WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат

Загартовування організму (повітря, вода, сонце) - Реферат


Реферат на тему:
Загартовування організму (повітря, вода, сонце)
Зміст:
1. Загартовування організму
2. Загартовування повітрям
3. Загартовування водою
4. Сонячні ванни
Загартовування організму
На вулиці похмура погода. Йде дощ. Виходити не хочеться, а треба (з будинку на чи роботу з роботи додому). Парасоля, як на зло, ні, ви промокли наскрізь, а що саме неприємне - з мокрими ногами. Так до того ж сильний пронизуючий вітер пробирає до кіст. Напевно, багатьом знайома така ситуація. І чим вона закінчиться? Цілком правильно - простудним захворюванням. Виникає природне запитанння: чи може сучасна людина протистояти природної стихії, не занедужати в описаній ситуації? Відповідь, безумовно, один - може! Можна взагалі позбутися від простудних захворювань і вірусних інфекцій за допомогою єдиного і разом з тим самого надійного й ефективного методу - загартовування. Причому можна адаптувати організм до умов не тільки холодного, але і спекотного клімату.
У чому полягає фізіологічна сутність загартовування і на яких принципах вона будується? Спробуємо розібратися в цієї, треба прямо сказати, досить складній проблемі. Побутові умови життя сучасної людини досягли неймовірного рівня, усе більш віддаляючи і віддаляючи його від природи, добутком якої він є. Вони (ці умови) знижують стійкість організму до постійно змінюється зовнішнім, і зокрема до метеорологічних, факторам. Відновити стійкість організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища можна винятково за допомогою впливів, що гартують.
Фізіологічна сутність загартовування полягає в повторному впливі на організм охолодження, високої чи температури почергових температурних впливів, а також дії сонячного чи світла штучного ультрафіолетового випромінювання. Процедури, що гартують, варто розглядати як один з ефективних способів акліматизації стосовно постійно змінюються метеорологічним умовам зовнішнього середовища. Цей процес повинний бути, власне кажучи, невід'ємним атрибутом діяльності будь-якої людини, його перманентною основою. Акліматизація - це не що інше, як пристосування (адаптація) організму взагалі до постійно діючих різноманітних факторів, і зокрема до несприятливих метеорологічних умов середовища проживання і життєдіяльності.
Вплив процедур, що гартують, торкає практично всіх систем організму як єдиного цілого. Під їхнім впливом змінюється насамперед стан нервової й ендокринної систем, то відбивається на їхній регуляторній функції і здатності активно взаємодіяти з навколишнім середовищем. У початковому періоді загартовування спостерігається посилення функції гіпофіза, кори наднирників і щитовидної залози. У наступному участь залоз внутрішньої секреції у формуванні стійкості до дії процедур, що гартують, трохи зменшується. Пристосування організму торкається не тільки центральні структури головного мозку, тобто відбивається на системному рівні, але і більш інтимні механізми. У процесі загартовування функціональні зміни торкаються тканинний і клітинний рівні. Зокрема, міняються активність клітинних ферментів убік підвищення їхньої активності, хімічний склад і фізико-хімічний стан кліток. Зміна нервової регуляції при загартовуванні організму зв'язано з формуванням нових умовних рефлексів.
Впливи, що гартують, викликають в організмі двоякого роду відповідну реакцію: специфічну і неспецифічну.
Специфічний ефект процедур, що гартують, виражається в удосконалюванні здатності організму зберігати сталість внутрішнього середовища - гомеостаз. Підвищується стійкість організму до дії холоду при холодовій чи адаптації стійкість до сонячної радіації при дії високих температур і ультрафіолету. Це досягається завдяки удосконалюванню механізмів терморегуляції. Організм здобуває підвищену здатність зберігати на постійному рівні температуру внутрішнього середовища, незважаючи на різкі зміни погодних умов: чи жару холод, підвищену інсоляцію. Разом з тим загартовані люди можуть переносити значно великі коливання параметрів внутрішнього середовища в порівнянні з людьми незагартованими. Крім всього іншого, загартовані люди значно рідше хворіють чи не хворіють зовсім не тільки простудними, але і багатьма іншими соматичними захворюваннями. Вони отримують підвищену як розумову, так і фізичну працездатність у порівнянні з обличчями, що не пройшли процесу загартовування.
Неспецифічний процес загартовування виражається в підвищенні загальної (неспецифічної) резистентності організму до дії найрізноманітніших несприятливих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища організму. Опосередкована дія процедур, що гартують, виражається в зниженні захворюваності, у підвищенні загальної (розумової і фізичний) працездатності, у змінах у кращу сторону кількості і якості здоров'я.
Досягнення оздоровлюючого ефекту процедур, що гартують, може бути досягнуто тільки при правильній методиці їхнього проведення. Вона ґрунтується на використанні психологічних явищ і закономірностей, зв'язаних з утворенням умовних рефлексів. Треба помітити, що утворення рефлекторних зв'язків, а також їхня міцність можуть бути досягнуті лише за умови систематичного і регулярного проведення процедур, що гартують. Загартовування варто проводити щодня і на протязі всього року (узимку, навесні, влітку і восени). До речі, методи загартовування можуть бути найрізноманітнішими. Ефект, що гартує, повинен досягатися поступово і послідовно. У противному випадку надмірна інтенсивність впливів, що гартують, може нанести відчутну шкоду здоров'ю через непідготовленість організму до такого впливу. При виборі інтенсивності процедур, що гартують, варто керуватися індивідуальними особливостями організму. При цьому необхідно враховувати вік, стать, фізичний стан, рівень фізичного розвитку, стан захисних сил організму. Умови загартовування повинні в міру можливості наближатися до природних, у яких відбувається життєдіяльність людини.
Успіх загартовування залежить не тільки від правильної методики, але і не в останню чергу зв'язаний з відношенням самої людини до процедур, що гартують. Треба дуже захотіти досягти позитивного результату, це забезпечує 50% успіху. Справа в тім, що процедури, що гартують, викликають спочатку визначені переживання й емоції, які треба перебороти.
Так називані місцеві процедури, що гартують, дають визначений позитивний ефект, але він поширюється не на весь організм, а на деяку його частину. Вони, звичайно, менш ефективні, чим загальні впливи. Чутливість різних частин тіла до холоду неоднакова. Так, наприклад, обличчя менш усього

 
 

Цікаве

Загрузка...