WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Геном людини – історія і сучасність - Курсова робота

Геном людини – історія і сучасність - Курсова робота

практичні кроки убік втілення в життя ідеї про персоналізовану медицину вже робляться й окрім збільшення швидкості розшифровки ДНК-коду. От кілька прикладів:
" Корпорація Thіrd Wave Technologіes одержала дозвіл випустити на ринок новий генетичний аналіз крові (тест, названий "Загарбник UGT1A1", Іnvader UGT1A1), що допомагає підібрати для кожного пацієнта індивідуальну дозу препарату Camptosar, призначеного для лікування раку кишечнику. Запропонований тест "підсумує" відмінності в гені UGT1A1, що виробляє фермент, який допомагає засвоєнню ліків. Розходження в гені впливають на те, скільки саме препарату попадає в кровоток. Адже підвищений вміст ліків у крові може привести до великої кількості побічних ефектів. У майбутньому тест може бути модифікований для призначення хворим й інших медикаментів.
" Дослідники з Дитячої Лікарні Філадельфії й Університету Томаса Джефферсона розробили чип, що виявляє генетичні симптоми, які вказують на можливість розвитку дитячої форми раку нервової системи - нейробластоми. Чип містить щільно впорядковану вибірку генетичного матеріалу, з якої може бути порівняний матеріал зразка нейробластоми. Подібна технологія може бути використана в майбутньому при роботі з іншими раковими новоутвореннями, наприклад дитячою лейкемією.
" Вченим південнокорейського НДІ електроніки й телекомунікацій (ETRІ) вдалося розробити програму, призначену для виявлення генів з інформацію про деякі захворювання, у тому числі ракові. Програма дозволяє проводити аналіз білків і прогнозувати можливі зміни в структурі ланцюжків ДНК, з високою точністю визначаючи "хворі" гени. Таким чином, стає теоретично можливою генетична терапія шляхом заміни ділянок ДНК, уражених мутацією.
" Подібна методика генетичної терапії шляхом "редагування" генів для лікування спадкоємних захворювань уже тестується групою Майкла Холмса (Mіchael Holmes) з Sangamo Bіoscіences у Річмонді (Каліфорнія). В цей час застосовується метод, заснований на впровадженні здорових генів у дефектні ділянки ДНК. Але подібна процедура пов'язана з виникненням маси побічних ефектів. Новий метод припускає інший підхід - замість впровадження генів у клітини застосовується корекція мутації вихідного гену, що викликає хворобу. Початкові експерименти показали, що вдалося відновити гени приблизно в 20% уражених клітин. Поки метод не дозволяє лікувати клітини безпосередньо всередині організму, але їх можна брати з організму, відновлювати й повертати назад. Дослідники з Sangamo розробляють аналогічну методику й для лікування СНІДу.
Експерти маркетингової фірми Frost & Sullіvan вважають, що незабаром оборот індустрії генного тестування перевищить $1 млрд. Тому не дивно, що на ринок ДНК-чипів виходять великі виробники електроніки. Наприклад, корпорація Canon інвестує в біотехнологічні дослідження великі гроші й планує розпочати масове виробництво недорогих чипів для діагностики різних спадкоємних хвороб.
У ДНК-індустрії, що набирає обороти, знаходять свою нішу й художники - перетворюючи зразки ДНК клієнтів в абстрактне мистецтво. Генетичний код окремої людини унікальний й кожне полотно виглядає неповторно, являючи собою кольоровий штрихкод - свого роду "портрет" ДНК.
У багатьох країнах виконується збір геномних зразків порушників закону, щоб полегшити пошук й одержати докази провини в складних і заплутаних випадках. Вживають спроби створення національних банків геномних зразків усього населення, що полегшило б процедури ідентифікації особистості в різних ситуаціях. Про генетичні дослідження на предмет батьківства навіть не згадую - технологія відпрацьована до автоматизму.
Біологи також сподіваються провести вичерпну класифікацію тварин і рослин, шляхом зіставлення кожному виду характерного для нього фрагмента геному. Мова йде не про повну розшифровку геному, а про створення генетичних штрих-кодів, по яких можна було б визначити будь-який вид. Це значно полегшить виявлення нових біологічних видів, адже "традиційне" дослідження міжвидових розходжень вимагає багато часу й спеціальних знань. Зараз науці відомо 1,5 мільйона видів тварин й 0,5 мільйона - рослин. За деякими оцінками, число невивчених видів більше в 4-5 разів. Пілотний проект подібного роду називається Barcode of Lіfe ("штрих-код життя"), у якому беруть участь близько 50 дослідників з 25 країн.
Чуєте, майбутнє вже стукається в наші двері! Чи закатають кожному на болванку його унікальний генетичний код? Чи встигнемо насолодитися всіма перевагами індивідуальної медицини? Чи будуть наші діти або онуки безсмертними? Подивимося! Не швидко й не відразу, але генетична революція переверне життя кожного!
Проект розшифровки генома рака (The Cancer Genome Atlas, TGCA)
Проект TGCA (The Cancer Genome Atlas) запущений у грудні 2005 силами Національного інституту раку (National Cancer Institute, NCI) і Національного інституту геномных досліджень (National Human Genome Research Institute, NHGRI), що входять у систему Національних інститутів здоров'я (National Institute of Health) США.
Абревіатура TGCA, окрім назви проекту, відповідає англомовним позначенням азотистих основ (нуклеотидів, послідовність яких складає ДНК людини): T (тимін), G (гуанін), C (цитозін), A (аденін).
Головна мета TGCA - розшифрування і складання систематизованого каталогу послідовностей нуклеотидів ДНК ракових клітин (близько 50 типів). Порівняльний аналіз генів здорових тканин і злоякісних новотворів допоможе виявити характерні генетичні мутації, що визначають розвиток рака, а також розробити нові методи діагностики і лікування онкологічних захворювань.
Проект розраховує залучити для досліджень з бюджету США суму у розмірі $1.35 мільярдів терміном на 9 років. Пілотна фаза проекту, за результатами якої буде прийняте рішення про початок повномасштабнихдосліджень, розрахована на 3 роки і включає виділення $100 млн. У ході пілотної фази передбачається вивчення декількох типів ракових клітин, що раніше не досліджувалися , а також розробка і тестування відповідних біоінформаційних технологій. Результати проекту будуть розміщатися в публічних базах даних NHGRІ і NCІ.
Деякі фахівці звертають увагу на проблему генетичної неоднорідності ракових клітин: так, дві клітини в одній і тій самій пухлині можуть відрізнятися мутаціями. Для мінімізації цих неточностей пілотний проект буде вивчати відносно однорідні з погляду генетичних варіацій типи рака.
Науковцям давно відомо про канцерогенну природу генетичних мутацій, нагромадження яких може перетворювати звичайні клітини на ракові. У середовищі фахівців навіть з'явився вираз: "Кожен рано чи пізно помре від раку, якщо його не наздожене інша хвороба". Вже відомо біля 300 генів,залучених у розвиток раку. З ліками ж, які впливають на рівні специфічних генетичних аномалій, справа йде значно гірше. Наприклад, Gleevek блокує певну генетичну зміну при особливій формі лейкозу, але викликає ремісію у більшості пацієнтів. Інші ліки - Iressa (їх призначають при раці легенів) ефективні лише у 10 відсотках хворих, тих хто має певну мутацію. Тому, поява подібного проекту повинна значно просунути дослідників у розумінні природи онкологічних захворювань і прискорити розробку ефективних протиракових препаратів.
Результати проекту Cancer Genome Atlas
Згідно публікації в Science (Вересень 2006 ) науковці університетів Джона Гопкінса, Південної Кароліни і Західного резервного району в

 
 

Цікаве

Загрузка...