WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Фактори негативного впливу на шкіру людини - Реферат

Фактори негативного впливу на шкіру людини - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Фактори негативного впливу на шкіру людини
Факторами, що забруднюють атмосферу, можуть стати фізичні, хімічні чи біологічні агенти, які впливають на здоров'я людини. Забруднення, про яке піде мова, пов'язане з викидом в атмосферу продуктів розпаду хімічних сполук, відходів промислового виробництва, що порушують природний для нашої життєдіяльності склад навколишнього середовища. Атмосферні умови також можуть відігравати істотну роль як фактори агресивного впливу на шкіру.
Факторами, здатними отруїти навколишнє середовище, є:
- двоокис (діоксид) сірки - SO2;
- суспензія найдрібніших часточок механічного походження (дрібнодисперсна завись);
- окисли азоту;
- озон (О3), що утворюється в нижніх шарах атмосфери. Крім усього переліченого вище, людина постійно піддається
агресивному впливу холоду, спеки, сонячних променів. Розглянемо властивості наведених факторів, що забруднюють навколишнє середовище.
Двоокис сірки, чи сірчистий ангідрид - це газ, що має подразнюючу дію. Він виділяється при згорянні рідкого палива, дизельного палива (мазут) і вугілля. Іншими словами, його поява в атмосфері пов'язана, головним чином, із процесами опалення і промисловим виробництвом. Тому міста з розвинутою промисловістю найбільше піддаються такому забрудненню. Атоми кисню, що входять до складу молекул цього газу, мають високу реактивну здатність. Вони надають їм властивість легко вступати в хімічні реакції з молекулами, що утворюють структури клітин шкіри, і призводять, таким чином, до серйозних порушень у біохімічній рівновазі шкірного покриву.
Завись дрібнодисперсних часток утворюється в атмосфері при спалюванні бензину у двигунах автомобілів, у результаті процесів згоряння під час промислового виробництва, при забезпеченні опалення. Цю суспензію видно неозброєним оком як чорний дим; вона вимірюється за допомогою індексу загазованості атмосфери. Саме цей вид забруднення значно прогресує в міру "завоювання" щільних шарів атмосфери. Окремі частки, що входять до складу такого чорного диму, мають діаметр менш ніж 13 мкм; вони можуть міцно прилипати до поверхні шкіри, роблячи неможливим будь-який обмін речовин між організмом і навколишнім середовищем. Легко уявити собі, що в цьому випадку різко знижуються інтенсивність процесів водного обміну в шкірі і ступінь насичення її киснем. Окисли азоту, виділяючись в атмосферу, головним чином, у складі вихлопних газів автомобілів, серед інших сполук містять газ, який є винятково сильним подразником - NO2 (двоокис азоту), здатний проникати у найдрібніші розгалуження дихальних шляхів, а також у поверхневі шари епідермісу.
Озон (О3) у невеликій кількості є невід'ємною частиною повітря. У нижніх шарах атмосфери озон відіграє роль бактерицидного й антисептичного агента. Завдяки цим властивостям він і використовується в косметичних процедурах. Але, незважаючи на це, він може також досить часто викликати подразнення очей і дуже погано переноситься чутливою або так званою гіперреактивною шкірою. Більше того, озон може стати причиною посиленого утворення вільних радикалів. Нагадаємо, що вільний радикал - це хімічна сполука, яка має на зовнішній електронній оболонці неспарений, тобто вільний електрон. Така структура надає вільному радикалу стану абсолютної нестабільності. Прагнучи знайти стабільність, вільний радикал або віддає свій непарний електрон, або притягає на свою орбіту електрон від іншої, стабільної молекули. Саме таким є механізм запуску ланцюгової реакції утворення вільних радикалів. Такий стан називають "окисним стресом". Лавиноподібне виникнення вільних радикалів породжує ушкодження на клітинному і тканинному рівні, що у кінцевому рахунку призводить до розвитку різних патологічних процесів і до старіння тканин.
Холод, спека, вітер, надмірна сухість повітря також активно беруть участь в ушкодженні епідермісу. Ці кліматичні фактори можуть викликати небажані з естетичної точки зору ефекти. Косметологам відомо, що клієнти, яким доводиться працювати в умовах низьких температур, як правило, страждають від дифузійного почервоніння шкіри, у багатьох з них розвиваються стійкі телеангіектазії.
Відомо, що спека і холод можуть бути причиною виникнення як розширення, так і звуження поверхневих кровоносних судин, що фатальним чином позначається на мікроциркуляції в шкірному покриві і руйнує надзвичайно тонко організовану систему кровопостачання тканин шкіри.
Нарешті, негативний вплив сонця на процес старіння шкіри детально вивчений і не підлягає ніякому сумніву: шкіра товщає, з'являються пігментні плями і судинні "зірочки", поглиблюються зморшки.
Досить важко, аналізуючи ці проблеми, пов'язати ефекти, що спостерігаються, з причинами, які їх породжують. Слід мати на увазі, що ніякі "досліди на людях" у цій галузі в принципі неприпустимі. Вчені мають можливість лише проводити експерименти in vitro і намагаються екстраполювати їхні результати на реальну ситуацію.
У тому разі, коли осад забруднюючого агента легко виявляється, як, наприклад, при потраплянні його на слизові оболонки дихальних шляхів, можна з упевненістю припустити, що цей агент присутній і на шкірі. Лише велика промислова катастрофа, коли обстежується значна кількість потерпілих, дає змогу зробити достовірні висновки.
Усі наведені чинники, що викликають забруднення навколишнього середовища, є подразниками шкіри. Особливо страждає чутлива шкіра, або, як прийнято говорити, шкіра з підвищеною реактивністю.
Шкіра такого типу значно частіше зустрічається в людей, які живуть у дуже забруднених містах, ніж у сільській місцевості. На думку вчених, одним із чинників підвищеної реактивності шкіри є забруднення довкілля. Вирішальну роль у розвитку цього феномена відіграють викиди шкідливих хімічних сполук в атмосферу та їхній подальший контакт зі шкірою.
Характерні ушкодження локалізуються, як правило, на відкритих ділянках тіла. Одними з найуразливіших місць є повіки, ураження яких може поєднувати елементи шкірної реакції й кон'юнктивіту.
Тому люди повинні вчасно і правильно очищати та захищати шкіру.
Рекомендації щодо очищення шкіри:
- постійно, з дня на день використовувати для очищення шкіри обличчя молочко або лосьйон, що відновлює водно-ліпідну мантію;
- макіяж знімати за допомогою тампона з бавовняної вати;
- для очищення шкіри не використовувати лужне мило;
- не зловживати занадто частим миттям;
- дуже уважно стежити за шкірою маленьких дітей, не допускаючи миття у надто мінералізованій воді;
- навчити своїх пацієнтів правильно осушувати шкіру після водних процедур з використанням м'яких тканин, особливо в складках шкіри, щоб уникнути мацерації шкіри;
- хоча б один раз на тиждень практикувати гомаж шкіри обличчя і тіла для видалення омертвілих клітин рогового шару;
- після миття обов'язково користуватися молочком для тіла;
- регулярно робити живильні маски для шкіри обличчя і шиї;
- для умиваннявикористовувати пом'якшену воду.
Ці рекомендації поширюються на догляд за волоссям, шкірою кистей рук. Вони однаково стосуються жінок, чоловіків і дітей.
Що ж до захисту шкіри, то тут справа складніша: на жаль, на сьогоднішній день косметична промисловість здатна запропонувати обмежену кількість продуктів, спеціально призначених для

 
 

Цікаве

Загрузка...