WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

інші.
Висока ефективність водяних процедур зв'язана з виникненням активної загальної реакції організму на дію прохолодної чи холодної води при досить короткій експозиції впливу. У шкірі знаходиться різноманітна популяція рецепторів: теплові і холодові, тактильні, вільні нервові закінчення. Крім того, усі ділянки тіла мають своє представництво в корі великих півкуль мозку. Дія прохолодної чи холодної води, тобто температурного фактора, має механічне (тактильне) вплив на шкіру, викликає тим самим зміна найважливіших фізіологічних функцій організму. Поліпшується мікроциркуляція, підвищуються інтенсивність кровообігу і тихорєцького подиху, тонус нервово-м'язового апарата, удосконалюються механізми терморегуляції.
Ведучим стимулом у досягненні позитивного ефекту є інтенсивність роздратування (температури), а не тривалість впливу фактора (води). Так, тривалість водяної процедуриповинна бути тим коротше, ніж холодніше вода. Для загартовування застосовують прохолодну воду при температурі 24-16 ° С и холодну - нижче 16 ° С.
Самий сприятливий час прийому водяних процедур - ранкової годинник, після ранкової зарядки, коли шкіра рівномірно зігріта і спостерігається більш виразна судинна реакція. У цей час значно швидше відбувається перехід організму в активний стан, від сну до пильнування. Тим часом водяні процедури перед сном незалежно від температури води (прохолодна чи тепла) у деяких людей викликають порушення нервової системи і безсоння.
Якщо водяні процедури проходять на повітрі, це додатковий фактор, якім треба враховувати при досягненні ефекту загартовування. У початковий період водяні процедури проводять при температурі повітря 17-20°С, у наступному температура повітря може бути трохи нижче. Після будь-якої водяної процедури треба обов'язково витертися, розтираючи тіло махровим рушником до червоного кольору. При значних охолодженнях організму доцільне виконання активних фізичних вправ.
Регулярні водяні процедури є ефективним засобом профілактики простудних і соматичних захворювань, надійним засобом збереження і зміцнення здоров'я, підвищення працездатності.
Водяні процедури, що гартують, розділяють на обтирання, обливання, душ і купання.
Обтирання являє собою найпростішу форму загартовування. Це найбільш слабка водяна процедура з порівняно низькою ефективністю. Її здійснюють за допомогою махрового чи рушника губки, змочених у воді. При цьому необхідно дотримувати визначеної послідовності: у першу чергу обтирають верхню половину тіла - шию, груди, руки, спину, витирають насухо і розтирають сухим рушником до появи червоності; у другу - нижню половину тіла - живіт, поясницю, нижні кінцівки. Руки при обтиранні повинні рухатися по ходу венозної крові і лімфатичних судин, тобто в напрямку від периферії до центра (до серця). Загальна тривалість процедури не перевищує 5 хвилин.
Обливання - наступна по інтенсивності водяна процедура, що гартує. Крім температурного фактора в цій процедурі додається деякий незначний механічний вплив на шкіру. Методика надзвичайно проста - вода, звичайно кімнатної температури (з таза, залишеного на ніч у ванній кімнаті), виливається зверху на шию і плечі з відстані 5-8 див. Дія прохолодної води спочатку викликає спазм шкірних кровоносних судин, а потім через кілька секунд судини розслаблюються. При цьому кровоток підсилюється, підвищується тонус нервово-м'язової системи, підсилюються обмінні процеси. Починають загартовування при температурі води 30°С с наступним зниженням до 15° С и нижче. Тривалість обливання не повинна перевищувати 2-3 хвилин.
Душ робить найбільше сильний вплив на шкірні покриви людини. Це зв'язано з тим, що крім температурного фактора приєднується досить інтенсивний механічний вплив на шкіру падаючої струменя води. Душ на відміну від попередніх водяних процедур викликає більш виражену загальну і місцеву реакції з боку життєво важливих функцій організму. Початкова температура води не повинна бути вище 30°С, а тривалість впливу не більш 1 хвилини. Температуру води поступово знижують, а час збільшують до 2 хвилин, включаючи розтирання тіла. Постійні душові процедури викликають підвищення тонусу судин і нервово-м'язового апарата, підсилюють працездатність, удосконалюють механізми терморегуляції, а також функції ендокринної і нервової систем. І звичайно, це супроводжується підвищенням загальної резистентності (опірності) організму до простудних і інших захворювань.
Купання - один з розповсюджених і добре відомих із древніх часів методів оздоровлення і загартовування. У цей момент організм людини піддається комплексному впливу різноманітних у якісному відношенні факторів зовнішнього середовища. Загартовані люди купаються і влітку, і узимку. Сприятливе дії купання у відкритих водоймах у теплий час року зв'язано не тільки з температурним фактором, відбувається вплив на шкірні покриви повітряних ванн, а також сонячної радіації. Крім того, у здійсненні плавання беруть участь різні групи м'язів, відбувається навантаження на усі функціональні системи організму: серцево-судинну, дихальну, ендокринну, м'язову, нервову, імунну (захисну).
Купальний сезон у літню пору відкривають при температурі води і повітря не нижче 18-20°С, а закінчують при температурі води 13-14°С и повітря 15-16°С. Самого сприятливого годинник для купання ранкові чи вечірні. Неприпустимо купатися відразу після прийому їжі, потрібно, щоб пройшло не менш 1,5-2 годин. Оскільки купання зв'язане з великими енерговитратами, час купання не повинне бути дуже тривалим.
Час чи купання перебування у воді необхідно встановлювати в залежності від самопочуття, температури води і повітря, ступеня загартованості. Початкова тривалість не повинна перевищувати 1-2 хвилин. Поступово вона може бути збільшена до 20 хвилин і більш. Неприпустимо входити у воду при поганому самопочутті, у збудженому чи розпаленілому стані, відразу ж після інтенсивних фізичних вправ.
Самий сприятливий вплив на організм людини роблять морські купання. До комплексу факторів, зв'язаних з купанням у прохолодній воді в літню пору року в середній смузі, додається хімічне роздратування шкірних покривів, обумовлене підвищеним змістом у морській воді різноманітних солей, головним чином хлориду натрію. Саме їхня присутність викликає легку гіперемію (почервоніння) шкіри. Морські купання звичайно відбуваються при досить високій температурі повітря і води.
Зовсім інша, прямо протилежна ситуація спостерігається при купанні у відкритих водоймах у зимовий час року. Вона відбувається при температурі води +4°С, а

 
 

Цікаве

Загрузка...