звичайно, кліматичні особливості місцевості. Тривалість першого перебування на сонце (тут не мається на увазі перебування на вулиці в літню пору року) необхідно обмежувати 3-5 хвилинами. У наступні дні час поступовий збільшують щодня на 3-5 хвилин. Одномоментна тривалість перебування на сонці в середній смузі України не повинна перевищувати 2 годин. Можна, звичайно, і довше загоряти, що багато хто і роблять, однак це чревате серйозними ускладненнями для здоров'я. Приблизно через J година варто піти в чи тінь прийняти душ. Для підлітків тривалість перебування на сонце повинна обмежуватися однією годиною. Справа в тім, що їхній організм на відміну від дорослого володіє, як правило, підвищеною чутливістю і реактивністю до сонячної радіації, менш розвинутими адаптаційно-компенсаторними механізмами.
Під час засмаги необхідно постійно контролювати свій стан. Якщо з'явилися такі ознаки, як помітне почервоніння шкірних покривів, прискорений пульс, серцебиття, головний біль, запаморочення і нудота, варто негайно піти в тінь і знаходитися там до нормалізації самопочуття. Якщо стан не поліпшується, треба терміново звернутися до лікаря.
Сприятливими наслідками правильно організованого перебування на сонце є гарне самопочуття і бадьорий настрій, підвищений працездатність, гарний апетит, підвищена опірність несприятливим факторам навколишнього середовища. До несприятливих наслідків варто віднести погіршення самопочуття, слабість, поганий настрій, нервозність, поганий сон, зниження працездатності і т.д. У цьому випадку треба припинити цілеспрямоване перебування на сонці і звернутися до лікаря.
Непомірне перебування на сонці може викликати самий дійсний опік - першої чи другий (з утворенням піхурів) ступеня. Якщо таке сталося, треба діяти в такий спосіб: обпалені ділянки тіла протерти спиртом чи кефіром (можна будь-яким кисломолочним продуктом). Не можна змазувати уражені ділянки якою-небудь олією чи жиром - це не допоможе, а лише збільшить ушкодження.
Література:
1. "Популярна медична енциклопедія" Б.В.Петровский, Москва 1987 р.
2. "Секрет вашої бадьорості" В.А.Иванченко, Москва 1988 р.
3. "Хочу бути здоровим" З.Т.Братко, Київ 1991 р.
4. "Як бути здоровим" Е.А.Кретова, Москва 1990 р.
5. " Мистецтво здоров'я" В.Н.Захаров, Москва 1987 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...