WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Фактори негативного впливу на шкіру людини - Реферат

Фактори негативного впливу на шкіру людини - Реферат

захисту шкіри від негативного впливу агресивного навколишнього середовища.
Сам факт проведення подібних розробок у цілому ряді косме-тологічних наукових лабораторій свідчить про те, що нині забруднення навколишнього середовища вже усвідомлено фахівцями як серйозна проблема, у тому числі і косметологічна. Косметолог, у свою чергу, повинен донести до свідомості клієнта таку концепцію: шкіру потрібно обов'язково захищати за допомогою крему, спеціально призначеного для цього. Засоби для макіяжу слід розцінювати як додатковий екран, що захищає нас від агресії навколишнього середовища.
З року в рік тривалість життя людей зростає. Завдяки прогресу в медицині, наші діти, очевидно, житимуть довше, ніж ми. Тим більше необхідно, щоб вони навчилися якомога довше зберігати свою шкіру в здоровому стані. Ми покликані вже зараз навчити їх правильно доглядати за своєю шкірою: ефективно її очищати і захищати. Це служитиме запорукою й гарантією того, що вони добре виглядатимуть протягом багатьох років життя.
Особливе місце серед факторів зовнішнього середовища, що впливають на шкіру, займають УФ-промені.
Жінка, яка закриває обличчя паранджею - пережиток минулого в наше освічене століття. Тому багато жінок Сходу скинули із себе паранджу і повною мірою випробували на своїй шкірі дію безжалісного сонця. У тому, як швидко сонце старить шкіру, переконалися репатріанти в Ізраїлі: їхня шкіра швидко вкривається зморшками в тамтешньому спекотному й сухому кліматі. Роль сонячного світла в процесі раннього старіння шкіри настільки значуща, що вчені дали особливе визначення цьому типу старіння, назвавши його фото старінням.
Ознаками фотостаріння є потовщення рогового шару (гіперкератоз), поява пігментних плям (лентиго), нагромадження в дермі атипових еластинових волокон (еластоз) і деградація колагену (рис. 1.10 а, б. в).
Яскравою ілюстрацією фотостаріння є помережані глибокими зморшками обличчя сицилійських селян чи південноамериканських індіанців.
Сонце випромінює світло в широкому діапазоні довжин хвиль. Сонячний спектр поділяють на кілька ділянок: УФ-діапазон (200-400 нм), видиме світло (400-700 нм) та інфрачервоне випромінювання (понад 700 нм).
Видиме світло - це те електромагнітне випромінювання, яке сприймають наші очі. Діапазон променів видимого світла лежить у межах від 400 до 700 нм. При довжині хвилі понад 700 нм починається інфрачервона ділянка спектра, промені якого сприймаються нами як тепло. Довжина хвилі менше 400 нм позначає діапазон ультрафіолетового випромінювання, що відіграє виняткову роль у житті багатьох живих організмів нашої планети. Згідно із сучасними уявленнями, перші зморшки з'являються саме через ультрафіолетове випромінювання.
УФ - спектр поділяється на три ділянки:
- УФ-Л;
- УФ-В;
- УФ-С.
УФ - С - промені з довжиною хвиль у діапазоні 200-290 нм є найнебезпечнішими, тому що мають найвищу енергією. На щастя, вони не досягають поверхні Землі, затримуючись на рівні стратосфери та озонового шару атмосфери.
УФ-В-промені мають діапазон 290-320 нм, вони досягають поверхні Землі, проходячи озоновий шар. Потрапляючи на шкіру людини, УФ-В-промені проникають в усі шари епідермісу, але дерми не досягають. Ці промені мають сильну дію.
Довжина хвиль УФ-Л-променів знаходиться в межах 320-400 нм. З усього УФ-спектра ці промені мають найменшу енергію, але при цьому найвищу проникаючу здатність - досягаючи поверхні Землі, вони проходять крізь товщу води в морські глибини. У шкірі людини УФ-Л-промені досягають серединних шарів дерми, запускаючи процеси, що лежать в основі фотоста-ріння шкіри.
Інтенсивність УФ-випромінювання залежить не тільки від шляху, пройденого від Сонця, але також і від відстані, пройденої в атмосфері: чим більша відстань, тим менша інтенсивність опромінення, тобто в горах і південних регіонах засмагнути й обгоріти можна значно швидше, ніж у середній смузі.
При проходженні УФ-променів через атмосферу їхня інтенсивність падає приблизно на 20% за кожний кілометр шляху. Це відбувається як за рахунок поглинання УФ-променів в атмосфері, так і за рахунок додаткового розсіювання через пил і хмари. Так, у хмарний день інтенсивність УФ-В випромінювання може знизитися майже вдвічі порівняно з ясними днями. На морі та в горах велика кількість УФ-променів відбивається від води, піску чи снігу, і тоді дія прямого випромінювання доповнюється дією непрямого відбитого світла.
У середній смузі люди зазвичай страждають від нестачі сонячного проміння, тому вони так люблять полежати на пляжі і з таким задоволенням підставляють свою шкіру сонцю. Фото-старіння, що в жарких країнах є неминучою реальністю, для жителів помірного поясу залишається страшною казкою, у яку вони не дуже-то й вірять. І дарма. Учені вважають, що за ос-танні 10 років озоновий шар атмосфери потоншав, кількість озонових дірок збільшилася, а інтенсивність УФ-випромінювання зросла на 3-10%. Учені зайнялися пильним вивченням впливу УФ-променів на шкіру і переглянули своє ставлення до "здорової засмаги".
Дія УФ-променів на шкіру. Невеликі дози УФ-випромінювання необхідні для життя людини. Доведено їхню виняткову роль у синтезі вітаміну D і метаболізмі кальцію. У зимові місяці при нестачі УФ-випромінювання можуть загострюватися деякі шкірні захворювання, розвиватися пригнічений стан психіки - депресія, тому що і психоемоційний стан багато в чому залежить від УФ-променів.
Надмірне УФ-опромінення впливає на шкіру негативно. Ушкодження може бути гострим і хронічним. До гострих побічних ефектів належать опік, засмага, потовщення рогового шару епідермісу. Хронічні побічні ефекти об'єднуються поняттям фотостаріння і включають в себе потовщення рогового шару, лентиго, еластоз і дегенерацію колагенових волокон.
Причиною гострих побічних ефектів є переважно промені УФ-Б спектра, а причиною хронічних побічних ефектів - промені УФ-Л спектра. Викликати злоякісне переродження клітин шкіри можуть і УФ-Д і УФ-Л. Доведено, що УФ-Л-випромінювання впливає на генетичний апарат клітин, сприяючи канцерогенезу.
Ще донедавна засмага вважалася ознакою здоров'я й успішності, але з погляду медицини це не зовсім так. А точніше, зовсім не так. Річ у тім, що засмага - це захисна реакція шкіри на ушкодження УФ-випромінюванням. Засмага запобігає подальшому ушкодженню шкіри, але тільки частково.
УФ-Л-промені мають найменшу енергію, але, як уже зазначалося, найвищу проникаючу здатність. Вони вільно проникають крізь хмари, скло, одяг, проходять крізь епідерміс, досягають дерми, де і справляють свій руйнівний вплив. При цьому без еритеми (почервоніння) активізуються меланоцити, у нихприскорюється синтез меланіну, завдяки чому швидко з'являється засмага. Цю властивість УФ-Л-променів використовують у соляріях. Негайна засмага проявляється протягом 2 годин після УФ-опромінення і не має захисного ефекту проти сонячного опіку. Низка експериментальних даних дає змогу припустити, що вона може забезпечити деякий захист ДНК клітин базального шару епідермісу.
Уповільнена засмага проявляється через кілька годин чи днів після впливу переважно УФ-В-променів. Дотепер механізм засмаги остаточно не з'ясований. Припускають, що в результаті УФ-пошкодження визначених ділянок генома, відповідальних за метаболізм меланіну, активізується фермент тирозиназа. Це веде

 
 

Цікаве

Загрузка...