WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

повітря в дуже широкому діапазоні температур - від 0 до -20°С. Треба відразу ж сказати, що основній масі людей зимове купання не потрібно, а в ряді випадків протипоказано. Купання узимку вимагає дуже тривалої не тільки фізичної чи функціональної підготовки, але і не в останню чергу психологічної настроєності.
Дія низької температури на організм людини супроводжується частішанням пульсу і подиху, отже, посиленням газообміну, підвищенням артеріального тиску, додатковими енерговитратами, зниженням температури тіла в поверхневих шарах шкірних покривів, посиленням ниркового кровотока і зростанням сечовипускання (діурезу).
Купання узимку, крім перерахованих вище змін, є найсильнішим подразником для нервової системи в цілому і для центральної нервової системи зокрема. Визначальним є тривалість перебування в холодній воді. При короткочасному перебуванні відзначається виражений тонізуючий ефект, досить тривалий за часом, помітно зростає загальна працездатність, підсилюються функції координації і регуляції з боку нервової, ендокринний систем і терморегуляторного апарата, зростає загальна резистентність організму до всіх несприятливих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, спостерігається підвищений емоційний тонус. У той же час тривале перебування в холодній воді, навпроти, викликає позамежне гальмуваннянервової системи і, як наслідок, приводить до розвитку соматичних захворювань.
Періодичність зимового купання повинна бути не частіше 2 разів у тиждень, а його тривалість, особливо в початковий період, не більш 30 секунд. В міру звикання організму до холодної води тривалість купання можна потроху збільшувати до 2 хвилин, не більш. Вийшовши з води, необхідно обтертися насухо махровим рушником і швидко одягтися. Не слід довго знаходитися оголеним на повітрі. Підліткам молодше 18 років зимове купання недозволенне.
Загартовування дітей і підлітків, організм яких ще не розвитий повною мірою, варто проводити з великою обережністю, украй поступово збільшуючи інтенсивність Холодових процедур і тривалість їхнього впливу. Початковий період загартовування - обтирання - доцільне почати з температури води 30-32°С, поступово знижуючи її (через кожні три дні) на 1 -2°С. Зупинитися випливає на рівні 15-16°С. Тривалість водяної процедури не повинна перевищувати 4 хвилин. При обливанні необхідно дотримувати попередньої схеми з тією лише різницею, що нижня межа температури води не повинний бути менш 20° С, а тривалість процедури - більш 2 хвилин. Душові процедури можна рекомендувати підліткам від 12 років при температурі води не менш 20°С при тривалості не більш однієї хвилини.
Особливий вид загартовування - адаптування до високих температур.Систематично організований вплив високої температури удосконалює функції терморегуляції при різних видах діяльності: як у стані спокою, так і в момент роботи. В адаптованого до умов високої температури організму більш ефективно функціонує система потовідділення, що приводить до меншого підвищення температури тіла. Відомо, що з потім виділяються мінеральні речовини і водорозчинні вітаміни. Однак загартовування сприяє зменшенню концентрації хлоридів у поті при високій температурі, отже, у цей момент не відбувається істотного порушення мінерального обміну. Це можна пояснити, очевидно, удосконалюванням функції підшлункової залози, зокрема кори наднирників, що регулюють водно-сольовий обмін в організмі. Менш помітні зрушення спостерігаються в діяльності серцево-судинної системи. Так, наприклад, частота серцевих скорочень підвищується не так значно, як якби організм не був пристосований до високої температури. Менш помітні зрушення й у діяльності дихальної системи. Підготовлені люди переносять загальне перегрівання організму, коли температура тіла підвищується до 40°С и вище, без серйозних порушень у стані здоров'я.
Сонячні ванни
Сонячне випромінювання має дуже виражену біологічну дію на всіх живих істот. Сонячна енергія -могутнє джерело життя на Землі. Електромагнітні випромінювання Сонця впливають на організм людини. Найбільшою біологічною активністю володіє ультрафіолетове випромінювання. Однак і в цьому дуже вузькому діапазоні видимого спектра виділяють по характері біологічної дії дві ділянки. Перший - з довжиною хвилі 320 нм і більш (одна тисячна частка мікрона) - викликає еритему (почервоніння) шкіри, утворення пігменту (пристосувальна реакція) і вітаміну D, що володіє антирахітичною дією. Другий - з довжиною хвилі 320 нм і менш. Цей діапазон твердого (короткого) випромінювання володіє вираженою бактерицидною дією, що найбільше сильно виявляється при довжині хвилі 280-305 нм.
Фізіологічний механізм дії всього діапазону сонячного випромінювання (від інфрачервоного до ультрафіолетового) визначається поруч рефлекторних реакцій, що виникають у відповідь на роздратування популяції рецепторів, закладених у шкірних покривах. Крім того, у шкірі під впливом сонячної радіації утворяться біологічно активні речовини (БАВ) - гістамін, холін, аденозін і ін. Всмоктуючи в кров, ці речовини розносяться по всьому організмі і впливають на різні органи і тканини. Ультрафіолетове випромінювання викликає відповідну реакцію з боку симпатоадреналінової системи, а отже, підвищує працездатність і зміцнює загальний функціональний стан організму.
Довгохвильовий діапазон сонячного випромінювання також має досить виражену біологічну дію, однак його механізм зовсім інший. Так, ультрафіолетові промені проникають у шкіру на глибину не більше ніж на десяті і соті частки міліметра, і біологічний ефект триває досить тривалий час. Він виражається в почервонінні шкіри (еритемна дія), що спостерігається через 5-6 годин і досягає максимального розвитку рівно через добу. Еритема тримається 3-4 дня, а потім поступово зникає. Повторний вплив ультрафіолету викликає утворення в поверхневих шарах шкіри пігменту меланіну. Пігментація є самою дійсною захисною реакцією від надлишкового впливу сонячної радіації, і в першу чергу ультрафіолетових променів, від перегріву, тому що пігмент інтенсивно поглинає надлишкову енергію.
Ступінь пігментації дуже індивідуальна - від рожевого до інтенсивно-коричневого і чорних. Вона залежить від функції проміжної частки гіпофіза, що визначає інтенсивність утворення меланіну, тому прагнення деяких людей, особливо молодого віку, засмагнути якнайбільше зовсім невиправдано. У цьому випадку тривале перебування на сонце не сприяє здоров'ю, а, навпроти, дуже сильно йому шкодить. Варто мати на увазі, що чутливість шкіри до ультрафіолету в різних людей неоднакова. Вона

 
 

Цікаве

Загрузка...