WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Санітарно-освітня робота (з прикладами санітарних бюлетнів) - Реферат

Санітарно-освітня робота (з прикладами санітарних бюлетнів) - Реферат

потрібно дотримуватися. Відповідальність за проведення інструктажу несуть завідувачі відділень, головні (старші) медичні сестри стаціонару і відділень.
Для гігієнічного навчання хворих у стаціонарі використовують різні форми і засоби санітарної освіти: бесіди, лекції, "години" запитань і відповідей, листівки, пам'ятки, брошури, кінофільми, інформаційно-тематичні стенди, плакати, лозунги, діапозитиви, відеомагнітофонні записи, альбоми, санітарні бюлетені тощо.
Бажано, щоб гігієнічне навчання хворих забезпечувало знайомство з комплексною системою популярних знань із питань охорони здоров'я, а не тільки з тих, які стосуються даного захворювання. Тому доцільно проводити гігієнічну підготовку хворих у спеціально створених за цикловою системою "школах здоров'я".
Проводячи роботу з гігієнічного навчання хворих, необхідно визначити контингент, який доцільно залучити до того чи іншого виду навчання. У кожному стаціонарі і в кожному окремому випадку це питання має вирішуватися з урахуванням характеру і ступеня важкості захворювання, тривалості перебування хворого в стаціонарі, його віку, професії, загального рівня знань, психологічних особливостей та інших чинників.
Здебільшого основний контингент хворих, які залучаються до навчання, мають складати ті, хто видужує, а також хворі, яким після основних діагностичних досліджень призначено курс лікування і загальний стан здоров'я яких не заважає брати участь у "школах здоров'я", бесідах та інших формах навчання.
Кожному хворому, який поступає на лікування, в приймальному відділенні дають "Пам'ятку хворого, який перебуває на стаціонарному лікуванні" (у разі планових надходжень за направленнями поліклініки "Пам'ятку" можна вручити і заздалегідь, у поліклініці).
Для такої "Пам'ятки" можна використати, наприклад, запропонований нижче варіант.
ЗАГРОЗА ДЛЯ ЛЮДСТВА
На планеті лютувало немало пандемій - чума, холера, віспа, що забирали з собою тисячі жертв. На початку 80-х років XX століття з'явилося нове інфекційне захворювання СНІД, яке, як і ядерна загроза, еко-логічна криза, стало реальною загрозою існування людства.
Якщо в середні віки для поширення чуми по Європі було потрібно близько століття, то нині для поширення СНІДу на всі континенти виявилося достатнім близько 4 років.
Виникнення СНІДу тісно пов'язане з інтимною сферою життя людей. Поживне середовище для СНІДу - сексуальна, вседозволеність, наркоманія, проституція.
СНІД-єдине епідемічне захворювання людини з тривалим періодом від моменту зараження до виникнення перших клінічних проявів (до 15 років і навіть більше). Це означає, що люди, які заразилися сьогодні, можуть захворіти у ХХІ столітті.
ЙМОВІРНИЙ СТУПІНЬ РИЗИКУ ЗАРАЖЕННЯ
НА СНІД:
- при перепиванні інфікованої крові - понад 90 відсотків;
- при одноразовій пункції нестерильною голкою або шприцем - менш як 1 відсоток;
- при одноразовому статевому акті з хворим або вірусоносієм СНІДу - 1:100, 1:1000;
- при трансплацентарній передачі - від 25 до 50 відсотків (зростає до 65 відсотків при явних формах інфекції у вагітної).
РИЗИК ЗАРАЖЕННЯ
c Ризик зараження СНІДом зростає в міру збільшення кількості статевих партнерів: від 1,4і раза при наявності двох-чотирьох партнерів до 1,3 раза при наявності 10 партнерів і більше.
c Вірус СНІДу нестійкий у зовнішньому середовищі: він гине при температурі 56 градусів за Цельсієм протягом 30 хвилин, при 78 градусах за Цельсієм - протягом 10 хвилин; він інактивується (у середньому за 10 хвилині етиловим ефіром, ацетоном, однопроцентним розчином гпютаральдегілу, а також 0,2-процент-ним розчином гіпохпориду натрію.
c Разом з тим вірус зберігає життєздатність у висушеному стані протягом 4-6 днів при 22 градусах за Цельсієм, а при більш низькій температурі - значно довше.
c При СНІДі в організмі людини практично немає жодного органу, системи або тканини, які були б застраховані від впливу різких інфекцій, що виникають лише при ослабленні імунної системи організму.
c Нині у хворих на СНІД описано 170 інфекцій, з них найнебезпечнішими є понад 20.
ФАКТОРИ, ЩО СПРИЯЮТЬ АБО ПЕРЕШКОДЖАЮТЬ ПОШИРЕННЮ СНІДУ І ЯКІ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ
СПРИЯЮТЬ
1.Наявність шкідливих звичок (вживання алкоголю і наркотиків).
2.Віра у виліковність СНІДу.
3.Фаталізм.
4.Почуття неушкодженості або несприятливості.
5.Невігластво.
6.Труднощі контролю сексуальних імпульсів.
ПЕРЕШКОДЖАЮТЬ
1.Знання про шляхи і фактори зараження ВІЛ.
2.Страх перед зараженням інфекцією.
3.Усвідомлення ризику і ушкоджуваності.
4.Зменшення або відмова від вживання алкоголю і наркотиків.
5.Підвищення контролю за своїми імпульсами.
ЩО ТАКЕ БЕЗПЕЧНИЙ СЕКС?
Під безпечним сексом розуміють секс, який не приводить до зараження на СНІД, венеричних хвороб і до небажаної вагітності. Однак говорити про те, що секс може бути абсолютно безпечним, - не зовсім коректно. Мова може йти лише про більш безпечий секс. Стосовно до СНІДу він зводиться до такого:
- відмова від нерозбірливих статевих зв'язків з багаторазовою зміною статевих партнерів;
- утримання від випадкових статевих зв'язків;
- обов'язкове користування презервативом;
- наявності тільки одного надійного партнера у випадку дошлюбного статевого життя;
- подружня вірність;
- виключення будь-яких інтимних зв'язків у стані сп'яніння.
ХТО МОЖЕ ВВАЖАТИ СЕБЕ ГАРАНТОВАНИМ
ВІД ЗАРАЖЕННЯ ВІРУСОМ СНІДУ?
Майже на 100 процентів гарантована від зараження вірусом СНІДу людина, яка не мас сексуальних контактів взагалі або практично безпечний секс.
КОЛИ МОЖНА ОЧІКУВАТИ ВІДКРИТТЯ РАДИКАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ЛІКУВАННЯ СНІДу?
Відкриття радикальних засобів лікування СНІДу, очевидно, вельми віддалена перспектива. Так. 60 відсотків експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я вважають, що ефективні засоби лікування цієї хвороби будуть знайдені на 2010 рік, інші, більш песимістичні, вказують і пізніші строки.
Надзвичайно складне завдання - створення
ефективної вакцини проти СНІДу. Це пояснюється дуже великою мінливістю вірусу СНІДу: вона, наприклад, в один мільйон разів вища, ніж у адено- і герпесвірусів, у десять-сторазів - від вірусу грипу АІ. Згідно з найоптимістичнішими прогнозами, синтетична вакцина проти СНІДу буде створена не раніше, ніж у 2010 році.
ПРОГНОЗИ СНІДу
І. НА ЗЕМНІЙ КУЛІ
Спеціалісти ВООЗ стверджують, що на початку 90-х років загальна кількість хворих на СНІД перевищує 1 млн. чоловік, а в кінці 90-х років досягне 2-З млн., на початок 2000 року - до 10 млн.
Пандемія СНІДу в найближчі 20-30 років знищить половину населення земної кулі.
II. СНД
У 1990 р. кількість вірусоносіїв досягла 1625 чол., у 1991 р.- 6200, у 1992 - 24000 і до 2000 pt - перевищить два мільйони чоловік.
Якщо найближчим часом не будуть вжиті широкомасштабні екстрені заходи боротьби зі СНІДом, то до 2010 року стане реальною загроза вимирання до 40 процентів молодого покоління.
ЩО ПОВИННО НАСТОРОЖИТИ?
- збільшення лімфатичних вузлів, причому практично одномоментно у кількох місцях: на шиї, у ліктьових згинах, під руками, у паху і т. д.;
- прогресуюча втрата ваги - понад 10 процентів, незважаючи на збереження колишнього режиму

 
 

Цікаве

Загрузка...