WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Захворювання периферичної нервової системи - Реферат

Захворювання периферичної нервової системи - Реферат

сухожилкових рефлексів. Наявні також Вегетативні порушення. Одночасно виявляються різного ступеня вираженості і вертеброгенні синдроми: м'язово-тонічні, вегетативно-судинні та нейродистрофічні.
Залежно від кількості уражених корінців розрізняють Mono-, бі- та полірадикулярний синдроми. Основним клінічним синдромом ураження корінця LV є біль у верхньому відділі сідниці. Біль частіше стріляючою характеру, різко загострюється під час руху тулуба, зміни положення тіла, чхання, кашлю. Під час огляду відзначають слабкість і гіпотрофію м'язів, що розгинають великий палець, гіпестезію. Колінні та ахіллові рефлексії не змінюються.
Синдром ураження першого крижового корінця (S1) характерний для остеохондрозу попереково-крижового диска. Найчастішою скаргою є біль у задньосідничній ділянці. Тонус м'язів сідниці, задньої частини стегна та гомілки знижений. Відзначають також слабкість згиначів великого пальця, іноді ступні. До частих симптомів належить зниження або зникнення ахіллового рефлексу.
Значно частіше спостерігається ураження V поперекового та І крижового корінців. Основним клінічним симптомом у такому разі е біль у попереково-крижовій ділянці, частіше стріляючого характеру, з відчуттям оніміння, затерпання. Фізичне навантаження, кашель, чхання різко загострюють біль. Часто розвивається протибольовий сколіоз, спрямований опуклістю у здоровий бік. Наявне місце випрямлення або посилення попередкового лордозу. Рухи хребта різко обмежені під час нахилів". Біль буває настільки сильним, що хворий набуває характерної пози. Здебільшого він лежить на спині з зігнутими в колінному суглобі ногами.
У гострий період під час пальпації спостерігається болісність паравертебральних точок у ділянці поперекового відділу та остистих відростків IV і V поперекових і 1 крижового хребців: Виявляють больові точки в зоні проекції сідничного нерва у місцях, де він близько підходить до шкірних покривів: у місці виходу нерва із порожнини таза між сідничним горбом і великим вертлюгом стегна, посередині сідничної складки, у підколінній ямці, нижче від головки малогомілкової кістки, позаду внутрішньої кісточки (точки Валлє).
Крім больових точок виявляються також так звані симптоми натягу. До них належать:., симптоми Дасега, Бехтерева, Нері, Дежерина, Сікара, посадки.
Симптом Ласега - це з'ява або посилення болю у поперековій ділянці та по ходу сідничного нерва у хворого, який лежить на спині, під час згинання ноги у кульшовому суглобі. Якщо в подальшому зігнути ногу в колінному суглобі, біль зникає або різко зменшується.
Симптом Бехтерева (перехресний симптом Ласега) - з'ява болю у поперековій ділянці під час згинання здорової ноги у кульшовому суглобі.
Симптом Нері - це посилення болю у поперековій ділянці під час пасивного згинання шиї (приведення підборіддя до груднини) у хворого, який лежить на спині з випрямленими ногами.
Симптом Дежерина - це посилення болю у поперековій ділянці під час кашлю, чхання.
Симптом Сікара - посилення проявіи люмбоішіалі ії під час роз-гинання стопи хворого, який лежить на спині з випрямленими ногами. Симптом посадки - коли хворому, який лежить па спині, запропонувати сісти, то нога па боці ураження під час посадки згинається в колінному суглобі.
Якщо патологічний процес локалізується в хребцевих сегментах LІІ-LІV і проявляється ознаками ураження стегнового нерва спостерігаються симптоми натягу Вассермана та Мацкенича.
Симптом Вассермана не з'ява або посилення болю в зоні іннервації стегнового нерпа під час розгинання ноги в культовому суглобі у хворого, який лежить на животі.
Симптом Манксвича це з'ява різкого болю в зоні Іннервації стегнового нерва під час різкого згинання гомілки у хворого, який Мжить на животі.
Ураження поперекових і крижових корінців може супроводжуйтеся вегетативними порушеннями, що проявляються зниженням температури шкіри, підвищенням потовиділення у ділянці іннервації відповідних корінців, деяким ослабленням пульсу на відповідних артеріях.
У разі компресії кінською хвоста, то розвивається за наявності медіанних гриж, виникає надзвичайно гострий біль, який поширюється на обидві кінцівки. Характерними є ознаки двобічного периферичного парезу ступні, анестезія промежини, порушення функції сечовипускання.
Корінцево-судинні форми розвиваються внаслідок компресії корінцевих або корінцево-спинномозкових артерій грижами поперекових міжхребневих дисків або під виливом інших чинників. У клінічній картині здебільшого переважають рухові, чутливі розлади за наявності помірного або слабо вираженого больового синдрому, а інколи його зовсім не буває.
Компресійно-спіральні форми здебільшого зумовлені медіанними або парамедіанними грижами. Розвиток їх гострий, а клінічна картина проявляється різними неврологічними синдромами: епіконуса, конуса, каудиту. У хворих спостерігаються значні рухові і чутливі ушкодження. Такі ураження супроводжуються порушенням сечовипускання.
Лікування. У гострий період насамперед необхідний постільний режим, спокій. Хворого слід покласти на тверду постіль, для цього під звичайний матрац підкладають дерев'яний щит. Застосовують також місцеві засоби: грілку, мішечок з гарячим піском гірчичники, банки. Місцевим подразнювальним засобом є різні знеболювальні мазі, які втирають у болючі ділянки.
Знеболювальні лікарські засоби: анальгін - 3 мл 50 % розчину, реопірин - 5 мл або баралгін - 2 мл внутрішньом'язово. Застосовують анальгетші ну суміш (розчин анальгіну 50 % - 2 мл, ціанокобаламіну Д 500 мкг, ношпи - 2 мл, димедролу 1 % -- 1 мл) внутрішньом'язово в одному шприці. Користуються такоїкварцовим опроміненням в еритемній дозі.
Коли ефект відсутній. Лікування доцільно проводити в умовах неврологічного стаціонару. Продовжують застосовувати анальгетики: анальгін, баралгін, седалгін, триган. Нерідко біль зумовлений ураженням симпатичних волокон. У такому разі призначають фінлепсин або тегретол - 200 мг, аміназин - 25 мг 1 - 3 рази на добу, ганглерон - 1 мл 1,5 % розчину, диклофенак натрію - 3 мл внутрішньом'язово. Ефективним є застосування препаратів, що мають протизапальну та анальгетичну дію: індомстацин 25 мг, іупрофеп 200 400 мг, ортофен 25 мг тричі на день протягом 1-3 тиж. їх бажано використовувати у поєднанні з аптигістамінними засобами: димедролом (50 мг), супрастипом, пінольфеном ( 25 мг).
Для зменшення набряку корінця призначають дегідратанійні засоби: фуросемід - 10 мг, гіпотіазид 25 мг протягом З - днів, еуфілін - 10 мл 2/І % розчину шіутрішпьоненпо и 10 мл 2,4 % розчину глюкози,
У разі затяжного больового синдрому хорошим засобом е новокаїнова блокада (20-40 мл 0,5 % розчину) у поєднанні з гідрокортизоном 50 - 75 мг, ціанокобаламіном 00-1000 мкг. У разі хронічного рсцидиьуючого перебігу іхворювання призначають нітаміни групи В, біогенні стимулятори.
Із фізіотерапевтичного лікуиапня застосовукл ь електрофорез новокаїну, кальцію хлориду, магнітогерапію, діадинамотерапію. Має значення також масаж. "Коли стихають гострі явища, застосовують ортопедичне лікування - витягування хребта за допомогою різноманітних тракційних апаратів та пристосувань. Ефективним є дозоване підводне витягування, а також мануальна терапія.
У хронічній стадії захворювання рекомендують санаторно-курортне лікування, Окрема грязелікування, радонові ванни, парафіноозокеритові аплікації. У разі стійкого больового синдрому використовують хірургічне лікування. Терміновими показаннями до оперативного лікування є впадання міжхребцевого диска з компресією корінцево-спінальної артерії і розпитком рухових розладів у вигляді млявих парезів паралічів, порушень сечовипускання.

 
 

Цікаве

Загрузка...